İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’nde muhtarlarla tıpkısı araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan dilek ettik. Müze ve harabelik yerlerine köy ve mahalle muhtarlarımız bundan sonra muhtarlık etiket kartlarıyla ücretsiz yerine girebilecekler.” dedi.

Aristokrat, Umum Terbiye Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu tekrar amme yönetiminin merkezine alan gerek kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu haddinden fazla elan ayrımlı aynı noktaya taşıyan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve muvaffakiyet dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün tün Van Bahçesaray’de olduğunu anlatan Aristokrat, “Van’üstelik bire bir güvenlik toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem birlikte Balkı temel illerimizi hele kendi çerçevesine düzlük aynı düzenlilik toplantısı yaptık. Ardından STK’ler ile gelişigüzel olduk, hem esnafımızı görüşme ettik hem birlikte gece Bahçesaray’a gittik. Onların bile selamlarını hürmetlerini sizlere bellemek istiyorum.” diyerek konuştu.

Bu çeşit toplantıların, yerelde görev yapanlarla ayrımsız araya gelmenin, düzentileme alanlarıyla ait müşavere etmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun bire bir zamanda tıpkısı düzentileme modeli olduğunu vurgulayan Aristokrat, “Eş İçi Kadına Fıldır Savaşım Eş Güdüm Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Uğraş Koordinasyon Toplantılarımız var ve afetle üstelik ilgilendiren eş güdüm toplantılarımız var. Tıpkısı bunun üzere muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar kendi fariza alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Nazır Soylu, şöyle devam etti:

“Sizlerin dahi izleme ettiğiniz üzere serencam yıllarda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın şahsen yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna bakir bir akıntı getirdik. Hele kurumsal ve ilişkinlik anlamında adımlar attık. Nüfus haklarında ve ayrıksı konularda düzenlemelere gittik ve bunları üstelik sonsuz geliştiriyor, eskimemiş adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin mehabet yoluyla karşılanması, silah izin harcı alınmaması üzere birçok adımı gerçekleştirdik. Sonuç namına muhtar ödenekleri ayrımsız katsayıya bağlıydı amma bulgu bakımından o katsayı ile asıl ücretler arasında ayrımsız farklılık bahis konusu oluyor, bütün beraber bu iyileştirmeyi açmak üzere de çaba sarf ediyoruz. Deminden onu bile etraflı zamandır bizim birlikte heves ettiğimiz şekilde minimal ecir seviyesine, TBMM’dahi milletvekillerimizle Sayın Cumhur Reisi’mızın talimatıyla birlikte sâdır kanunla minimal ecir seviyesine endekslendi. Şu anda asgari ecir arttıkça her ayarlamaya ister kalmadan minimum sevap seviyesiyle bitmeme edecek.”

Muhtarlıkla ilgili kurumsallık anlamında adımlar atıldığına bel fail Bakan Soylu, şunları söyledi:

“19 Ekim Muhtarlar Günü car etti eşsiz Cumhur Reisi’mız. Muhtarlarımıza Özlük ve Yurttaşlık İşleri Umumi Müdürlüğümüzden kocabaşı seçilir seçilmez bire bir kamer içerisinde kendilerine gönderdiğimiz üzeri de İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Daire Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada tekrar bu dönme içerisinde yine kıymetli Cumhur Reisi’mızın talimatıyla Muhtarlar Kat Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın dilek ve şikayetlerini izleme edebilen merkezle ilişkilerini perçinlemek üzere Muhtar Bilgi Sistemi’ni yapmak bu dönemin mefret adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız serencam hamle de şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Reisicumhur’mızın kararıyla kamu yararına çalışan dernek statüsü kazandı. Bunun de önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza elbette çokça iri katkısı olacağını düşünüyoruz. Özge taraftan Ankara’daki Kocabaşı Evi inşaatımız dahi bitmeme ediyor. Sabık familya evet da gücük ay ayında bu konuyla ilgilendiren aynı hamle atmıştık. Allah kader ediyor, 140 çağ içerisinde, neredeyse 4-5 ayda eski binayı yıktık, yıpranmamış tıpkısı binayı tertip ettik. İçinde tefrişatı da karışma girmek için bu ayın sonuna kadar yani 19 Ekim’den önceki eylül sonuna kadar Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde tamamen muhtarlarımızın hizmetine yönelik bire bir Muhtarlar Evi binasını, Tanrı baht ederse Sayın Reisicumhur’mız bizimle alay malay olacak. İnşallah bu binanın açılışı birlikte orada tıpkısı vesileyle gerçekleştirilmiş peki.”

Vekil Aristokrat, muhtarlık binalarının düzlük tahsisi sorununu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla fora etmek amacıyla hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini tabir etti. Muhtarlık binası talip muhtarların taleplerini almaya devam ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini belirten Aristokrat, binaların yerel mimariye uygun şekilde yapılması üzere proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Soylu, 19 Teşrinievvel’dahi 100 muhtarlık binasının anne atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını anlatım ederek, “Bize talepte mevcut muhtarlarımızdan yeri amade olanların veya yerini bizim amade edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını dahi gene Sayın Reisicumhur’mızın ortaya koyduğu ferman ile gelişigüzel başlatmış olacağız. Bunu hep Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde bakım binası sıfır muhtarlık sayımız bile 39. İnşallah bunu da benzeri tasrif dahilinde çok hızlı benzeri şekilde 19 Teşrinievvel’den bilahare ortaya koyacağımız tıpkı planlamaya dahi bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diyerek konuştu.

Muhtarlar kimlik kartıyla müze ve örenlik yerlerine girebilecek

Muhtarlar için tıpkısı yeniliği elan hayata geçirdiklerini dile getiren Soylu, “Hars ve Turizm Bakanlığımızdan murat ettik. Müze ve harabelik yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız daha çok muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz namına girebilecekler.” dedi.

Icra Vekili Aristokrat, alelhusus karı muhtarların binaları için asayiş kamerası beklentileri olduğunu, bunun üzere mücahede yapıldığına işaret etti. Çalışmaları tamamladıklarını rapor eden Aristokrat, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje bütün eş muhtarlıklarımızı kapsayacak. Avrat, ayvaz, hep muhtarlarımızı kapsayacak ayrımsız şekilde planlandı. Burada ayrımsız öncelik sırası strateji ettik. Sıhhatli olsun koca muhtarlarımız bile evleviyet ortaya koydular. Bu öncelik sırasını gerçekleştirdik. Eş muhtarlarımızın bile özellikle bu müşteri sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde da 16 avrat muhtarımız var. Arzu fail karı muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Anlaşılan 12 eş muhtarımız irade etti 4’ü istek etmedi. Tığ üstelik 12’sini bunun hemen tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Taşıt Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Icra Vekili Aristokrat, şöyle konuştu:

“Bu modül tabir yerindeyse dijital alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini hareketli kendisine kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın tamamı kullanmaktadır. Biraz önce söylediğim 50 bine mümasil muhtarımıza bile Mekansal Adrese Dayalı Araç Sistemi projesiyle ilişkin eğitimimizi da tıpkı şalter ile verdik. Buna aynasız adres bildirimi sorgulama yöntemini dahi ekledik. Bu şu almak. Yani tıpkı vatandaşla ilgili. Siz yazıyorsunuz, erkek idaresi, kaza, devriye gelene kadar 3, 3,5 ayı geçiyor. Kavisli mı söylüyorum? veya gelmiyor yani. Öyle de oluyor. Sonraları bunu bire bir muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla bu arada değerlendirdiğimizde kolaylıkla bunu ayrımsız modül içerisine atalım ve bütün kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 aktarılma müddet versinler. Yani muhtarımızı benzeri tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, ayrımsız tartışmanın içerisine çekmeyelim. Ferda olabilecek rastgele hepimizi üzebilecek tıpkı olayda dahi hem sorumlu tutmayalım hem vicdan azabıyla, seçkin birimizi yüz yüze bırakmayalım.”

-“118 bin kullanılmayan binadan 90 bini yıkıldı”

Soylu, sabık son teşrin ayında valilik ve belediyelerce tespiti yapılan kullanılmayan binaların MAS’a eklenmesine dahi imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin hoppadak muhtarın işi olmadığını ancak hakeza benzeri durumda muhtarın düzenlilik problemiyle karşı karşıya kalacağı tıpkısı kayran olduğunu tabir fail Soylu, “Tığ uyuşturucuyla ilişkin bir mücadele ortaya koyuyoruz. Arada Bir bana söylediğim sözler dolayısıyla kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’da 118 bin metruk çatı belirleme ettik, kıytırık de tespit etmedik, geçmiş 60 bin 70 bin oldu ben az buçuk zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’da kâin 118 bin kullanılmayan binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini birlikte şu zaman yıkılmayı bekliyor yani 103 bin metruk binayı kullanılmayan çatı olmaktan çıkardık.” dedi.

Soylu bu yapıların mahalle sakinlerini gergin eden alanlar adına kullanıldığını belirtti.

-117 bin yaşama uyuşturucudan mevkuf bulunuyor

Soylu Türkiye’deki uyuşturucuyla mücadele konusuna bile değindi. Salondakilere “Türkiye’dahi maden suçundan cezaevinde kaç emanet var, biliyor musunuz?” diye niteleyerek soran Aristokrat, “117 bin birey” dedi.

Sahada uyuşturucuyla şişman benzeri savaş verildiğinin altını çizen Soylu, şöyle sürdürdü:

“Şu zaman cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Orak Ayı tarihinde bu ölçü 35 bindi, sahada çok yoğun aynı mücadele ortaya koyuyoruz. Güzeşte dönüş Amerika’dan bire bir arkadaşımız geldi, ayrımsız müddet orada aktif biri şu dakika Amerika’nın rastgele yerinden maden eksiltmek erkin, kafelerde kafeteryalarda metal kokusundan ayrıksı benzeri kokuya rastlanılmıyor. Bir birlikte bu cinsiyetsizlik denen bir anlam var ya LGBT denen şeyler ayrımsız üstelik o rastgele tarafta yaygınlaştı, karşı geçmek birlikte vebal, kimse benzeri molekül söyleyemiyor, öyle benzeri takı altına almışlar. Kullanılmayan binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi biz uyuşturucudan yakaladığımız her kişiye soruşturma yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle birçok yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana ki başlattı?’ kabil sorularla anne bakımından karşı karşıya kaldığımız problemin şüphesiz çözüleceğini ortaya koyan aynı süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı bile buna göre ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun metruk binalar dışında park yeri ve arabalarda kullanıldığına dikkati çekici Soylu, bunlarla ilgilendiren da parkları aydınlatma, polis ve güllabi denetimi üzere stabil haddinden fazla tılsım alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: