Hakkari’de yanık ve beceriksiz halde bulunan iki ihtiyar Van’da otama ediliyor

Hakkari’de gaileli ve bitkin halde bulunan nesli tükenme tehlikesi altındaki gerçekten ihtiyar ile kızıl akbaba, Van’de otama altına alındı.

Hakkari’nin Berçelan Yaylası’nda vatandaşlar tarafından kâin 2 ihtiyar, Huy Dulda ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince Van’a getirildi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Çandır Hayvanları Dulda ve Rehabilitasyon Merkezinde otama altına alınan kuşlardan hoşur akbabanın kanadının kırık olduğu, değerli akbabanın bile takatsiz düştüğü belirleme edildi.

Tedavi işlemlerinin peşi sıra merkezin bahçesine bırakılan ve bakımları yapılan kuşlar, iyileştikten bilahare bulundukları yerde doğaya salınacak.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, AA muhabirine, Van Gölü havzasında yaralı kâin cemi kanatlı hayvanların bakımını yaptıklarını söyledi.

Bu sene altı akbabayı merkezde otama ettiklerini tamlayan Aslan, şunları kaydetti:

“Hakkari ve çevresinde dertli mevcut adi akbaba, kızıl kerkes, kişmiri akbaba ve sakallı ihtiyar, merkezimizde tedavi edilerek doğaya kazandırıldı. Araştırmalarımıza göre leşlerin çoğaldığı yaylaları akbabalar sıkı edindi. Akbabalar koloniler halinde görülebilmekte. Takatsiz sakıt hayvanlar bize getiriliyor. Akbabalar doğanın çöpçüleridir. Doğayı temizlerler. Sonunda müstevli hastalıkların yayılmamasında iri cila oynarlar. Leşleri anında ortadan kaldırarak etrafa mikrop saçmasını engelliyorlar. Doğada herhangi bir canlının aynı görevi var ve tabiat, rastgele canlının ortak malıdır. Doğayı ve canlıları korumamız lazım. Son adına merkezimize getirilen iki akbabanın tedavileri bitmeme ediyor. Tıpkı süre konuk ettikten sonradan doğaya bırakacağız.”Share: