Kastamonu’da çocuklardaki depremin izi oyunlarla silinmeye çalışılıyor

Kastamonu Cahillik Merkezi çalışanları, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden Kastamonu’ya gelen çocukların yüzlerinin gülmesi için çaba gösteriyor.

Depremlerin ardından kente gelen depremzedeler, Cahillik ve Spor Bakanlığı Kastamonu Yolkonak Gençlik Kampı ile Şeyh Şaban-ı Ege Yurdu’na yerleştirildi.

Kastamonu Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, Bilgisizlik Hizmetleri Ofis Müdürü Emel Karkacıoğlu ve Toyluk Merkezi Müdürü Mustafa Beyinli öncülüğünde toyluk liderleri, çocukların yaşadıkları korkuyu atlatıp yüzlerinin gülmesi amacıyla türlü etkinlikler düzenleniyor.

Kamp merkezi ve ev binasının tıpkısı odasını etkinlik ve baziçe odasına çeviren gençlik liderleri, boşluk oda gezerek çocukları etkinliğe nida ediyor, birlikte ebru ve taş basması yapıp satranç ve oyunlar oynuyor.

Cahillik merkezi görevlisi Ayça Yakupoğlu, AA muhabirine, depremzede çocukların evire çevire antlaşma geçirmesinden bahtiyar olduklarını söyledi.

Misafirleriyle ebrudan taş baskıya, zeka oyunlarından sair el sanatlarına dayanabilen çok aktiflik yaptıklarını anlatan Yakupoğlu, “Haddinden Fazla bahtiyar olduklarını, vakitlerini sunturlu geçirdiklerini söylüyorlar. Onlara üstelik haddinden fazla şişman fayda sağlıyor. Hem yersiz zamanlarını değerlendiriyorlar hem bile fena hâlde, bereketli ayrımsız şeyler öğreniyorlar. Tığ mutluyuz, eminim onlar üstelik mutludur.” dedi.

Kahramanmaraş’tan gelen depremzede Zülbiye Kaya ise çocuğuyla yurtta kaldığını belirterek, “Füru boyama yapıp oyun oynuyor. Çocuklara bereketli geliyor, etkin oluyorlar. Az Buçuk da olsa çocukların morali düzeldi. Ego o yönden haddinden fazla memnunum, iyi olsunlar.” diye niteleyerek konuştu.

Malatya’dan mevrut 13 yaşındaki Feyza Aslan birlikte yapılanlar üzere teşekkür ederek, “Öğretmenler çocuklarla ilgileniyor. Kitap okutup ebru yaptırıyorlar. Bilmediğim oyunları burada öğreniyorum. Ebru yapmayı, satranç oynamayı öğrendim. Burada acul devir geçiyor.” ifadesini kullandı.

Kahramanmaraş’tan gelen Eyüp Horoz ise çocuklarla çok ilgilenildiğini dile getirerek, “Devletimizden Cenabıhak razı olsun, oradan alıp buraya getirdiler bizi. Hem bize hem dahi çocuklarımıza çokça iyi bakıyor, ilgileniyorlar. Çocuklarımız amacıyla oyun alanları, kurslar açılıyor. Sunturlu ilgileniliyor, oynuyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Share: