Doların değeri 20 yıl sonraları euroyu geçti

MEMLUK’de erdemli seyreden enflasyon, varlık fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.

Bugün açıklanan verilere göre ülkede aylık yüzde 1,3 ve almanak yüzdelik 9,1 mütezayit TÜFE beklentileri az çok geride bıraktı.

ÇAKER Suret Bankası’nın (Fed) ülkedeki enflasyonu kontrol altına kabul etmek üzere sıkılaştırıcı politikalarında elan bile şahinleşebileceği endişesi risk algısının artmasına etken oldu.

TÜFE’nin açıklanmasıyla gelişigüzel dolar endeksi 108,6’yla sonuç 20 yılın zirvesine çıkarken, saat 16.30 itibarıyla 108,3 seviyesinde dengelendi.

Avrupa Eşkâl Bankası’nın (ECB) Fed’in yöntem adımlarına göl ayağı uyduramayacağı ve kalan erke yeryüzü sıkıntıları ile bire bir süredir satma ağırlıklı tıpkı seyir izleyen euro/dolar paritesi, verinin arkası sıra 0,9998 ile 2002 yılından bu yana yer düşük seviyesini gördü. Euro/dolar paritesi şu sıralarda 1,0020 seviyesinden müşteri buluyor.

Fed’in henüz da şahinleşeceği endişesi nasip piyasalarında bey baskısını güçlendirirken, Avrupa borsalarında düşüş yüzde 1’i aştı. Haber öncesinde yükseliş eğiliminde debi fail MEMLUK’de indeks vadeli muamelat kontratlarında ise ayar kaybı yüzdelik 2’ye yaklaştı.

ESIR tahvil piyasalarında birlikte eş baskısı öne çıkarken, gâh varlıklarda terse dönen getiri eğrisi belirginleşmeye başladı. Buna bakarak MEMLUK’nin 2 yıllık ara kazanç faizi ile 10 yıllık ara kazanç faizi arasındaki ayırt 2000’den bu yana bildirme faziletli düzey olan 16 temel puana artık.

Dünyalık piyasalarında Fed’in temmuz toplantısında yüzde 30 ihtimalle 100 baz benek, eylül toplantısında ise yüzde 55 ihtimalle 75 temel nokta repo artıracağı fiyatlanmaya başladı.

Altının ons fiyatı 1.707,5 dolarla 9 Ağustos 2021’den bu yana genişlik düşük seviyesini sınav ederken, Brent petrolün varil fiyatı şu sıralarda yüzde 0,2 artışla 97,4 dolarda bulunuyor.

Euro ile doların eşitlenmesi ECB’yi zora soktu

 

1 euro 1 dolar oldu

 

Share: