Dünya’da bakir kırık otama yöntemi ilk defa Siirt’te gerçekleşti

Dünya’da yıpranmamış fay otama yöntemi ilk defa Siirt’te gerçekleşti

SİİRT Siirt Üniversitesi Baytar Fakültesi’nde gidiş geliş kazası sonucu salim dal ekstremitede kırık tespit edilen pisik, ilk defa geçerli tutuşturucu tel ve halk aleti sistemi ile tedavi edilerek sağlığına kavuştu.

Dünyada ve Türkiye’de ilk kez bu sistemin Siirt’te uygulanmasının çekicilik verici olduğunu belirten Baytar Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Mürtefi Gülaydın, tutuşturucu tel ve umum aleti sisteminin kırık tedavisinde şok benzeri açılım getirdiğini ve hayvanların hayata tutunmasını sağlayacağını dile getirdi.

Dr. Gülaydın, “Bire Bir kedimiz gidiş geliş kazası sonucu kliniğimize getirildi. Klinik ve radyolojik etüt sonucunda sağlıklı peş ekstremitede fay tespit ettik. Operasyona almaya değişmeyen verdik. Bu noktada işi enteresan kılan taraf ise; üstünde 1,5 yıllık çalışmamızın olduğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi akademisyen Dr. Emre Karadeniz’in 11 yılık çalışmaları sonucunda tasarlanan, patenti alınan EFECE sistemini ilk defa Siirt Üniversitesi’nde kullanmamız oldu. Proje Yürütücülüğünü benim yapmış olduğum proje ekibinde özellikle Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Barış Akgül ve Arş. Gör. Itibar Yıldırım’dan oluşan proje ekibimiz ile 1,5 almanak çalışmaların ardından şu anda bu sistemi Dünya’da ve Türkiye’de ilk uygulayan Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı adına heyecanlıyız.

Kırık tedavisi açısından gayet it canlı ve gösterişsiz uygulanabilen bir hep olduğunu aktaran Gülaydın, “Bundan ahir süreçte hastamızı klinik ve radyolojik araştırma ile strateji ederek mufassal veriler elde etmeye çalışacağız. Dr. Karadeniz hocamız eliyle biyomekanik çalışmaları yapılan bu herkes, gerek Türkiye’yi temsilen elverişsiz dışında uluslararası inovasyon fuarlarında, gerek Türkiye’de düzenlenen uluslararası inovasyon fuarlarında bir nice armağan kazanmıştır” diyerek konuştu.

EFECE tutucuları, EFECE teli ve EFECE halk aletlerinden oluşan bu sistemi ilk defa kedilerde uyguladıklarını kaydeden Dr. Gülaydın, “Dünya’da ve Türkiye’de yapılan ortopedik çalışmalara yıpranmamış bir bakış açısı kazandıracağımızı düşünüyorum. Şu anda Türkiye’de ve Dünya’da elan hiç bakir bu sistemin Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde huruç olması bizim amacıyla hava vericidir. Bunun amacıyla ilkin Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Hazar Akgül ve yürütmüş olduğumuz projede bizi hiçbir konuda serbest bırakmayan, geliştirmiş olduğu sistemi kullanmamıza olanak sağlayan, EFECE sisteminin tasarlayıcısı Dr. Öğretim Üyesi Emre Karadeniz hocamıza tükenmez teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Share: