İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat: “PKK ve PYD’nin patenti Amerika’dır”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Diyarbakır’de velet nöbetinde olan ailelerin 4’üncü yılında kentte onlarla ayrımsız araya geldi. Icra Vekili Aristokrat, “Sonuç 3 yılda Amerika senatosu PKK ve PYD’ye 2 milyar dolar resmi yardım yapmıştır. HDP, PKK ile gelişigüzel Amerika uşağıdır” dedi.

Diyarbakır’üstelik, oğlunun HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını kanıt fail esas Hacire Akaret, HDP İl Başkanlığı binası uğrunda 22 Ağustos 2019’birlikte oturma eylemi başlattı. Akar, oğlunu teröre kurban vermemek için başlattığı kararlı savaşım yardımıyla 24 Ağustos 2019’de evladına kavuştu. Akar’ın azimli eylemi ve yaktığı yanarca, Türkiye’de birçok aileye atılganlık ve rüya oldu. Bu korkusuz duruşu gören aileler, 3 Ilkgüz 2019’üstelik HDP İl Başkanlığı uğrunda başlattığı enik nöbeti 4’üncü yılına girdi.

Eylemin 4’üncü yılında ailelerle benzeri araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, burada açıklamalarda bulundu. Vekil Aristokrat, ailelerin hemen kişi çocuklarının yaşadıkları acıyı ve ıstırabı dile getirmediğini, tarihin cari gözyaşlarını tabir ettiklerini rapor etti.

“HDP denilen siyasal parti PKK ile beraber Amerika uşağıdır”

Nazır Aristokrat açıklamalarında, ailelerin çabucak bir vakitler yaşadıklarını dile getirmediğini, gelecekteki musibetten, annelerin çocuklarına, babaların çocuklarına gine özlenti kalmamaları amacıyla söyledikleri temas cümlenin altında tembihatlar ortaya koyduğunu rapor ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Diyarbakır’da haddinden fazla acıya şahidiz. Hakkarili dostlarımız var çok acıya şahidiz. Terör örgütleri çizgilerini ortaya koyabilirler. Terör örgütlerine müteveccih yapılacaklar bellidir. Amma ana kızgınlığımız, derdimiz yıldırı örgütlerine değildir. Terör örgütlerini kendilerine kalkan edenlerdir. Terör örgütlerini sahaya sürenleredir. Esas ve babalar başkalarının çocuklarına yapılacak haksızlığı çalmak amacıyla buradalar. Ama onun sütünde dünyayı haksızlığa uğratanlara karşı burada vakfe sergileyenlere minnettarız. Bugün Amerika olmazsa PKK, PYD diyerek ayrımsız yıldırı örgütü imkânsız. PKK ve PYD’nin patenti Amerika’dır. Onların uşağıdır.”

“Amerika PKK ve PYD’nin güvenliğini sağlayamaz ise Ortadoğu coğrafyasında sakim metre kadem atamaz”

Akıbet 3 yılda Amerika senatosunun PKK ve PYD’ye 2 bilyon dolar resmi müzaheret yaptığını nâkil Bakan Aristokrat, “HDP denilen siyasi parti PKK ile beraber Amerika uşağıdır. Güvenliğimiz olmazsa tün tıpkısı yerde ayrımsız yere gitme ihtimalimiz türlü mi? Elbette ki faydalı. Amerika PKK ve PYD’nin güvenliğini sağlayamaz ise Ortadoğu coğrafyasında muallel metre aşama atamaz. Hangi mağarada olursa olsun onun içerisinde duramaz. Kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Ayıplama Erdoğan hoppadak ve yemeden içmeden Türkiye’ bile insanların dirim standartının yükselmesi, yaşayış ve cüret içerisinde olması üzere ayrımsız uğraş ortaya koymuyor. Esasen bize dayatılmak maksut bir hadiseye karşı uğraş ortaya koyuluyor. Kime güvendiğini söyleyeyim. Bunu bol anlayan bu millete güveniyor. ve kendini teslim ettiği Cenabı Allah’a güveniyor ve inanıyor” dedi.

Hakkari’dahi liyakatsiz mektepli tababet fakültesini kazanırken sabık yıl 19, bu yıl 26 öğrencinin tıp fakültesini kazandığını tabir fail Vekil Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Almak kim bu annelerin buradaki duruşun, Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu politikanın, burada mevcut bu işin acısını çekmiş Orhan Bey’den (Miroğlu) Abdurrahman Bey’e kadar (Kurt) nadir milletvekili ablamdan Oya Eronat, buradaki Sivil Cemiyet Örgütlerine kadar Galip Bey’den (Ensarioğlu) Mehdi Bey’e büyüklüğünde (Eker) herkesin içerisinde ayrımsız veca ve elem var. Tığ öz meselemizi çözeriz. Alelhusus Şarki ve Güneydoğu Anadolu amacıyla söylüyorum. Kavgaların da elbette barışabileceğini bize ortaya koyan bir kültürü öğreten, ölüsüne günlerce, aylarca eş çıkıp, taziyelerinde omuzlarına ayrımsız birinin kafasını yaslayabilen bire bir anlayıştan ve kardeşlikten bahsediyorum. Bu anneler Bağdat’, Şam’birlikte, Halep’te yaşanın dramın bitmesinin peşindeler. Tığ, emperyal tıpkı ülke değiliz. Bizim başkasının toprağında zerre büyüklüğünde gözümüz yok. Başkalarının bizim topraklarda gözü mümkün.”

“Srebrenitsa anneleri nasıl aynı sıkıntı çekmişse bu sıkıntıda bire bir sıkıntıdır”

Diyarbakır’ın hürriyetine, kardeşliğine, Ortadoğu’nun, Orta Asya’nın, Balkanların kardeşliği namına baktıklarını belirten Icra Vekili Aristokrat, sözlerini şöyle tamamladı:

“Allah’a hamdolsun Diyarbakır huzura kavuştukça bu dediğim coğrafyalar huzura kavuşuyor. Bu annelerin isyanı, itirazı, babaların isyanı ve itirazı cümle bin 97 gündür 309 evlatları üzere 304 ailenin isyanı hoppadak 7 yaşında, 8 yaşında, 9, 10, 11 yaşında tıpkı çocuğun alıp dağa götürülüp kaleşnikofu çocuğun boyu kadar silahı verenlere elden değildir. Onları cihaz adına kullananlaradır. Biz kardeşiz. Srebrenitsa anneleri elbet bire bir güçlük çekmişse bu sıkıntıda aynı sıkıntıdır. Diyarbakır, iki peygamberi koynunda yatıran bire bir şehirdir. Acun da bundan bir tane henüz örneği söz konusu değildir. Bura dualı, evliyalar şehridir. Biz, ailelerin evlatlarını siper anlayışına erbap çıkmak istiyoruz. 148 çocuğu bu annelerin 18 yaşından kıytırık dağa götürdüler. Birleşmiş Milletler nerede? Dünyanın kentlileşmiş ülkeleri nerede? 12 yaşından epey 6 çocuğu dağa götürdüler. 10 özürlü çocuğu dağa götürdüler. Anneler, yaptığınız iş benim cümlelerimle anlatmaya yetmez. Bu budun ekti durmaktadır, varyemez durmaya devam etmektedir. Evladım gel askere git2, martir ol demesi yalın kat aynı fenomen değildir. Kürtlüğünüzle gurur duyun, dilinizle gelgel duyun, bu ülkenin kontak ve beraberliğiyle gurur duyun. Cumhurbaşkanımızın selamlarını ve muhabbetlerini yansıtmak istiyorum.”

Icra Vekili Soylu, konuşmasının peşi sıra aileler teröre intizar yürüyüşüne geçti.

Eylemin 4’üncü yılında Bakan Soylu beraberinde Diyarbakır Valisi Ulu İhsan Akarsu, AK Fırka Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat, Mehdi Eker, STK temsilciler ve Türkiye’nin ciharıyek yanından vatandaşlar katıldı. – DİYARBAKIR

Share: