Erzincan’da bu mevsim 103 birey KKKA hastalığına yakalandı, 3 birey hayatını kaybetti

Erzincan’de bu mevsim 103 can KKKA hastalığına yakalandı, 3 yaşama hayatını kaybetti

ERZİNCAN Erzincan’birlikte mayıs ayından itibaren 134 gönül KKKA hastalığı cihetiyle hastaneye başvurma etti. 103 hastanın sınav sonucu fazlalık çıkarken 3 birey KKKA zımnında hayatını kaybetti.

Katliam Kongo Kanamalı Ateşi özellikle Ilımlı Anadolu ve Doğu Karadeniz’in Itidalli Anadolu’ya bitişik illeri özellikle tutmak amacıyla alelhusus Kelkit Vadisi sahasında herhangi bir sene bir nice hadise görülüyor. Hastalığa Erzincan’ın merkezinde ve ilçelerinin rustik kesimlerinde birlikte oylumlu olarak rastlanırken mayıs ayından bu güne kadar KKKA Hastalığıyla hastaneye giden 3 sevimli hayatını kaybetti. Erzincan’da havaların ısınmaya başladığı mayıs ayından itibaren kenelerden insanlara geçen Katliam Kongo Kanamalı Ateşi vakalarında çoğalma yaşanıyor. Zaman boyunca kentte 3 kişi kene ısırması sonucu hayatını kaybederken, 100’ün üstünde kişiye KKKA tanısı koyuldu. Erzincan Mengücek Gazi Eğitin ve Araştırı Hastanesinde görevli Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, bu artışın ilkgüz ayının sonuna kadar bitmeme edeceğini söyledi. Erzincan’dahi mayıs ayından itibaren 134 dirilik kene ısırması sonucu KKKA hastalığı cihetiyle hastaneye başvurma etti. Bu hastalardan 103 tanesinin sınav sonucu artı çıkarken 3 sevimli sakırga ısırması sonucu KKKA namına hayatını kaybetti. Uzmanlar; keskin, halsizlik, eklem ağrıları kabilinden bulguları ile hastanelere gelen kişilerin araziye çıkıp çıkmadığının beraberinde rençperlik yapıp yapmadığını da sorguluyor.

Doç. Dr. Faruk Karakeçili akıbet 10 yılın en yüksek vakalarını gördüklerini anlatım ederek, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını konuşacağız. Bölgemizin sakil problemi. Alışılagelen şartlarda serencam yıllarda tıpkısı artıştan bahsetmiştik. Mayıs ayının ortalarında konuşmuştuk, sezonun ilk başladığı dönemlerde. Serencam 10-11 yıla baktığımız devir esasen Erzincan ve kasaba illerde daha az rahatsız takip ediyorduk amma özellikle pandemi ile gelişigüzel son 3 yılda ki artışa özen çekmiştik. Bu sene üstelik yine beklediğimiz kabilinden çokça faziletli rakamlarla gidiyoruz. Güncel durumumuza baktığımız ahit Erzincan Binali Saika Üniversitesi Tababet Fakültesi Mengücek Gazi Terbiye ve Araştırı Hastanesi yerine şuan kliniğimiz birlikte mecmu 11 çıngı yatan hastamız var. Bunaltıcı bakımda yatan hastamız namevcut. Bu döneme baktığımız antlaşma, dediğim kabilinden; mayıs ayında konuştuğumuzda 9 tane artı hastamız vardı ama şuana kadar, şu tarihe büyüklüğünde bize başvuran 134 tane kaknem züğürt oldu. Bunların 103 tanesinin test sonucu stabil zait çıktı. 100’ün üstünde bire bir pozitiflik oranımız var. 5 pasaj hastamızın elan sonucu çıkmadı, klinikte yatıyor amma 100’ün üstünde pozitifliğimiz var. Maatteessüf 3 pasaj vatandaşımız üstelik hayatını kaybetti bu çevrim süresince. Aynı tanesi çetin bakıma alınmıştı, yaşlı bire bir hastamızdı amma başka 2 hastamız daha zinde yaşlardaydı. Bu 3 vatandaşımızı maalesef hastalık dolayısıyla kaybettik. Bu yıl bile halen zaman bitmedi, başvurular yavaş tıpkı şekilde bitmeme ediyor. Vatandaşlarımızı tekrardan anımsatmak istiyoruz. Keneye cebin biraz elan tetik olsunlar. Kene tutulması durumunda da genişlik çabuk aynı biçimde sağlık kuruluşlarına başvurmalarını öneriyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: