Gram altında düşüş

Evvel, dolar kurundaki yükselişe karşın ons fiyatındaki düşüşe koşut değer kaybeden altının gram fiyatı, haset yüzdelik 0,5 azalışla 960,6 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yıpranmamış güne üstelik düşüşle başlamasının arkası sıra saat 10.50 itibarıyla eski kapanışının yüzdelik 0,2 altında 958,9 liradan muamele görüyor. Bire Bir dakikalarda çeyrek 1.573 lira, cumhuriyet bile 6.425 liradan satılıyor.

Bugün, 1.685,6 doları sınav ederek Mart 2021’den bu yana arz düşük seviyesini gören altının ons fiyatı, şu dakikalarda geçmiş kapanışının yüzdelik 0,5 altında 1.689 dolardan işlem görüyor.

Analistler, piyasaların duraklık riski ve pahalılık endişeleri beyninde tuhaf benzeri ezgi izlediğini kaydederek, bugün gözlerin Avrupa Forma Bankası (ECB) ve Türkiye Cumhuriyet Şekil Bankası’nın (TCMB) mal politikası kararlarına çevrildiğini söyledi.

ECB’nin, siyasa faizini bildirme beş altı 25 baz benek artırmasına kesin gözüyle bakıldığını anımsatan analistler, hafta esasen bu yana 50 baz puanlık repo artışı beklentisinin dahi güçlendiğini ifade etti.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin siyasa faizini yüzde 14’te sabit bırakacağını öngörüyor.

Analistler, bugün elverişsiz süresince ayrıca para ve vezneci istatistikleri, daraç dışında ise BENDE’da haftalık aylaklık başvuruları ile Philadelphia Fed imalat endeksi verilerinin strateji edileceğini belirterek, ustalık açıdan altının ons fiyatında 1.670 doların bindi, 1.710 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

A1 Capital Yatırım bülteninde,’Ons/Zer’üstelik serencam günlerde canlı olan tutunma çabası hastalıklı kalırken, dün yaşanan satışlar gerileyici Ons/Altın günü %0.88 oranında derece kaybı 1696.69 seviyesinde tamamladı. Kızıl’birlikte 1687-1685 bandı Uzun vadede makro destek konumunda. Bu desteklere yaklaşılmış olmasına karşın tepki denemelerinin zayıf kaldığını görüyoruz. Teknik göstergelerde bile vurgun görünüş sürüyor. Yıpranmamış pozisyonlar için temkinli kalınıp ayak tabanı oluşumları beklenmeli. Mahdut bantta yatay seyrini sürdüren Gram Değerli %0.54 oranında ayar kaybı ile 960.55 TL’den tamamladı. Akıbet dönemde 950-960TL destek bandının üzerinde ufki cereyan eden Gram Altının gelişmemiş vadeli göstergelerinde hafif toparlanma görülüyor. Fakat yükseliş denemeleri şimdilik vurgun kalıyor. Yaşanabilecek tepki hareketlerinde ise 1000TL seviyesini evvel küşayiş direnç namına verebiliriz. ‘ denildi.

İnfo Yatırım Foreks bülteninde, ‘Geçmiş 1711 seviyesinden açılan ons altın, ahit boyu aşamalı düşüşlerine devam etti ve 1692 seviyesini sınav etti. Teferruatlı tıpkısı aradan bilahare 1700 bandının altına düşen ons değerli günü 1696 seviyesinden kapatarak yüzdelik 0,80 üzerinde ayar kaybı yaşadı. ESIR tahvillerinin kısa tıpkısı düşüş sürecinden sonradan gine yükselmesi ve BENDE 10 almanak arbitraj getirilerinin yüzde 3’ün üzerine çıkması ons altını baskıladı. Güçlenen dolar ve faiz getirisinin çekiciliği, kızıl metalin cazibesini kırmaya devam ediyor. Munzam adına Apple’ın işe alımları ve gider planlarını yavaşlatma kararı alması küresel piyasalarda riziko iştahını azalttı ve bu format KÖLE kanadında duraklık endişelerinin boyutunu artırdı diyebiliriz. Çin kanadında ise kovid vakalarının tekrardan ortaya çıkması ve ev piyasası sıkıntıları de piyasalarda aksi gelgel yaratmaya bitmeme ediyor. Eskimemiş günde 1696 seviyesinden açılan ons altında piyasalar, EURO kanadından ati olan TSİ 15:15’te Getiri oranı kararını ve ardından TSİ 15:30’üstelik ÇAKER’üstelik açıklanacak olan İşsizlik Haklarından yararlanma Başvuruları ve Philadelphia Fed İşletme Koşulları verisini yakından izlem edilecektir. XAUUSD grafiğini maharet namına inceleyecek olursak 1700 – 1721 – 1745 seviyeleri dayanım noktaları kendisine; 1685 – 1670 – 1650 seviyeleri ise destek noktaları adına takip edilebilir.’ denildi.

Dolarda yön fevk

 

Ifa süresi öngörülmemiş cezalara müteveccih düzenleme

 

Share: