Halk sağlığı uzmanından günlük hayatın toptan ısınmanın etkilerine göre düzenlenmesi önerisi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tababet Fakültesi El Sağlığı Esas Selen Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Galip Ekuklu, insanların günlük hayatlarını değme geçen dönem henüz çok mahsus global iklim krizinin etkilerine göre planlaması gerektiğini belirtti.

Ekuklu, AA muhabirine, abuhava değişikliğine sadık global ısınmanın hissedilir boyuta ulaştığını söyledi.

Türkiye’nin benzeri bölgesi yangınlarla savaş ederken, başka bölgenin sellerle boğuştuğunu tamlayan Ekuklu, küresel ısınmanın âdem hayatının tıpkı parçası haline geldiğini vurguladı.

Global ısınma nedeniyle evvelce görmedikleri hastalıklarla karşılaştıklarını anlatan Ekuklu “İşte Avrupa’da haddinden fazla ciddi sayıda ölümler yaşandı, 40 derecelerin üstünde sıcaklıklar kaydedildi.” dedi.

Ekuklu, vakayiname rahatsızlığı olan kişilerin küresel ısınmaya alın elan titiz olması gerektiğini dile getirdi.

Küresel ısınmanın akut etkilerinin yöre plana çıktığını belirten Ekuklu, “Fücceten yükselen sıcaklıklara vabeste yerine Avrupa’bile olduğu gibi şırakkadak ölümler meydana geldi. Doğaldır kim toplumun dikkatini onlar çekiyor. Amma bunun bağımlı ince vadeli etkileri da var kap kanseri kabil. Küresel ısınma ve iklim değişikliği meselesine geçmiş akseptans ederek başlamalıyız. bundan sonra elan da ihtimal hamam günlerle, yunak mevsimlerle karşılaşacağız.” diye konuştu.

Önümüzdeki yıllarda günlük hayatın iklim değişikliğinin etkilerine göre planlanabileceğini belirten Ekuklu, şöyle bitmeme etti:

“İşimizi, hanay biçimimizi, giyimimizi, beslenmemizi ne eyvah kim küresel ısınmaya bakarak ayarlamamız gerekiyor. Dünya ihtimal aynı adım ısınıyor ama tığ onu farklı kıtalarda, ayrımlı coğrafyalarda çok farklı ayrımsız biçimde hissedebiliyoruz. Biz işin sıcaklık tarafına bakıyoruz ama bugün İç Anadolu’birlikte, Karadeniz’üstelik yaşadığımız seller, ekstrem yağışlar, taşkınlar global ısınmanın getirdiği iklim değişikliğinin getirdiği kullanılmamış sorunlar. Evinizi nereye yapacağınızdan, bittabi yapacağınıza, günlük hayatınızda elbet çalışacağınıza, hangi giyeceğinize, ne yiyeceğinize, ne içeceğinize büyüklüğünde değme şeyi imdi toptan ısınmaya göre kandırmak zorundayız. Bu bireysel namına yapmamız müstelzim şeyler. Bağımlı iklim değişikliğiyle savaş artık boyutlu, devletlerin birlikte akım etmeleri müstelzim tıpkısı kayran.”

Share: