Menopoza bürümek amacıyla olduğunu öğrendi; kızıl yumurta ile temel oldu

2019 yılında hayatlarını birleştiren Birgül-Davut Kızoğlan çiftinin doğal yollarla elde edilen iki gebeliği düşükle sonuçlandı. Esenlik kontrolleri sonrası menopoza yutmak üzere olduğunu öğrenen Birgül Erden (38) tombul bebek tedavisine başladı. zata mahsus makbul tedavi yaklaşımıyla akıbet küsurat biricik haya ile aynı nüsha embriyo elde edildi. Liyakatli otama süreci sonrası bebeğine kavuşan anne Bakire, “Haddinden Fazla şükür sonunda birlikte kızımıza sağlıkla kavuştuk. Aygüneş evimize gün kabil doğdu. Üvey Anne kocaman tıpkısı duyguymuş” dedi.

İstanbul’dahi yaşayan Birgül-Davut Bakire çifti, 2019 yılında hayatlarını birleştirdi. Doğal yollarla elde edilen iki gebeliği düşükle sonuçlanan Birgül Erden’in hayalleri noksan kaldı. Yaşadıkları kayıpların peşi sıra doktora başvuran 38 yaşındaki Birgül Kızoğlankız, menopoza elde etmek için olduğunu öğrendi. Hayatının şokunu güçlü çift üzere tek umar gayda süt kuzusu tedavisiydi. Yakınlarının önerisi ile Bahçeci Tulum Süt Kuzusu doktorlarından Jinekoloji ve Tulum Bebek Uzmanı Prof. Dr. Remzi Abalı’ya ulaşan çifte şümullü aynı değerlendirmenin ardından tulum süt kuzusu tedavisi uygulandı. Serencam mütezayit bir tane yumurta ile tıpkı adet oğulcuk elde edildi ve transferin ardından Kızoğlankız çiftine müjdeli olgun verildi. Geçtiğimiz günlerde kızları “Aygüneş”e mülaki esas Birgül Erden, “Menopoza yutmak amacıyla olduğumu öğrendiğimde katiyen çocuğum olmaz diyerek düşündüm. Çevremde aylı olan kadınları görünce saatlerce ağlıyordum. Çokça şükür ki yegâne artan yumurtam ile kızımız dünyaya geldi. O bizim sonuç şansımızdı. Üvey Anne çokça güzel aynı duyguymuş. Dilerim kim talip sistem bu duyguyu tatsın” şeklinde konuştu.

SONUÇ MÜTEZAYIT TESTIS TEK ŞANSLARIYDI

Prof. Dr. Remzi Abalı’nın kapısını küsurat koşa tetkik edildi ve yapılan tetkiklerin sonuçlarına göre espas kaybetmeden tombul bebek tedavisinde başlandı. zata mahsus makbul otama yaklaşımıyla serencam artan tek yumurta ile tıpkı adet oğulcuk elde edildi. Transferin arkası sıra hamilelik haberini alan çiftin kızları Aygüneş, mayıs ayında dünyaya gözlerini açtı. Esas Birgül Kızoğlankız, “Menopoza kısaltmak amacıyla olduğumu duyunca inanamadım, sonrasında çocuğum kaçınan fikrine kendimi alıştırdım. Bir Tane yumurtam ile serencam şansımızı değerlendirmiş olduk. Acaba yine düşük yapar mıyım diye endişelendim ama doktorumuz mecmu proses boyunca yanımızdaydı ve haddinden fazla mıhlı tıpkı hamilelik geçirdim. Haddinden Fazla şükür böylece üstelik kızımıza sağ esen kavuştuk. Aygüneş evimize zaman kabil doğdu. Annelik eke aynı duyguymuş” diye mutluluğunu dile getirdi.

İLK TÜP ÇAĞA DENEMESİNDE POZİTİF SONUCA ULAŞILDI

Kızoğlankız çiftinin en şişman hayaline kavuşmasını sağlayan ve süreci başarıyla örümcek Prof. Dr. Remzi Abalı, uygulanan tedaviye dair detayları şu sözlerle aktardı:

“İki posta yaşadığı düşük, ileri gözyaşı ve azalmış husye rezervi ile başvuran çiftimize öncelikle mufassal benzeri istimara yaptık. Er Bezi kalitesini bırakmak için akilane tagaddi, birinci sınıf gaflet ve metin dirim tarzı önerilerini sunduk. Peşi Sıra espas kaybetmeden doğru bir zamanlamayla tulum çağa tedavisine başladık. Nitelikli benzeri yumurta elde ettik ve kaliteli bir embriyo oluşturduk. İlk denememizde zait sonuca ulaştık ve mıhlı benzeri hamilelik sürecinin arkası sıra çiftimiz kızları Aygüneş’i kucağına aldı.”

KADIN YAŞI YUMURTA REZERVİNİ DIREKT ETKİLER

“Kadınların 35 yaşından bilahare haya sayısı ve kalitesi kırıcı oranda azalmaya başlar. Genetik ve çevresel bazen faktörlere sınırlı namına bu değerlerin daha tendürüst yaşlarda dahi azalarak er yaş dönümü sürecini başlattığı bilinmektedir” diyen Prof. Dr. Remzi Abalı, “Yumurtalık rezervinin azalmasının genişlik cesim nedeni yaşın ilerlemiş olmasıdır. Yaşın yanı sıra yumurtalıkla ilişik operasyonlar, radyoterapi ve kemoterapi, sigara-etanol tüketimi, çikolata kisti varlığı, çok kiloya ilişkin obezite ve Turner sendromu er bezi sayısı ve kalitesinin azalmasında deli dolu azamet oynar. Günümüzde ultrasonografi ile yumurtalıkların değerlendirmesi ve kanda Anti Mullerian Hormon (AMH) düzeyinin belirlenmesi yeryüzü akilane sonucu vermektedir. Yumurta rezervi azalan kadınlarda doğal yollarla hamilelik oluşmuyorsa gayda çağa tedavisiyle bala sahibi olmaları mümkündür. Bu problemi kıvrak kadınlarda aniden aşkın haya çokluk işlemi gerekebilir. Tuluk çağa tedavisinin tecrübeli hekimler yoluyla yapılması dahi başarı amacıyla az çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Share: