GÖKSU NEHRİ’Nİ KİRLETEN 2 FABRİKAYA 3 MİLYON 73 BİN LİRA UKUBET

YER, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla, Mersin’da Göksu Nehri’ni kirlettiği tespit edilen 2 pirina el işi tesisine faaliyeti tevkif ve 3 milyon 73 bin teklik yönetimsel para cezası verildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Mersin Ağacı’in Silifke ilçesinde Göksu Nehri’nin denize dökülen kısmında akarsu renginin siyaha döndüğü ihbarlarıyla harekete geçti. Nehirde inceleme yapılması için bölgeye yer teftiş ekipleri irsal edildi. Göksu Nehri’nin geçtiği Mutluluk ve Silifke ilçelerinde, su kirliliğine neden olabilecek tesislerin tamamında şeb saatleri de karışma oluşmak amacıyla gece gündüz denetim yapıldı. Denetimlerde, atıklarını yer mevzuatında belirlenen asıllar ve esaslara yeraltı giderilmiş ederek Göksu Nehri’ni kirleten 2 pirina el işi tesisi belirleme edildi.

ADLİ PROSES BAŞLATILDI

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Mersin Göksu Nehri’ndeki kırat değişimi ihbarı üzerine ekiplerimizi bölgeye atıf ettik. İnceleme sonucunda Göksu Nehri’ni kirlettiği tayin edilen 2 pirina el işi tesisine; faaliyeti durdurma ile 3 milyon 73 bin TL idari nakdî ceza uyguladık. Adli süreç başlattık ifadelerine düzlük verildi.

Sazak Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü marifetiyle yapılan açıklamada ise Mutluluk ilçesi sınırlarında 23 zeytinyağı istihsal fabrikası ile 2 pirina el işi tesisinin, Silifke ilçesinde ise 8 zeytinyağı üretim fabrikası ile 1 pirina işleme tesisinin bulunduğu rapor edildi. Açıklamada, denetimlerle ait bilgiler verilerek şu ifadelere meydan verildi

Göksu Nehri’nin renginin karasu deşarjından değişmesi ve buna sadık nişanlık oluşumu bahis konusu olması dolayısıyla müdürlüğümüzce denetimler gerçekleştirildi. Yapılan rutin denetimler sırasında Göksu Nehri’ne karasu deşarjı yaptığı tespit edilen 1 adet işletmeye 25 Teşrinisani 2022 tarihinde müdürlüğümüzce 2872 sayıl Kasaba Kanunu’nca 131 bin 516 TL idari para cezası uygulanmıştır. 18-20 ve 21 Mabeyin 2022 tarihlerinde bölgede bulunan tesislere müteveccih geceleyin ve devir saatlerinde denetim faaliyetleri gerçekleştirildi. Kasaba Kanunu’na ihtilaf eden 1’i başlangıçta tayin edilen 2 sayı işletmeye 2872 mahdut Belde Kanunu’nca toplam 2 milyon 941 bin 920 TL yönetimsel nakdî ceza uygulandı. Hep makbul idari para cezası 3 milyon 73 bin 436 TL oldu. Bu tesislerin faaliyetleri Kasaba Kanunu kapsamında zaruri ilaç ve izinler alınıncaya kadar durdurulmuştur. Tıpkısı zamanda bu işletmelerin yetkilileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunularak adli süreç başlatılmıştır. Bölgede mevcut ve atılan akarsu (zeytin karasuyu) oluşturan tesislere yönelik denetim faaliyetleri bitmeme etmektedir.

Share: