Depremden etkilenen bölgelere arkalama seferberliği sürüyor

Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Karabük, Bolu ve Düzce’den “asrın felaketi” Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen iki depremden etkilenen bölgelere yardımlar bitmeme ediyor.

Eşkâl üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra Zonguldak’ta Valilik eliyle başlatılan yardım kampanyası sürüyor.

Ereğli Sivil Toplum Platformunca hazırlanan lokanta tırı, AFAD koordinesinde zelzele bölgesinde günlük 2 bin 500 kişiye yemek verebilmek amacıyla dualarla yer sarsıntısı bölgesine ddğru yola çıktı.

Ereğli Kaymakamlığından yapılan mukayyet açıklamada, sarsıntı bölgesine 44 tır, 7 kamyon, 2 pikap ve değişik araçlarla ısıtıcı, battaniye, akarsu, asıl besin ve hıfzıssıhha malzemeleri ile kışlık kıyafetlerin gönderildiği bildirildi.

Sakarya

Adapazarı Belediyesince sarsıntı bölgesine 1 tır dolusu daha yardım malzemesi gönderildi.

Sakarya Keyif Çalışanları ve Emeklileri Derneği (SASÇED) bile bölgeye çıkar yol desteğinde bulundu.

Serdivan Belediyesince vatandaşların desteğiyle toplanan yatak yardımları ise Adıyaman’birlikte depremzedelere ulaştırıldı.

Kocaeli

Kocaeli’bile Il, Büyükşehir Belediyesi ve AFAD koordinasyonunda toplanan müzaheret malzemeleri tırlarla afet bölgesine gönderiliyor.

Vatandaşlar ve sivil cemiyet kuruluşları, İzmit’teki Ayni Yardım Cem Merkezi’ne malzeme götürmeye devam ediyor.

Uray personeli ve gönüllülerden oluşan görevliler, merkeze vasıl yardımları sınıflama ederek tırlara yüklüyor.

Şu temel büyüklüğünde battaniye, ısıtıcı, hıfzıssıhha malzemeleri besin ve giyecek yüklü 329 arkalama tırı deprem bölgesine cereyan etti.

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Kahramanmaraşlı merkezli depremlerden etkilenen Hatay’ın Develik ilçesinde AFAD koordinesinde 1000 çadırlık barınma merkezi oluşturulması üzere enfrastrüktür çalışması gerçekleştiriyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, kestirmece 30 dönümlük arazide iki adım halinde kurulacak ve 1000 çadırın düzlük alacağı alanın altyapı çalışmaları Büyükşehir Belediyesi ile Başiskele Belediyesinin hareket makineleriyle yürütülüyor.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, çadır kent kurulumuyla ilgili AFAD’la bu arada çalışacaklarını kaydetti.

Defne’de yaklaşık 30 dönümlük alanda deri site oluşturacaklarını aktaran Büyükakın, “1000 kıran çadırı kurulacak. Altyapı için çalışıyoruz. Burada çadırlar kurulacak, yemekhaneler yapılacak, dallar için oyun alanı ve çocuk yuvası olacak.” ifadesini kullandı.

Büyükakın, çalışmalar tamamlandığında depremzedelerin tuvalet ve hijyen ihtiyaçlarının karşılanacağını, dolgun bire bir yaşam alanı oluşturulacağını belirtti.

Bolu

Bolu Valiliği, depremden etkilen 10 ile bütün 303 açar yardım gönderildiğini bildirdi.

Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, yer sarsıntısı bölgesine yardımların bitmeme ettiği belirtildi.

Şu esas kadar sarsıntı bölgesine 166 tır, 105 kamyon ve 32 özge araçlarla 26 konteyner, 180 keçe, 11 bin 429 battaniye, 32 bin 194 faça, 7 bin 934 ısıtıcı, 622 bin 754 akarsu, 273 bin 188 gıda kolisi ve 999 bin 883 kilo odun gönderildiği kaydedildi.

Düzce

Düzce’üstelik orman köylüleri depremlerden etkilenen bölgelere 4 tır yakacak odun ve 1 tır kömür yardımı topladı.

Depremler zımnında evleri yıkılan yahut zarar gören vatandaşlar ile bölgede arama istirdat faaliyetleri yürüten ekiplerin ısınabilmesi için Akçakoca ilçesinde orman köylüleri, odun ve kömür sevkiyatı amacıyla kampanya düzenledi.

Sosyal medya üzerinden yaptıkları çağrının arkası sıra Akçakoca ve Kocaali belediyelerin desteğini de düzlük ekipler, 150 nefis ekiple fiilen 4 tır odun hazırladı ve gelen yardım paralarıyla birlikte 1 tır kömür satın aldı. Hazırlanan tırlar Kahramanmaraş, Hatay ve Malatya illerine dağıtım üzere hazırlandı.

Karabük

Karabük’te depremlerden etkilenen vatandaşlar amacıyla gaflet tulumu üretiliyor.

Bayır Mahallesi Sosyal Yaşam Merkezi’nde Karabük Halk Eğitim Bilimi Merkezi idareci öğreticileri ve kursiyerler ile gönüllüler, Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana mevrut depremden etkilenen vatandaşlar amacıyla koyu bir faaliyet başlatarak uyku tulumu dikiyor. Merkezde ayrıca, hareket bölgesine gönderilecek kefenler birlikte hazırlanıyor.

Vali Fuat Gürel, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Nevzat Deniz Kazı ile kursu ülfet ederek icraat karşı vukuf aldı.

Ziyaretin peşi sıra gazetecilere açıklama fail Ilbay Gürel, depremin ilk anından itibaren bölgeye haddinden fazla sayıda takım gönderdiklerini söyledi.

Hayırseverler aracılığıyla ayni ve nakdi yardımların yapıldığını aktaran Gürel, “Dün itibarıyla 223 tır ve kamyon malzemeyi bölgeye naklettik. Kurumlarımız bile hemencecik teyakkuza geçerek seçkin tür personel desteği sağlandı. Elimizden gelen ne varsa bunları ortaya koymaya çalıştık. Safranbolu Güllabi Komando Eğitim Biçim Komutanlığı birliği tamamen bölgeye kaydırıldı. Buna analog birçok say devam ediyor.” dedi.

Gürel, soğuktan sakınmak üzere Karabük Halk Terbiye Merkezi ve Mesleksel ve Teknik Rum liseleri bünyesinde dalgı tulumu dikimine başlandığını dile getirerek, “Şu zaman günce 100 aymazlık tulumu dikiliyor. Bu ölçü 500’e büyüklüğünde çıkacak. Mesleksel ve Maharet Küçük Asya liselerimiz ayrıca bölgedeki soba ihtiyacını durdurmak üzere soba yapımını sürdürüyor.” diye konuştu.

Share: