Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

Şırnak’tan getirilen 25 haftalık 775 gramlık bebeğin tedavisi sürüyor

25 haftalık doğan ve iki misil kalbi duran bebek helikopterle Şırnak’tan Şanlıurfa’ya getirildi

Keyif Bakanlığı Şırnaklı çağa üzere seferber oldu

ŞANLIURFA – Şırnak’ta dünyaya mevrut 25 haftalık 775 gram ağırlığındaki erkendoğan çağa, Esenlik Bakanlığı tarafından ambulans helikopterle getirildiği Şanlıurfa’da tedavisi sürüyor.

Şırnak Azamet Hastanesi Karı Tevellüt ve Yavru Hastalıkları melfuf hizmet binasında 25 hafta 27 günce yerine dünyaya mevrut bebeğin müstakbel istikşaf ve kırıcı bakım gerektiği üzere Şanlıurfa’ya sevkine karar verildi. Esenlik Bakanlığından kâm edilen cankurtaran helikopter Şırnak Şerafettin Katılımcı Havalimanına indi. 112 Acil Servis ekipleri tarafından ambulansla havalimanına götürülen bebek hava ambulansıyla Şanlıurfa’ya getirildi. Burada özel bire bir hastaneye gönderme edilen bebeğin bakir doğan okkalı bakım ünitesindeki tedavisi sürüyor.

“İki nöbet kalbi durdu”

Prematüre bebeğin tedavi süreci ve serencam durumu ile ilişkin açıklamada bulunan özel sayrılarevi Başhekimi Dr. Cengiz Karakucak, “Cemaziyelevvel akşam saat 20.00 civarlarında bir erkek sayrı bebeğimiz geldi. Çağa tabii prematüre mevlit 25 haftalık ve 775 gram ağırlığındadır. Buraya gelirken sıradan ayrımsız yolda işte kalbi durmuş, onunla ilişkin çalışmalar müdahaleleri işlenmiş, doğrulama aldık. Buraya geldiğinde birlikte hele elan kalbi durdu. Gene müdahale edildi amma şu an süt kuzusu metin genel durumu elbette yara yani 25 haftalık olduğu amacıyla bunlarda akciğerlerde yetmezlik oluşur. Ayrıca bire bir birlikte ensefaloseli var. Eklenmiş olarak apayrı benzeri hastalığı henüz var. O yüzden geldiğinden bu yana hastanın umumi durumu az buçuk elan stabil, genişlik azından şuan mekanik olarak teneffüs problemi yok. Akciğerlerinde hafif de olsa tıpkı düzelme var. Fakat 775 gram olması nedeniyle inşallah biz elimizden geleni yapacağız. Haddinden Fazla mufassal müddet yatar. Bu bebekler yani 2 kilo, 3 kilo olana kadar burada kalırlar. Vacip tedavileri yapılmaktadır. İnşallah güdük sürede size güzel duyum veririz. Hakeza vakaları çok aldık. Genelde bittabi bu hastalar çokça mesai isteyen hastalar gene bile muvaffakiyetli olduğumuz çokça tutkun oldu. Yani o yüzden inşallah bu hafta zarfında elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.Share: