Dünya Kupası’nda şampiyon olan paralimpik eskrimci, amaç büyüttü

ABD’birlikte düzenlenen Tekerlekli Sandalye Kılıç Oyunu Dünya Kupası’nda şampiyon olan milli sporcu Melik Akkaya, 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda altın madalya hedeflediğini söyledi.

ABD’nin başkenti Washington’birlikte yapılan organizasyonda epe branşında değerli madalya kazanan Hakan Akkaya, Ankara’daki Türkiye Olimpiyat Tedbir Merkezi’nde AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Elde ettiği başarıdan ufuk bahtiyar olduğunu tamlayan Kağan, “Teferruatlı benzeri tedbir sonunda Washington’da zer madalya kazandım ve İstiklal Marşı’nı okutma şerefine ulaştım. Tahminî 3 ay süren daraç dışı kampları ve müsabakalarla güzeşte periyodun böylelikle altın madalyaya ulaştık.” dedi.

Kağan, aranjman öncesinde antrenör ayrılığının yaşandığına işaret ederek, “Yabancı benzeri antrenörüm vardı, ülkesine köylü döndü. Kısa tıpkısı süre çalıştırıcısız kalma durumum birlikte oldu. İstikrarlı tıpkı şekilde çalışmaya bitmeme etmem gerekiyordu, ego de bunu başardım. Elimden geleni yaptım. Kılıç Oyunu branşında en son seviyede madalyayı aldım, mutluyum. Ülkemiz sunu iyisini hak ediyor. Bu başarıyı tekrarlamak için elimden mevrut gayreti göstereceğim. Başarabileceğime inanıyorum, çaplı olduğumu düşünüyorum.” diye konuştu.

Eskrimin Türkiye’da kullanılmamış kullanılmamış geliştiğine dikkati calip milli sporcu, “Altyapısı tüm oturmamış bire bir branşta hakeza şeyleri başarabilmek balaban tıpkı yüklülük bile yarattı. Çok çok haber oldu. İnşallah henüz nice şampiyonluklar elde ederim.” değerlendirmesinde bulundu.

Hakan Akkaya, bundan sonraki hedeflerine ilişkin ise şunları kaydetti:

“2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katıldım. O süreçte pandemin etkisiyle antrenman programlarını istediğimiz gibi yapamama durumumuz oldu. Hepimiz evimizde kaldık. Ama Paris 2024, benim üzere katılmaktan artma madalya beklediğim bire bir aranjman. Acun erkân sıralamasında delici kılıç branşında 4. sıradayım. Sanıyorum, son müsabaka puanları eklendiğinde 3. sıraya yükseleceğim. 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda zer madalya için elimden geleni yapacağım. Yapabileceğime inanıyorum, gönlüm altından yana.”

tekerlekli sandalye kılıç oyunu sporunu 10 yıldır yaptığını anlatan Hakan, bu branşa yeni isimlerin kazandırılması üzere da çalıştığını belirtti.

Kulüp projesinden bahseden Kağan, “tekerlekli koltuk kılıç oyunu branşına kullanılmamış sporcuların gelmesi amacıyla elimden mevrut gayreti gösteriyorum. Mümasil zamanda bu işi fora etmek talip bire bir kardeşimle tanıştım. tekerlekli sandalye eskrime bağışlamak amacıyla benimle tanıştıktan sonradan ameliyat oldu. Afiyet sorunu vardı, demincek iyileşme aşamasında. Gereç işini dahi çözdük. Onun haricinde sakat ve açık sporcuların, 200 civarında eskrimcinin tıpkı arada çalışacağı kulüp projem var. Oranın yerini ayarladık. İnşallah mail zamanda pratiğe dökeriz.” ifadelerini kullandı.

Ailelere çağrı

Engelli çocukları mevcut ailelere seslenen Melik, “Onların halis güvenini kıracak şeylerden kaçınmalılar. Genişlik çok karşılaştığım husus, çocuğunun seçkin şeyini yapmaya çalışıyorlar. Çocuklarına görev, tartı versinler. Suyunu bile ayağına getiriyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz. Bu çocuğun salt güvenini zedeleyici ayrımsız akım. Elbette kim fiziksel engeller insana kısıtlılık getiriyor ama onun haricinde yapabileceği kadarını yapmalı. Onun sınırlarını siz belirlemeyin, bırakın kendisi belirlesin.” şeklinde konuştu.

Melik, canlı sporculara ise şu tavsiyelerde bulundu:

“Kılıç Oyunu hayatımın merkezinde. Bana ego olma şansını veren madde kılıç oyunu. Birçok şeyi öğrenmemi, birçok insanı tanımamı, dünyanın birçok yerini görmemi, başarılar elde etmemi, hayatımı kazanmamı sağlayıcı husus eskrim. İyi ki başlamışım. Bittabi güçlük var, olacaktır birlikte. Ben bunlarla yüzleşme cesaretine ehil olduğumu düşünüyorum. daha çok dahi elimden mevrut gayreti göstereceğim. Sporcu kardeşlerime de söyleyebileceğim, spor felsefesine haddinden fazla inanan biriyim. Mustafa Kemal Atatürk’ün üstelik dediği üzere sportmen herhangi bir devir anlaklı, acara ve ahlaklı olmalı. Onun haricinde spor bir rekabet işi. Karşımızda ayrımsız rakibimiz var. Rakibimize ocumak göstermeliyiz. Çünkü rakibimiz bizi olduğumuzdan henüz ferah olmaya iten güç. Tevakki Etmek göstermediğimiz kişiye alın hep performansımızı gösteremeyiz.”

Share: