Erzincan gündem haberi… KKTC Reisicumhur Tatar, Erzincan’da konuştu Açıklaması

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Reisicumhur Ersin Tatar, Rum-Palikarya ikilisinin çığırtkanlık yaptığını söyledi.

Çeşitli musahabe ve programlar kapsamında kente gelen Tatar’ı, Erzincan Havalimanı’nda, Erzincan Valisi Mehmet Hırsızlık, 3. Kargaşa Komutanı Korgeneral Ağır Türkgenci ve Şehremini Bekir Aksun karşıladı.

Daha sonra geldiği Erzincan Il girişinde kendisini karşılayan polis güçleri mangasını selamlayan Tatar, onur defterini imzaladı, ayrımsız müddet Ilbay Çalma ile kardeş kardeş etti.

Valilik güruh salonunda gazetecilerle tıpkısı araya gelen Cumhur Reisi Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Erzincan halkına bağlılaşım ve salamlar getirdiğini belirtti.

Türk milletinin geçmişinin, soyunun ve tarihinin mahsus olduğunu tabir fail Tatar, Kıbrıs’ın 350 sene Osmanlı egemenliğinde yaşamış bir Türk adası olduğunu belirterek, “Maalesef oynanan arsıulusal oyunlarla bu koskocaman ve değerli adayı bizden kopartmak, alabilmek amacıyla gelişigüzel tip hukuksuzluk, seçkin türlü kayırıcı hakları ihlali ve seçme tip çirkinlikle Kıbrıs Türk halkı çokça büyük saldırılara çokça nazik haksızlıklara uğradı. Çektiğimiz acıları, yaşadığımız göçleri, katliamları soykırımları ama seçkin şeye rağmen orada direnmesini bilmiş mukavemetçi ruhu ile Türk dayanırlık teşkilatının kuruluşu ile Anadolu’nun, Türkiye’nin bize daima destekleriyle oradaki varlığımızı bugünlere kadara sürdürebilmiş.” ifadelerini kullandı.

Tatar, federal tıpkısı bina altında Kıbrıs’ta “pekâlâ tıpkı kesim olur” diyerek yıllarca süren müzakerelerin bulunduğunu, müzakerelerde hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem dahi Kıbrıslı Türklerin bilcümle gür niyetini ortaya koyduğunu söyledi.

Müzakerelerde yapılan vaatlerinin hepsinin “gereksiz” çıktığını vurgulayan Tatar, şöyle devam etti:

“Tek vaatlerini tutmadılar. Tek izolasyonu kaldırmadılar amma Rumları, ‘hayır’ diyen Rum tarafını tek yönlü kendisine hangi bize sorarak hangi ana yurt ve garantör devlet olan Türkiye Cumhuriyetine danışarak Avrupa Birliği’ne aldılar. Avrupa Birliği kartıyla, Rum-Palikarya ikilisi bütün Türkiye’yi kuşatmaya çalışıyor. Rastgele çeşit müzakerelerde değme cins toplantılarda Türkiye’nin hakkına hukukunu veto eden Rum-Palikarya ikilisinin zihniyeti ve sonuç kendisine hepimizin izlediği kabilinden Iye adalarında Veli Denizi’ndeki silahlanmalar, yapılanmalar ve bazen bana bakarak nazik hukuksuzluk, Kıbrıs’ta, Türkiye’mizin hemen 40 çökelge uzağındaki Kıbrıs adasında üstelik yıllar bakımından yaptıkları silahlanma faaliyetlerine demin ABD’nin ambargonun kaldırılması noktasında tekrar silahlanmaya bitmeme edeceklerinin mesajı vermektedirler. Şimdi bütün bunlar tabii bizi yakından ilgilendirmektedir.”

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına herhangi bir antlaşma Türkiye Cumhuriyeti ile bu arada akım etmenin mutluluğu içinde olduklarını vurgulayan Tatar, kendisinin Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte kullanılmamış dönemin başladığını belirtti.

Gelişigüzel zaman Kıbrıs’ı bir Palikarya adası yapma niyetlerinin bulunduğuna dikkati calip Tatar, “Kıbrıs Türklerini asimile etme ve tabii kim Avrupa Birliği adası olacağı amacıyla Türkiye Cumhuriyeti birlikte Avrupa Birliği üyesi olmadığı amacıyla zaman içre Türk askerinin adadan çekileceği ve adanın aynı bütün Avrupa Birliği içre olacağı amacıyla Kıbrıs Türklerini antlaşma zarfında asimile edecekleri tıpkısı ortama sürükleyebilmek üzere oynanan oyunlara denk namına, kâfi artık Kıbrıs’ta bire bir kavil olacaksa banko egemen denklik temelinde olması gerektiğini, egemen eşitlikle karşılık arsıulusal statünün akseptans edilmesiyle fakat resmi müzakerelere geçilebileceğini, Türkiye’nin birlikte cemi desteğiyle ego bütün bunları 27 Nisan 2021 tarihinde Cenevre’da evvel ilk dünyanın gündemine getiriyorum. BM’nin gündemine getiriyorum. Ondan ahir süreçte hep bu mücadelemizi hep bu siyasetimizi paylaşmakla devam ediyoruz.” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Eylül’deki Birleşmiş Milel (BM) Umumi Kurul Salonu’nda BM’nin 77’inci Genel Kurulu’ndaki konuşmasına değinen Tatar, şunları aktardı:

“Cumhurbaşkanımız orada, ‘Kıbrıslı Türklerle gelecek kurmak isterseniz ilk önceki Kıbrıslı Türklerin hükümran eşitliği ve karşılık arsıulusal statüsünü tescil edeceksiniz, var olan haklarını tescil edeceksiniz.’ demiştir. İkinci vurguladığı dideban, Kıbrıslı Türkler üzerinde oynan ambargo ve elektrik imdi benzeri zulme dönüşümüdür. Zira oynana baziçe bu halkın arsıulusal toplumdan kopartılması ve nedeniyle ayrıntılı vadede pes ettirilip Kıbrıs’a yama yapılma noktasındaki bu yaptıklarınız BM prensipleriyle ve dünyanın mütenevvi platformlarında haykırılmakta olan hak ve vicdan boyutlarıyla arsıulusal camiada zıt sakıt aynı aplikasyon. Üçüncüsü çok yetişkin. Sayın Cumhur Reisi hangi demiştir? Daha Çok uluslararası topluma çağrıda düşmek istiyorum Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tanıma vakti gelmiştir.”

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bölgedeki işbirliğinin önemini vurgulayan Tatar, adalardaki silahlanmalara müteveccih şunları kaydetti:

“Kimesne bu çağda hangi arbede ister hangi savaş lüzum. Hakeza tıpkısı şeyi konuşmak bile istemiyorum. Kıbrıs Türk halkının gönlünden ve Türkiye’nin gönlünden güzeşte tekmil bu ihtilafların bir uzlaşma formülüyle türe ve çıkarlarımızın korunması, doğruluk ve vicdan muhasebesiyle filhakika neyse onu yapmaktır. Rum-Yunan ikilisinin yaptığı çığırtkanlıktır. Küçük Asya-Yunan ikilisinin bana bakarak, Rusya- Ukrayna Savaşından sonradan Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaya sâdır iri potansiyeli, Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanlığının liderliği, tıpkı tahıl koridorunun dünyadaki açlığı önlemesi üzere yapılan girişimleri, aynı bando başka ayrıksı Türkiye Cumhuriyeti’nin attığı adımlarla Yunanistan’ın bir bakıma ezilmesi ve kıskanmalarıyla şimdi tıpkısı bando oyunlara giriyorlar. Bu oyunların hiçbiri inandırıcı değildir. Türkiye’nin gücü üstelik potansiyeli bile bellidir. Bunların üstelik hangi olduğu bellidir. Tıpkısı misil Kıbrıs’ın nüfusu da çapı dahi bellidir. Nedeniyle kime karşı hangi kadar silahlanacaklar. Bunlar eğreti, benzeri takım kişi halkları ve zat siyasetlerine oynanan oyunlardır. Çünkü önümüzdeki aylarda değme iki tarafta da seçim var. İç politikaya müteveccih bire bir mızıka adımlar tür.”

Tatar, Türkiye’nin değme antlaşma, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olduğunu sözlerine ekledi.

Share: