Depremden etkilenen Adıyaman’da çiftçilerin mesaisi başladı

BAĞIMSIZ ALANTOR/MEHMET KUMCAĞIZ – “Asrın felaketi” namına nitelendirilen depremlerden etkilenen Adıyaman’dahi çiftçiler zirai faaliyeti devam etmek için tarlaya girdi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde büyük hasarın oluştuğu Adıyaman’dahi hayatın normale dönmesi için çalışmalar sürüyor. Bölgedeki çiftçiler, depremden etkilenseler bile havanın ısınmasıyla tarımsal faaliyetlere başladı.

Buğday üreticileri tarlalarını yabancı otlara karşı ilaçlıyor, göveri üreticileri üstelik fide dikiyor. Çobanlar ise kucak ve keçilerini otlatıyor.

“Bazen tarlalarda hareket dolayısıyla çatlaklar ve yarıklar var”

Kahta ilçesinin Çukurtaş köyünde çiftçilik eden Değer Türk, AA muhabirine, 300 dekarda üretim yaptığını söyledi.

Depremin herkesi haddinden fazla üzdüğünü tamlayan Türk, “Maalesef yer sarsıntısı hepimizi etkiledi. Hasarımız var amma sahn devam ediyor. Katiyen birileri uğraşacak, ölenle ölünmüyor. Demincek buğday tarlalarında ecnebi otlar amacıyla ilaçlama yapıyorum.” dedi.

Kâh tarım arazilerinde depremin etkilerini gördüklerini dile getiren Türk, yabancı ot tespiti amacıyla incelediğinde tarlaların dahi etkilendiğini gördüğünü belirtti.

Türk, “Gâh tarlalarda zelzele zımnında çatlaklar ve yarıklar var. Allah’ın işi. Şehirdekiler ihtimal bilmiyor amma çiftçilik olmasa savsaklamak bulamazlar, hanay olamaz. Ekmek gelişigüzel öz. Bire Bir şeyler üretmeye çalışıyoruz. Ülkemiz, milletimiz için uğraşıyoruz.” diyerek konuştu.

Besni ilçesine merbut Şambayat beldesinde göveri üreten Mahmut Suay üstelik depremden etkilendiklerini fakat üretimin bitmeme etmesi gerektiğini rapor etti.

Suay, “Zelzele oldu amma bir şekilde sahn devam ediyor. Nasıl çalışmamız, üretmemiz gerekiyor. Bu yıl kestirmece 8 dönüm yere bostan ekeceğiz. Biber, patlıcan ve salçalık domates var. Kıpırdak insanlarımız üzere bulmak geçişsiz. İnsanlar kıygın olmasın.” ifadelerini kullandı.

Share: