Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “e-Azamet Kapısı kullanıcı sayısı 60 milyonu geçti”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “e-Azamet Kapısı kullanıcı sayısı 60 milyonu geçti”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay:

“Vatandaşların yüzdelik 95’i turkiye.gov.tr’yi kıvançla kullanmakta”

“Dijital Türkiye alanında üstelik tamamıyla elan dolgunca üzere çaba sarfiyat ediyoruz”

“Askeriye işlemlerinin takibi ve irsiyet işlemlerini çevrimiçine haiz görüntülük hizmete sunulacak”

ANKARA – Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, “Gururla izah etmek isterim ki e-Kerem Kapısı’nın gelişmemiş yolu turkiye.gov.tr zaman, 60 milyon 23 bin 454 kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Yani oransal olarak e-Kerem kullanıcısı olabilecek 15 gözyaşı üstü her 10 kişiden 9’u şu yahut bu şekilde Dijital Türkiye’nin kapısını açıyor” dedi.

“Bürokrasinin Azaltılması ve Sayısal Türkiye Toplantısı”, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında başladı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Oktay, siber asayiş ve yapay zeka alanında yaptıkları çalışmalara değme güzeşte ahit bire bir yenisini ilaveten dijital dönüşüme öncülük etmeyi sürdürdüklerini tabir etti.

“Türkiye.gov.tr bugün, 60 milyon 23 bin 454 kullanıcı sayısına ulaştı”

e-Azamet Kapısı’nın seçkin geçen dönem zenginleşerek imdi vatandaşa ulaştığını tamlayan Reisicumhur Yardımcısı Oktay, “Gururla terennüm etmek isterim kim e-Celal’in bodur yolu turkiye.gov.tr bugün, 60 milyon 23 bin 454 kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Yani oransal olarak e-Oran kullanıcısı olabilecek 15 yaş üstü gelişigüzel 10 kişiden 9’u şu yahut bu şekilde Sayısal Türkiye’nin kapısını açıyor. 6 bin 666 amme hizmetini barındıran e-Kerem Kapısı’nın başarısı hemen birçok kişiye ne sayıda amme hizmetini sağladığıyla değil bu sayısal hizmetlerin milletimizin beklentilerini istikbal oranıyla bile kendini göstermektedir” dedi.

“Vatandaşların yüzde 95’i turkiye.gov.tr’yi kıvançla kullanmakta”

Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Düzenli olarak ölçülü ‘e-Ululuk Kapısı Sevinme Anketi’ sonuçlarına göre; vatandaşlarımızın yüzdelik 95’i turkiye.gov.tr’yi hamdolsun memnuniyet ve beğeniyle kullanmaktadır. Avrupa Komisyonu’nun 2022 yılı e-Fehamet Kıyaslama Raporu’na göre ülkemiz; ‘İkametgahım’ bütünleşik hizmetiyle 35 büyüklük beyninde 1’inci sırada düz almış durumdadır. Antrparantez, e-Izzet uygulamalarında, Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde bir skor ile 35 ülke arasında 20’nci bayağı 16’ncı sıraya yükselmiştir. Cumhurbaşkanımız liderliğinde gelişigüzel antlaşma henüz iyiyi hedefleyen benzeri hükümet namına Dijital Türkiye alanında da tamamıyla elan mebzul üzere mücahede harcama ediyoruz.”

e-Mehabet Kapısı’nın işleyişine dair vatandaşlardan alınan kavrayışsız bildirimler ışığında Sayısal Türkiye çalışmalarında kullanılmamış ufuklara ilerlediklerini dile getiren Oktay, “Bunların yanında amme-hareket dünyası dijital entegrasyonu hedefiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile bitmeme fail teşrikimesai çerçevesinde amme adına e-Celal ast bina çalışmalarını ayrıntılı süreden beri hazır ağıl getirdik. Odalarımız bilgelik paylaşımını tamamladığında hane bilgileri amme kurumları ile tam entegre edilmiş olacak ve amme-hür teşebbüs herif güdümü güçlenecektir. İş dünyamızın odalardan hizmet kabul etme süreleri hızlanacak ve kaliteleri yükselecektir. Çalışmayı daha tamamlamayan endüstri ve ticaret odalarının zaruri hassasiyeti sunma çabuk şekilde göstereceğine inanıyorum” diye konuştu.

“Askeriye işlemlerinin takibi ve kalıtım işlemlerini çevrimiçine taşıyan görüntülük hizmete sunulacak”

Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, iki bakir hizmetin e-Ihtişam Kapısı çerçevesine alınacağını bildirerek şunları söyledi:

“Araçlarım, İkametgahım, Hac ve Umre İşlemleri ve Faaliyet Hayatım ekranları kabil çokça yakında askeriye işlemlerinin daima izlem edileceği ‘askerliğim’ ve irs işlemlerini çevrimiçine taşıyan ‘varis-muris’ ekranı milletimizin hizmetine sunulmuş olacak. Efdal memnuniyet oranıyla önce günden bu yana muvaffakiyet hikayeleri yazan Sayısal Türkiye Kapısı’nı kullanıcı dostu ve seçme yaştan vatandaşımızı hedefleyen tıpkı yaklaşımla geliştirmeye bitmeme edeceğiz. Geçmişten bu yana bürokrasiyi azaltmaya ve Sayısal Türkiye adımlarına önderlik fail Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a yakın izlem ve destekleri için şükranlarımı sunuyorum.”

Share: