Kimyager liseliler depremzedeler için üretiyor

Kimyager liseliler depremzedeler amacıyla üretiyor

AMASYA – Amasya’nın Merzifon ilçesinde kimya teknolojisi eğitimi alan lise öğrencileri ve öğretmenler eliyle depremzedeler için günahsızlık malzemesi üretiliyor. Mithatpaşa Mesleksel ve Teknik Rum Lisesi’nden sarsıntı bölgesindeki illere sevkiyatın artarak bitmeme amacıyla “Ham bap sizden, istihsal bizden” sloganıyla bindi kampanyası başlatıldı.

Güzeşte sene oluşturulan atölyede üretilen çamaşır suyu, dezenfektan, hazır para umum sabunu, kolonya üzere saflık malzemeleri Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu bölgeye gönderilerek bölüt dağıtıldı. Okulda geçtiğimiz sene kurulan hijyen ürünleri atölyesinde üretilen çamaşır suyu, çepel deterjanı, dezenfektan, hazır para umum sabunu, kolonya gibi sililik malzemeleri, Merzifon Kaymakamlığı koordinesinde hareket bölgelerine ulaştırıldı. Üretime bitmeme edilen okulda sevkiyatın sürmesi için “Idmansız özellik sizden, istihsal bizden” sloganıyla destek kampanyasının başlatıldığı bildirildi.

Çadır kent ve konteyner kentlerde balaban ihtiyaçlardan birinin bile katışıksızlık malzemeleri olduğunu tamlayan kimya teknolojisi alanı şefi Fatma Nakır, “Yüzey temizleyici, çamaşır suyu, hazır para el sabununa ihtiyaçları var. Üretimimizi bu alana yönlendirdik” dedi.

Dezenfektan kullanımının güneş tacı virüs (kovid-19) salgını dönemindeki dirimlik önemine vurgu işleyen Nakır, sağlanacak destekle üretimlerinin artacağına inandığını söyledi.

11 ilde şişman yıkıma ve binlerce ölüme neden olan depremlerin yaralarının sarılması için gayret fail öğrenciler üretimi fedakarca sürdürüyor. Bu yıl önce mezunlarını verecek kimya teknolojisi öğrencilerinden Caner Düzgün kimya mühendisliği alanında eğitimini devam ettirmeyi hedeflerken, Enise Altınöz de aynı yılı fazla zamandır süren üretim sonucu deneyim ve maddesel idrak sağladıklarını anlatım etti. Meslek müdürü Kapalı Turan ise 11 kabil ayraç üründen sağlanan 800 bin TL olan ciroyu bu yıl 1 buçuk milyon TL’ye çıkarmayı amaçladıklarını vurguladı.

Share: