Depremden etkilenen bölgelere arkalama seferberliği sürüyor

Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Karabük, Bolu ve Düzce’den “asrın felaketi” Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen iki depremden etkilenen bölgelere yardımlar devam ediyor.

Hat üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra Zonguldak’ta Valilik eliyle başlatılan müzaheret kampanyası sürüyor.

Ereğli Sivil Sosyete Platformunca hazırlanan lokanta tırı, AFAD koordinesinde sarsıntı bölgesinde günce 2 bin 500 kişiye kemirmek verebilmek amacıyla dualarla hareket bölgesine ddğru yola çıktı.

Ereğli Kaymakamlığından yapılan mukayyet açıklamada, hareket bölgesine 44 tır, 7 kamyon, 2 pikap ve özge araçlarla ısıtıcı, battaniye, akarsu, anne azık ve hijyen malzemeleri ile kışlık kıyafetlerin gönderildiği bildirildi.

Sakarya

Adapazarı Belediyesince hareket bölgesine 1 tır dolusu elan arkalama malzemesi gönderildi.

Sakarya Afiyet Çalışanları ve Emeklileri Derneği (SASÇED) dahi bölgeye tılsım desteğinde bulundu.

Serdivan Belediyesince vatandaşların desteğiyle toplanan akak yardımları ise Adıyaman’de depremzedelere ulaştırıldı.

Kocaeli

Kocaeli’da Il, Büyükşehir Belediyesi ve AFAD koordinasyonunda toplanan yardım malzemeleri tırlarla kıyamet bölgesine gönderiliyor.

Vatandaşlar ve sivil cemiyet kuruluşları, İzmit’teki Ayni Arkalama Çokluk Merkezi’hangi malzeme götürmeye bitmeme ediyor.

Belediye personeli ve gönüllülerden oluşan görevliler, merkeze vasıl yardımları tasnif ederek tırlara yüklüyor.

Şu anne büyüklüğünde battaniye, ısıtıcı, hijyen malzemeleri gıda ve faça aylı 329 müzaheret tırı sarsıntı bölgesine akıntı etti.

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Kahramanmaraşlı merkezli depremlerden etkilenen Hatay’ın Defne ilçesinde AFAD koordinesinde 1000 çadırlık tahaffuz merkezi oluşturulması amacıyla altyapı çalışması gerçekleştiriyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, kısaca 30 dönümlük arazide iki girişim halinde kurulacak ve 1000 çadırın saha alacağı alanın enfrastrüktür çalışmaları Büyükşehir Belediyesi ile Başiskele Belediyesinin gelişim makineleriyle yürütülüyor.

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen Büyükşehir Belediye Reisi Tahir Büyükakın, çerge şehir kurulumuyla ilgili AFAD’la bu arada çalışacaklarını kaydetti.

Develik’birlikte tahminî 30 dönümlük alanda oba şehir oluşturacaklarını aktaran Büyükakın, “1000 afet çadırı kurulacak. Enfrastrüktür üzere çalışıyoruz. Burada çadırlar kurulacak, yemekhaneler yapılacak, füru üzere oyun sahası ve yetiştirme yurdu olacak.” ifadesini kullandı.

Büyükakın, icraat tamamlandığında depremzedelerin abdesthane ve hijyen ihtiyaçlarının karşılanacağını, şişko aynı dirim alanı oluşturulacağını belirtti.

Bolu

Bolu Valiliği, depremden etkilen 10 ile bütün 303 çevirici müzaheret gönderildiğini bildirdi.

Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, zelzele bölgesine yardımların devam ettiği belirtildi.

Şu temel kadar deprem bölgesine 166 tır, 105 kamyon ve 32 sair araçlarla 26 taşımalık, 180 çadır, 11 bin 429 battaniye, 32 bin 194 urba, 7 bin 934 ısıtıcı, 622 bin 754 akarsu, 273 bin 188 azık kolisi ve 999 bin 883 kilogram odun gönderildiği kaydedildi.

Düzce

Düzce’üstelik orman köylüleri depremlerden etkilenen bölgelere 4 tır yakıt odun ve 1 tır kömür yardımı topladı.

Depremler nedeniyle evleri yıkılan veya beis gören vatandaşlar ile bölgede taharri kurtarma faaliyetleri tay tay arabası ekiplerin ısınabilmesi üzere Akçakoca ilçesinde orman köylüleri, odun ve kömür sevkiyatı amacıyla kampanya düzenledi.

Içtimai iletişim araçları üzerinden yaptıkları çağrının peşi sıra Akçakoca ve Kocaali belediyelerin desteğini bile alan ekipler, 150 şahsiyet ekiple çalışarak 4 tır odun hazırladı ve mevrut yardım paralarıyla birlikte 1 tır kömür satın aldı. Hazırlanan tırlar Kahramanmaraş, Hatay ve Malatya illerine tevzi için hazırlandı.

Karabük

Karabük’te depremlerden etkilenen vatandaşlar için dalgı tulumu üretiliyor.

Bayır Mahallesi Sosyal Yaşam Merkezi’nde Karabük Halk Eğitim Bilimi Merkezi yırtıkça öğreticileri ve kursiyerler ile gönüllüler, Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana mevrut depremden etkilenen vatandaşlar için alevli tıpkısı faaliyet başlatarak dalgı tulumu dikiyor. Merkezde antrparantez, deprem bölgesine gönderilecek kefenler de hazırlanıyor.

Vali Fuat Gürel, İl Milli Terbiye Müdürü Nevzat Deniz Kazı ile kursu musahabe ederek çalışmalar üzerine vukuf aldı.

Ziyaretin peşi sıra gazetecilere açıklama fail Ilbay Gürel, depremin ilk anından itibaren bölgeye çokça sayıda ekipman gönderdiklerini söyledi.

Hayırseverler tarafından ayni ve nakdi yardımların yapıldığını nâkil Gürel, “Evvel itibarıyla 223 tır ve kamyon malzemeyi bölgeye naklettik. Kurumlarımız da derakap teyakkuza geçerek temas tip personel desteği sağlandı. Elimizden gelen ne varsa bunları ortaya koymaya çalıştık. Safranbolu Kurnaz Komando Yetişek Minval Komutanlığı birliği tamamen bölgeye kaydırıldı. Buna eş birçok himmet bitmeme ediyor.” dedi.

Gürel, soğuktan tevakki etmek üzere Karabük Ahali Eğitim Bilimi Merkezi ve Mesleki ve Teknik Küçük Asya liseleri bünyesinde gaflet tulumu dikimine başlandığını dile getirerek, “Şu zaman günlük 100 uyku tulumu dikiliyor. Bu miktar 500’e büyüklüğünde çıkma. Mesleksel ve Teknik Rum liselerimiz antrparantez bölgedeki soba ihtiyacını durdurmak amacıyla soba yapımını sürdürüyor.” diyerek konuştu.

Share: