Avrupa gaz fiyatları yükseliyor

Avrupa gaz fiyatları, Norveç üretimine yönelik bitmeme eden kısıtlamalar ve mufassal sürekli benzeri Şimal Hareket 1 kesintisi endişeleri ile zaman fevk yönlü akım ediyor.

Hollanda TTF hub’ı Ağustos vadeli sözleşme en son 10,89 EUR artışla 183,50 EUR/MWh’ten işlem gördü.

İngiltere NBP hub’ı eşdeğer kontratı ise 43,48 p yükselişle 287,50 p/th düzeyinden umum değiştirdi.

TTF kontratında haftalık yükseliş ise bu hafta şu asıl büyüklüğünde %12 oranına ulaştı.

Norveç’in Sleipner doğal gaz sahasındaki ve Nyhamna doğal gaz el işi tesisinde gerçekleşen ölçüsüz kesintiler, ülkenin Avrupa’ya olan doğal gaz akışını bütün 96,7 milyon mᶟ/dönme azalttı.

Avrupa’ya toplam Norveç iletimi 266 milyon mᶟ/çağ düzeyinde bulunuyor ve sabık haftanın 330 milyon mᶟ/devir ortalaması ile karşılaştırılınca ciddi seviyede benzeri hacmin iletimden çıktığı görülüyor.

Gazprom, Rusya’ya yaptırımları zımnında Kanada’dan tıpkısı türbinin gecikmeli teslimatıyla ilişik hizmet sorunlarına atıfta bulunarak kâin kesintiden önceki akış kapasitesini %60 oranında azaltmıştı.

Rusya’nın Kuzeybatı Avrupa’ya gaz ihracatının zaman 37 milyon mᶟ/çağ düzeyinin acilen altında seyrediyor.

Avrupa Gaz Altyapısı (Gas Infrastructure Europe-GIE) tahminlerine göre, Avrupa’daki depolama tesisleri en son %62 dolulukta görüldü. AKARSU, Avrupa doğal gaz ambarlama tesislerinin 1 Kasım’a büyüklüğünde bildirme bir iki %80 yoğun olmasını istiyor.

İtalya Başbakanı Draghi’den Rus gazı açıklaması

 

Avusturya ve Almanya’dan beklenir bire bir doğal gaz krizine karşı iş birliği

 

Share: