Kayseri’de aspir hasadı yapıldı

Kayseri’nin format Talas ilçesinde aspir hasadı törenle yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Nebati Istihsal Genel Müdürlüğü Toprak ve Bostan Bitkileri Daire Başkanı Veyis Yurtkulu, Koçcağız Mahallesi’nde düzenlenen hasada katıldı.

Burada mütekellim Yurtkulu, ülkede son zamanlarda art arda yaşanan davranışlar ve tarımsal susuzluk etkisinin, tarımsal üretimde ülkelerin kendilerine yeterliliğinin akıbet aşama oylumlu olduğunu gösterdiğini tabir etti.

Bu anlamda bakanlığın, yerel yönetimlerle alay malay iş birliği ortamında nebati üretimin artırılması yönünde projeler yürüttüklerini belirten Yurtkulu, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda üreticilerimize vermiş olduğumuz bağış destekleri ile üretimde kalmalarını sağlamaya çalıştık. 2022 yılında bütün 2 milyon dekarlık alanı zirai üretime kazandırma yönünde planlamalar işlenmiş olup bunun aynı kısmını gerçekleştirdik. Bugün burada yazlık ekilişlerden olan aspir üretimini geliştirme projesinin hasadını gerçekleştiriyoruz. Sonbahar döneminde de tıpkı milyon dekar düz için projelerimiz başlatıldı. Aspirde Kayseri Türkiye üretiminin yarısından fazlasını üreterek birinci sırayı alıyor. Bu anlamda emeği geçenlere bakanlığımız namına teşekkürname ediyorum.”

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Mustafa Şahin ise kentte bu sene 80 bin dekarın üzerinde tıpkı alanda aspir yetiştiriciliği yapıldığını kaydetti.

Konuşmaların ardından aspir hasadına başlandı.

Programa, Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Talas Kaymakamı Yaşar Dönmez, Talas Belediye Reisi Mustafa Dik, yer ve ilçe müdürlüğü personeli ile üreticiler katıldı.

Share: