Kanada’da 3 sene boyunca metal husus örtmek suç sayılmayacak

Kanada’nın British Columbia eyaletinde bugünden itibaren 3 yıl süresince laflamak için 2.5 grama büyüklüğünde mızrap yön taşımanın suç sayılmayacağı açıklandı. Bu muafiyetin kokain, beyaz ve morfin kabil eroin maddeleri kapsadığı belirtildi.

British Columbia eyaletinin Düşünce Sağlığı ve Bağımlılık Eyalet Bakanlığı, zaman açıklama yaparak 3 yıl süresince konuşmak üzere 2.5 grama büyüklüğünde eroin özellik bulundurmanın cürüm sayılmayacağını duyurdu. Eroin maddelerin gayrikanuni olmaya devam edeceği, ancak toplamda 2,5 gramdan daha bir iki mızrap bulunduran yetişkinlerin gözaltına alınmayacağı, suçlanmayacağı yahut maddelerine umum konulmayacağı belirtildi. Bunun yerine polis veya yetkililerin, bu kişilere kâin bağımlılıktan firar hizmetleri üzerine hikmet vereceği veya havari olacağı rapor edildi. Bu muafiyetin kokain, beyaz zehir ve morfin üzere esrar maddeleri kapsadığı belirtildi.

17 GÖZYAŞI ALTINI KAPSAMAYACAKAçıklamada, uygulamanın bugünden itibaren 31 Aile 2026’ya kadar meri olacağı, okul ve meslek kampüslerini ve 17 gözyaşi altını kapsamayacağını belirtildi. Bakanlık uygulama amacının, konu kullanımı sorunları olan kişilerin hanay kurtaran yardıma ulaşmasını kırıcı ‘utanç ve damgalamayı’ sona erdirmek olduğunu vurguladı.   Karın Sağlığı ve Bağımlılık Eyalet Bakanı Jennifer Whiteside “Maden kullanan kişileri kabahatli olmaktan çakozlamak, konu kullanımına bağlı gocunmak ve utancı ortadan kaldırır ve sahn kurtaran desteklere algı konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar. Bu, daha aşkın insanın hizmetlere ve desteklere ulaşması için hayati tıpkı adımdır” dedi.

Share: