Mor Ötesi ışınlarından korunmanın aktif yolları

Yararı kadar zararı de ihtimalî güneş ışınlarına karşı vacip önlemleri alarak cildi müzaheret etmek benzer.  Aşırı evet de kontrolsüz güneşlenmenin ciltte lekelere, kırışıklıklara hassaten ten kanserlerine etken olduğu birçok ilmî iş ile kanıtlandığını tamlayan Cildiye Uzmanı Dr. Onur Çapkan, güneşten korunmanın yollarını anlattı.

Medicana Kadıköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Değer Çapkan, deriyi güneşin dokuncalı mor ötesi ışınlarından korumada nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu 3 başlıkta sıraladı:

“Direkt çağ ışığından istinkâf etmek: Gölgede dinmek maruz kalınan UV ışınını yüzde 75 oranında azaltır. Uslu telefonlarda hava şartları uygulamalarında üstelik görülebilen UV indeksi bilgisi size iz edebilir. Alelhusus bu değer 3 ve vücut ise mutlaka dehalet gerekir. (Uv dizin: Çağ içerisinde gündüz birlik tepedeyken saha yüzüne ulaşması beklenen ve zararlı olabilecek ışıma miktarı ölçeği)

“Güneşten havari özelliği bulunan kıyafetler vurmak

“Zaman koruyucular: Umumi olarak 2 soy gündüz koruyucu bulunur. Fiziksel ve kimyevi sıra koruyucular.

“SEÇİLEN MAHSULAT ONAYLI, KALİTELİ VE GÜVENİLİR OLMALIDIR”

Fiziksel devir koruyucular deriyi koruyucu kabil korudğunu belirten Uzm. Dr. Çapkan, “Güneş koruyucular, ruz ışınlarını yansıtarak uzaklaşmasını sağlar. Deriden emilmezler. Hassas ten yapısına topluluk olanlar, bebekler ve hele gebelere yüzde 100 fiziki/mineral filtreli koruyucular yeğleme edilmelidir.  Fiziksel devir koruyucular titanyum dioksit ve çinko oksit gibi natürel mineralleri içerirler. Etkileri sürüldükleri anda başlar. Kimyasal çağ koruyucular sünger kabil tarih ışınları emerler. Deriye uygulaması kolaydır ve parafin kalıntı bırakmadan emilir. İçeriğinde oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate, octinoxate bulunabilir. Haddinden Fazla okkalı kullanımda sistemik emilimleri gösterilmiştir. Bu sebeple seçilen mahsulat musaddak, birinci sınıf ve emniyetli olmalıdır” dedi.

ÇAĞ KORUYUCU SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yeryüzü bir iki 30 koruma faktörlü ruz koruyucuların tercih edilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Çapkan, şu önerilerde bulundu:

“6 aydan balaban bebeklere ve gebelere yüzdelik 100 mineral süzgeç içeren ruz koruyucular tercih edilmelidir. Besili ve karma ciltlerde, su bazlı mahsulat evet üstelik jel formunda mahsulat seçilmelidir. Cılız ciltlerde krem formları, vücutta sprey evet üstelik süt formları kullanılabilir. Eksiksiz alanlara bedel biçimde sürülmelidir.  Uygulanması gereken miktarı tenkis etmek siper düzeyini yüce ölçüde azaltacaktır. Güneşten korunmanın devamlılığını sağlamak için terledikten, yüzdükten veya havlu ile kurulandıktan bilahare aplikasyon işleminin tekrarlanması gerekir. Güneş koruyucular güneşe çıkmadan 20 an önce sürülmeli 2-3 saate bire bir tekrarlanmalıdır. Sıra koruyucular tam vücuda yüzde 100 sürülmediği ve bu kadar kesif tekrarlanmadığı amacıyla uygulamada D vitamini üretimini engellediği bilgisi akla yatkın değildir. Antrparantez D vitamini mıhlı beslenerek yahut vitamin takviyeleriyle henüz emniyetli biçimde alınabilir. Tarih ışınlarının daha sarp geldiği 11 ile 16 saatleri arası güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Bu saatler dışında dal ve bacaklardan sadece fire saatlik zaman maruziyeti günlük D vitamini üretimi amacıyla yeterlidir.”

DERİ KANSERİNİN SEBEBİ ETRAFLI SÜRELİ TARIH MARUZİYETİ

“Genişlik kesif tanıdık kanserlerden olan ten kanserinden korunmada gün koruyucularının etkinliği tartışmasızdır” diyen Uzm. Dr. Çapkan, şunları ekledi:

“Bazal hücreli karsinom, yassı hücreli karsinom ve malign melanom için yer koca riziko faktörlerinden birisi korunmasız ayrintili süreli sıra maruziyetidir. Apansızın çağ yanıkları, su toplayan devir yanıkları yer keskin ten kanserlerinden biri olan malign melanom riskini güç oranda arttırmaktadır. Etrafli mütemadi biriken ruz maruziyeti bazal ve ortam hücreli deri kanseri riskini arttırmaktadır. Çocukluk çağında dahi olsa tekrarlayan korunmasız gündüz maruziyeti ve yanıkları müstakbel yaşta görülebilecek ten kanserleri riskini degaje biçimde arttırmaktadır. Bu sebeple korunmaya çocukluk çağında bile ilgi edilmelidir. Gündüz koruyucular UVA ve UVB korumasını tıpkı arada içermelidir. UVA derinin madun tabakalarına büyüklüğünde iner; kap yaşlanması, lekeler, kırışıklıklar ve ten kanserleriyle ilişkilidir. UVB, derinin üst tabakalarını etkiler ve çağ yanıkları ve kap kanseriyle ilişkilidir.”

EVDE ÜSTELIK KORUNMAYA DEVAM

Tarih koruyucularının sonsuz kullanılması gerektiğini anlatım fail Uzm. Dr. Çapkan, “Türkiye kabilinden 4 mevsim çağ alan ülkelerde güneş koruyucular yıl boyu kullanılmalıdır. UVA ışınları sırça ve kurgu camlarını geçebilmektedir. Bu sebeple korunmaya ocak içinde de bitmeme edilmesi önerilmektedir. 15 koruma faktörlü nemlendiriciler kadar ürünler familya içi kullanımda tercih edilebilir. Cilde kötülük veren UV ışınları yüzdelik 80’e kadar bulutlardan süzgeç yerine dirimlik ve zararlı etkisini sürdürür. Bu sebeple bulutlanmış havalarda da sıra koruyucular kullanılmalıdır. Tarih ışınları bahir, havuz evet birlikte kar kabilinden yüzeylerden yansır bu nedenle gölgede bulunulsa dahi yaz -şita tarih koruyucular kullanılmalıdır. Kesinkes şapka ve gündüz gözlüğü kullanımı de korunmaya eklenmelidir. Hassas ve sorunlu bir deri tipiniz varsa dermatoloğunuza danışarak akıllıca ürünleri seçebilirsiniz” diyerek konuştu.

Share: