Bingöllü sportmen kızlar, boccede dünya zirvesini hedefliyor

İtalya’nın Roma kentinde planlı Dünya Gençler Bocce Şampiyonası’nda 3. olmayı başaran Bingöllü sporcular Medine Kaya ve Şevval Akçanlı’nın eskimemiş hedefi bu kulvarda zer madalya.

Geçen sene beden eğitimi öğretmenleri Rukiye Varol sebebiyle bocceye başlayan Cumhuriyet Altını Kız Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi öğrencileri Medine Kayaç ve Bayram Ayı Akçanlı, kısa sürede kendileri geliştirerek Türkiye şampiyonluğu elde etti.

Daha bilahare milli topluluk seçimlerinde bir numara adına Roma’üstelik planlı Dünya Gençler Bocce Şampiyonası’na katılmaya türe kazanan Kayaç ve Akçanlı, raffa kategorisinde acun üçüncülüğüne ulaştı.

Beden eğitim bilimi öğretmenleri Varol üstelik Konya’birlikte gerçekleştirilen 5. İslami Tesanüt Oyunları’nda raffa kek kadınlar disiplininde zer madalya kazandı.

Öğrencilerine bu alanda emsal olan Varol, ati yıl Şevval Akçanlı ile büyükler kategorisinde dünya ve Avrupa şampiyonasına katılacak.

Çalışmalarını okulun spor salonundaki etrafını masalarla kapattıkları sahada sürdüren sporcular, başarılarını daha eğin seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

Varol: “Sporun onlara balaban katkısı oldu”

beden eğitimi öğretmeni ve bocce antrenörü Rukiye Varol, AA muhabirine, okullarında güzeşte sene bocce eğitimini başlattığını söyledi.

Öğrencilerinin milli topluluk seçmelerinde birinci yerine Acun Şampiyonası’na katıldığını dile getiren Varol, bunun sevincini yaşadıklarını belirtti.

Yeni sporcular doldurmak amacıyla çalışmalara bitmeme ettiklerini anlatan Varol, Bingöl’birlikte bocce branşında milli sporcular yetiştirdiklerini kaydetti.

“Öğrencilerimizin spor yapmaya hevesleri vardı ama ihtimal Bingöl şartları, belki da ailelerinden ufuk derslerini etkilediğini düşünerek akmak istemiyorlardı. Görüşmelerle spor üzere onları inandırma ettik.” diyen Varol, elan sonraları velilerin üstelik destek olduğunu dile getirdi.

Öğrencilerin sporla sosyalleştiğini ve uyum içerisinde çalıştığını anlatım fail Varol, “Dünya üçüncülüğü elde ettikleri amacıyla Bingöl’dahi, Türkiye’üstelik, başkaca dünyada maruf öğrenciler oldular. Sporun bu anlamda onlara iri katkısı oldu. Ayrımsız zamanda derslerine çokça şişman sıkıntı etti. Bundan Sonra başarmanın keyfini yaşadıkları üzere derslerinde de notlarını yükseltmeye çalışıyorlar. Imdi başarısızlığa tahammül edemiyorlar.” diye konuştu.

Akçanlı: “Acun üçüncülüğü elde ederek dolay yargıları kırdık”

Milli sportmen Bayram Ayı Akçanlı, öğretmeni sebebiyle yeteneğini keşfettiğini aktararak, “Spor, hayatımda çok şişman gelişmelere etken oldu. İmam Dil Cambazı Lisesi’nde okuduğumuz için spora biraz ön yargı vardı. Biz dünya üçüncülüğü elde ederek bu civar yargıları kırdık. Şu anda öğrenciler henüz hevesli. Veliler ve öğretmenler öğrencilerini henüz fazla spora yönlendiriyor. Dünya üçüncülüğümüz bu anlamda haddinden fazla bereketli oldu. Mutluyuz.” ifadelerini kullandı

Sporculardan Medine Kaya, bu spor dalında palazlanmak istediğini kaydederek, “Bökelik üzere elimden geleni yapacağım. Bocce bilinen tıpkı spor değil ama bizim sayemizde bocceye sargı artmaya başladı. Çevremde bile bu spor dalına bandaj arttı. Bütün bana destek veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: