Kars’ta Pancar Üreticileri Yükselen Istihsal Maliyetinden Yakınıyor

TACETTİN DURMUŞ

Kars’ta çükündür ekimi yapan çiftçiler, “Şeker pancarı ekiyoruz, devletimiz alıyor ama şu anda maliyetler haddinden fazla pahalı. Şeker Hastalığı pancarı şu anda basılmış ve süt girdileri çok fiyatlı olduğu üzere berenarı masraflı oldu” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci bugün Kars’a gelerek, şeker hastalığı pancarı gelgel fiyatının titrem başına bin 450 TL olduğunu duyurdu.

Kars’ın Akyaka ilçesine kapalı Karahan Köyü’nde pancar ekimi yapan Cengiz Öztürk, geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık nedeniyle masraflarını de ödeyemediğini belirterek, başta mazot tutmak amacıyla diğer girdileri karşılayamadıklarını söyledi. Çükündür ektiği tarlasında 1 Ekim itibariyle söküme başlayacağını belirten Öztürk, Kars’a akıbet 2 aydır yağmur yağmadığı üzere sulama maliyetinin üreticilerin belini büktüğünü dile getirdi.

“ŞU ANDA ÇOK ZARARDAYIZ”

Girdi fiyatlarını karşılayamadıklarını bile söyleyen çiftçi Cengiz Öztürk evvel şunları söyledi:

“Şeker pancarı ekiyoruz, devletimiz alıyor ama şu anda maliyetler haddinden fazla pahalı. Şeker Hastalığı pancarı şu anda matbua ve mazot girdileri çok pahalı olduğu üzere berenarı masraflı oldu. Sayın Bakanımız üstelik bize açıklama yapacaktı. Izah bekliyoruz. Aya bedel kurtarmıyor. Pancarımızı su motorlarıyla suluyoruz ve süt alamıyoruz. İki aydır yağmur yağmıyor. Sabık yılda kuraklık oldu. Bu yılda yaz başı yadırgatıcı gür yağdı amma son dönemlerde 2 aydır bizim buralara baran yağmadı. Bu nedenle masraflarımız çok aşkın oldu. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızdan aynı açıklama bekliyoruz. Biz şu anda haddinden fazla zarardayız. Geçtiğimiz sene kuralık vardı ve rekolte fiyatı kendisine 420 liralık verilmişti. Haddinden Fazla düşüktü. Zaten tek karımız olmadı. Paranın dahi değeri kayıp olduğu üzere seçme özdek pahalandı. Aldığımız parayı fakat mazota ve borçlarımıza verdik. Bu yılda ayak tabanı fiyatı 800 lira yaptılar. Ama mazot, basma, merhem ve yavru çok pahalı olduğu amacıyla kurtarmıyor. İnşallah gür tıpkı izah bekliyoruz.”

TARIM BAKANI 1.450 TL YERINE AÇIKLADI

Tarım Bakanı Kirişci da bugün Kars’a gelerek valiliğin peşi sıra Şeker Hastalığı Fabrikası’na geçti. Kirişci burada taban fiyatını şöyle açıkladı:

“2022 yılı sezon alımları üzere dahi mütezayit girdi maliyetlerine ve pahalılığa alın çiftçilerimizi korumak adına zaruri çalışmaları bugün bakımından tamamlamış bulunuyoruz. Bu yılki şeker hastalığı pancarı hava fiyatını, titrem başına 1400 TL olarak açıklıyoruz. Aynalı, hayırlı olsun. Ayrıca pancar üretim kotasını bütünler üreticilere, titrem başına 50 TL kota bütünleme primi bile ilave adına verilecektir. Sonunda şeker hastalığı pancarı gelgel fiyatı, yüzde 245 artışla titrem başına 1450 TL olmuştur. Hayırlı olsun.”Share: