Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “2024 ile bu arada ağız ağıza enflasyon taharri altına münfail olacak.” dedi.

Bakan Muş, Gaziantep Sanayi Odası’nın (GSO) bu yıl “Yeşil Gelecek” sloganıyla Şehitkamil Belediyesi Hars ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği “Gaziantep’in Yıldızları Hediye Töreni”hangi katıldı.

Muş, törende, Gaziantep’in mıntıka şehirleriyle karşılaştırma edildiğinde iri tıpkı atak gösterdiğini ve bu sene 10 bilyon doların üstünde ihracat yaptığını söyledi.

Dünyadaki gelişmelerin başta salgın ve Ukrayna- Rusya savaşı kalkmak amacıyla fiyatlandırma yaşattığını anlatan Muş, şunları kaydetti:

“Farklı zamanlarda muhtelif propagandalar yapılıyor, açıklama yapılıyor değişik anlaşma ve çevrelerden. Şimdi hakeza bir ortamdan geçiyorken Türkiye’nin attığı adımları ve başarıları kullanmak lazım. Türkiye çıktı çevresindeki ülkelerle çok ticari hacmi olan ayrımsız mevki amma kip değil. Dayanıklı olmayan şartlar ortamında Türkiye bu adımları atıyor. Türkiye’nin bu sene koymuş olduğu dış satım hedefini yakalaması bize önümüzdeki dönemde yıpranmamış hedefleri görmek amacıyla bire bir güdeleme oluşturur. 2 Eş salı haset netleşmiş akıbet rakamları Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açıklamış olacağız. Nedeniyle Türkiye, hem dünyalık hem bakım ihracatında tek yaşamadığı rekor rakamları yakalamış olacak. Bu rakamların gerisinde değil üzerine koyarak gürlük hedefimiz var.”

Muş, Türkiye’nin döviz girdisini üreterek sağladığına belen ederek, hamam paraya dair yatırımların gelebileceğini, borsaya girebileceğini söyledi.

Çok güdük, günübirlik, haftalık gibi girişleri çok akıllıca tıpkı yatırım adına değerlendirmediklerini dile getiren Muş, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla bunu haddinden fazla istemiyoruz. Detaylı soluklu hasis öngörülür yatırımlar geldiğinde talih ekonomisine katkıda bulunuyor. Şu an bu yatırımları alıyoruz. Türkiye’nin SUTAŞ tanımlı kamu takanak stokuna baktığımızda yüzdelik 39’dur. Avrupa ortalaması yüzde 95 civarındadır. Onların ortalaması bizim 2 katımızdır. Merhale halkı borçluluğu yüzde 13’tür. Bu göre arz düşük ülkelerdeniz. Avrupa’ya baktığımızda bu rakamın çokça üstündedir, gâh ülkelerde yüzdelik 100’e ulaşan rakamlar görüyoruz. Türkiye’nin bütçe açığı akıllıcasına seviyededir. SUTAŞ’nin koymuş olduğu kriterleri yakalar seviyelerde gidiyoruz. Hep bu şartlara karşın Türkiye, bütçe açığından edim vermemiştir.”

Muş, Türkiye’nin ekonomisinin temellerinde seçme problemin gözükmediğini, Türk bankacılık sektörünün dosdoğru olduğunu ve Türkiye’nin dünyanın yaşadığı enflasyonu yaşadığını aktardı.

Enflasyonla mücadele

Enflasyonun önümüzdeki yıl itibarıyla sukut eğilimine gireceğini vurgulayan Muş, şunları söyledi:

“2024 ile bu arada tamamen pahalılık taharri altına münfail olacak. Bu rakamlar Türkiye’nin gerçekte ekonomisinin sağlam temellerde olduğunu, yatırımlar yapılabileceğini göstermekdir. Ülkemizin ekonomisine güvenebilirsiniz. Yatırımlarınızı rahat şekilde yapabilirsiniz. Herkesin, dünyanın yaşadığı mesail var. Enerjiyle müntesip mesail var, fakat bunun aşılabilmesi için da hükümetimizin tarafında çeşitli adımlar atılıyor, atılmaya bile devam edecektir. Türkiye’dahi hiçbir sanayicimize enerjiyle ait tıpkısı bildirme sorunu yaşatmadık. Türkiye’nin koymuş olduğu hedefi yakalaması bize önümüzdeki dönemde yıpranmamış hedefleri görmek amacıyla bire bir güdeleme oluşturuyor.”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Milli Mücadele’nin sancaktarı Gaziantep’in günümüzde girişimcileriyle, sanayicileriyle, takkadak Türkiye’nin değil bölgenin yıldızı haline geldiğini belirtti.

Gaziantep’in coğrafyasının caka modeli ve esin kaynağı olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, “İhracatta tarihi rekor kırdı ve 10 bilyon dolara ulaştı. 10 yıl evvel, sunma iri 1000 uran kuruluşu beyninde, Gaziantep’ten 35 firma vardı. Deminden bu kopya de 67’ye yükseldi. Listede yeryüzü çok firmaya cemaat 4’üncü diyar haline geldi.” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, TOBB yerine üyelerini yeşil dönüşüme entegre etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Vali Davut Gül ise Gaziantep’in ihracatta hedeflerine ulaştığını, ilerleyici süreçte ihracatta hedeflerinin 15 milyar dolar olduğunu söyledi.

Konuşmaların arkası sıra Gaziantep’in en başarılı 73 firma ve kurumuna hediye verildi.

Törene, Cumhurbaşkanlığı Faziletli İstişare Oturmuş Üyesi Cemil Çiçek, Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Delicesine, YANLIŞSIZ Öğür Gaziantep milletvekilleri Nejat Koçer, Kükremek Bakbak, Mehmet Erdoğan, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, kaymakamlar, kaymakamlık belediye başkanları, politik partilerin toprak başkanları, kurum temsilcileri, sanayiciler ve haddinden fazla sayıda çağrılı katıldı.

Share: