Ne esas babasından vazgeçti, hangi bile alıştırma çantasından

Ne esas babasından vazgeçti, ne da egzersiz çantasından

Geçmiş temel ve babasını kurtardı; Sonraları idman çantasını enkazdan aldı

KASTAMONU – Türkiye Masa Topu Milli Sporcusu 17 yaşındaki Nahide Nebhan, Hatay’de yakalandığı depremde önceki merdivenlerden düşmesi üstüne beli hassas esas ve üstüne okus pokus devrilen babasını bürümek için olan binadan çıkarttı, arkası sıra çok sevdiği masa tenisi takımını kabul etmek amacıyla gene binaya girerek bando çantasını bırakmayarak aldı. Nebhan, Hatay’dan Kastamonu’ya getirilerek burada hem depremin izlerini hem dahi turnuvalara tedbir antrenmanlarını sürdürüyor.

17 yaşındaki Suriye uyruklu Türkiye Masa Topu Milli Sporcusu Nahide Nebhan, dalan üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen, 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlere ailesi ile birlikte Hatay’birlikte yakalandı.

Zelzele esnasında geçmiş önce hafif aynı sallantı hisseden Nahide Nebhan, sallantının şiddeti artınca kardeşleri ile birlikte korkarak anne ve babasının yanına gitti. Anne, babası ve kardeşleri ile birlikte evden dışarı çıkmak isterken yaşanan ürkü sonrasında annesi merdivenlerden düştü, annesine yardım etmek isteyen babasının üstüne ise hile devrildi.

Yaşları 14 ila 22 ortada değişen 3 kardeşi ile birlikte geçmiş geçmiş annesini peşi sıra ise babasını evden dışarı çıkaran Nahide Nebhan, dizge evden çıktıktan sonradan eve hoşgörüsüz girerek haddinden fazla sevdiği ve tuttu haline getirdiği alıştırma çantasını aldı. Nebhan’ın evden çıkmasıyla birlikte karı tamamen çöktü.

Ayakları bariz ve tahakküm şartlarda geçmiş geceyi çadırda geçiren Nahide Nebhan ve ailesi, daha sonra Hatay’ın Dörtyol ilçesine babasının bire bir arkadaşının yanına gitti. Elan önceden aynı Milli Bando karşılaşmasında Nahide’nin sunma yoz kardeşi Mustafa ile tanışan Masa Topu Antrenörü Nermin Şenol, depremin arkası sıra ince uğraşlar sonucunda sporculara ulaştı. Nahide ve kardeşlerini Kastamonu’ya yayımlamak isteyen Nermin Şenol, vacip ayarlamaları yaptıktan sonradan Hatay’a her an milli topluluk oyuncusu bile olan 4 kardeşi Kastamonu’ya getirdi.

Kastamonu Masa Tenisi Spor Kulübü Başkanı Çalıştırıcı Nermin Şenol, kardeşleri önceki okula araç ettirdi peşi sıra ise masa tenisinden ayrı kalmamaları ve eskimemiş arkadaşlıklar edinmeleri amacıyla Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü’ne sınırlı Gençlik Merkezi bünyesinde kâin masa topu salonuna götürdü.

Burada antrenmanlara başlayan Nahide Nebhan ve kardeşleri, hem egzersiz yapıyor hem de yaşadıkları sarsıntı travmasından kurtulmaya çalışıyor. Türkiye Masa Tenisi Milli Sporcusu Nahide Nebhan, önümüzdeki günlerde yapılması planlanan turnuvaya birlikte bu sayede hazırlanıyor.

“Sportmen olmasaydık bu sarsıntı psikolojisinden kurtulamayacaktık”

Spor yardımıyla yer sarsıntısı psikolojisinden kurtulmaya çalıştıklarını belirten Türkiye Masa Tenisi Milli Sporcusu Nahide Nebhan, “Tığ şeb uyuyorduk. Saat 4.15’te hoşur tıpkısı tezelzül oldu. İlk özellikle ayrımsız öz namevcut diye düşündük. Henüz sonradan henüz elem sallanmaya başladı. Tığ da annemlerin odasına koşmaya başladık. Annemler üstelik biraz korkmuştu zaten. Tığ çokça korktuğumuz üzere annemler bizi sakinleştirmeye çalışıyordu. Onlar bize odaklanınca annem dengesini kaybederek düştü. Annem beyin babam bile onu yetirmek istedi. Babamın bile sırtına düzen düştü. Biz hepimiz ufaklık aradaydık doğrusu. Biz 4 kardeşiz. Kardeşlerimle beraber ana ve babamı adi indirmeye çalışıyorduk. Ilk annemi indirdik. Henüz bilahare babamı indirdik. Zir inerken doğrusu yapı yavaştan yıkılıyordu. Hor inerken camlar ve taşlar ayağımıza batıyordu. Ayağımızda ne pabuç hangi bile çedik vardı. Buna rağmen ego anlayışsız üst çıktım. Çokça korkuyordum. Herhangi Bir şeye karşın masa tenisi çantamı alıp dışarı et kafalı çıktım. 2 devir sokakta kaldık. Dışarısı soğuktu. Isınmamız için keskin yaktılar. Bir müddet çadırda kaldık. Elan sonra babamın Hatay Dörtyol’dahi arkadaşı var. Önceki oraya gittik. 1 hafta 10 bölüm orada kaldık. Orada bile kimi vakit hafif tezelzül vardı. Yine korkuyorduk. O tevakki etmek çokça kötüydü. Orada korkumuz biraz gitti. Ben tekrar birlikte masa tenisini düşünüyordum. Maçları düşünüyordum. Heyecanımı hiç kaybetmiyordum. Babam evi düşünürken ego masa tenisini düşünüyordum. Sonra Nermin Öğretmen bize bindi imdi. Oradan aldı bizi. Kardeşlerimle bizi aldı Kastamonu’ya getirdi. Burada bize haddinden fazla destek çıkıyor. Birlik ihtiyaçlarımızı karşılıyor. masa tenisi bizim üzere bire bir tutkudur. Tığ sportmen olmasaydık bu sarsıntı psikolojisinden kurtulamayacaktık” dedi.

“Milli sporcularımızı Hatay’dan alıp Kastamonu’ya getirdik”

Kastamonu Masa Tenisi Spor Kulübü Başkanı Çalıştırıcı Nermin Şenol ise, “Ben çocukların hepsini tanımıyordum. Yeryüzü epey kardeşleri Mustafa ile gelişigüzel milli bando ile güçlükle dışında tıpkısı pik gitmiştik. Orada aramızda tıpkısı rabıta oluştu. O günden sonraları çocuklarla daim bildirişim halindeydim. Bu en üst yaşadığımız depremden sonraları aklıma ayrıntılar geldi. Mustafa ile bildirişim kurmaya çalıştım. Beş Altı çevrim idea attım ama idraksiz dönme olmadı. Üzerinden 4 dönem geçtikten sonraları Mustafa bana bereketli olduklarına dair plan attı. Sonraları birkaç gün tekrar bildirişim kuramadım. Bildirme büyük bacı Tasnim’in numarasına ulaştım. Daha bilahare çocukların Hatay Dörtyol’birlikte babasının arkadaşlarının yanında olduğunu öğrendim. Evlerinin tamamen yıkıldığını ve çadırda kaldıklarını öğrendik. Ben Kastamonu Masa Topu ailesi kendisine çocuklara erbap geçmek istedim. Milli sporcularımızı Kastamonu’ya davet ettim. Başta temel ve babalarını bırakıp süzülmek istemediler. Elan sonraları teklifimi akseptans ettiler. Bizler da ne yapabileceğimizi planladık. Mecmu yapacağımız yardımları hazırladık. Çocuklarımızı alıp Kastamonu’ya getirdik” diye konuştu.

Sporcuların sarsıntı psikolojisinden daha kurtulamadıklarını belirten Şenol, “Depremden hava o psikolojiden çıkamadılar. Masa tenisini haddinden fazla özlemişlerdi. O psikolojiyi fakat masa topu yardımıyla atabileceklerdi. Top sesini duymayı o yüzden çokça istiyorlardı. Bizler de o masa topu heyecanını yine yaşamaları için önceki namına onları salona getirdik. Bire Bir zamanda burada yeni rüfeka edindiler. Yıpranmamış eşhas tanıdılar. Bu sayede sarsıntı psikolojilerini üzerlerinden atmaları üzere bizler da yardım ulaşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: