Kars’ta nakıs 18 merhale soğukta şita tatbikatı

Kars’ta, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) düzenlediği Cumhuriyet tarihinin yer degaje katılımlı “Şita Tatbikatı-2023” eksi 18 evre soğukta bitmeme ediyor.

9. Kolordu Komutanlığının irsal ve idaresinde, 14. Mekanize Piyon Tuğgeneral Komutanlığı yoluyla Martir İstihkam Gedikli Mümessil Üstçavuş İlhan Hamlı Atış ve Manevra Alanı’nda düzenlenen “Kış Tatbikatı-2023″e, aralarında Almanya, İtalya, Azerbaycan, Kazakistan, İngiltere’nin dahi bulunduğu 17 ülkenin personeli katılıyor.

Bin 758 personel katıldığı, 43 ayrı ayrı mahiyet 651 çevirgeç, 23 ayrı ayrı ana ve çapta 865 zırh kullanıldığı manevra, albeni sıcaklığının sıfırın altında 18 dereceye kadar düştüğü Kars’ta sürüyor.

14. Mekanize Piyade Tuğgeneral Komutanlığında planlı basın brifingi programında, Albeni Defans Yüzbaşı Ahmet Adıyaman tatbikatla ilişik vukuf verdi.

Tatbikat alanına götürülen gazetecilere, tatbikatın komuta merkezi gezdirildikten sonradan, burada Bosna Hersek, Kazakistan, Kosova, Özbekistan, Azerbaycanlı komutanların birlikte meydan aldığı ayrımsız buut değerlendirmesi yapıldı.

Kolordu ana kumanda durumunda soğuk abuhava kar kamuflajı ile hava defans erken uyartı ve kumanda taharri sistemi tanıtılırken Türkiye ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin futbolcu birlikleri tankların bakım ve temizlemesini yaparak hazırlıklarını tamamladı.

“Özel kuvvetlerin eğitimi içki kesti”

Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Havan Topu Yöneltme Sistemi için değişik ülkelerden katılan birliklere eğitim bilimi verdiği tatbikatta, Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli dahi Gürcistan, Özbekistan, Kosova ve Kazakistan birlikleri birlikte “30 Sülale Basın Günü” ve 2 Şubat’taki “Seçme Gözlemci Haset”hangi hazırlanıyor.

Tatbikata katılan helikopterlerin bakımını üstelik eden askeri personel, herhangi bir şartta amade halde bekliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde mevcut yerel ve milli seyyar sahra aş damı ünitelerinde ise tatbikata katılan askerler amacıyla sıcak yemek hazırlanıyor. – KARS

Share: