Çukur başındaki ağaçta açan ‘kavuğun’ hikayesi

Oyuntu başındaki ağaçta açan ‘kavuğun’ hikayesi

Bolvadin Kadısı Vecceddin Nazik Türbesi’ni görenler hayretler içerisinde kalıyor

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’ı Bolvadin ilçesinde mezarının başındaki ağaçta açan kavukla bildik Kadı Vecheddin Koca Türbesi görenleri hayrete düşürüyor. Bazıları oyuntu başındaki kavuğun ağacın uru olduğunu söylerken, bazıları ise bunu benzeri keramet adına nitelendiriyor.

Bolvadin kaza merkezi Bahçelievler Mahallesindeki Kadı Vecceddin Görgülü Türbesini görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Kadı Vecceddin’i 1553 yılında Kanuni Melik Süleyman’ı 17 dönem Bolvadin’üstelik ağırlayan, Şehzade Mehmet’i arkasından yargılayan ve 14 bin 205 Akçalık kazanç kurarak fakülte yaptırdığı biliniyor.

Türbenin sunu özen frapan özelliği ise mezarın başındaki ağacın üzerinde destar şeklinde kavuğun bulunması. Bölgesel Turizm Rehberi Araştırmacı Yazar Seydi Boğa, türbenin hikayesi ile ilişkin İhlas Bilgelik Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, türbenin dönemin koskocaman kadılarından birisi namına gösterilen Vecceddin Nazik’ye ilişik olduğunu söyledi. Kele, “Bu türbede Yörük Zade ve Bolvadin Kadısı Kadı Vecheddin Efendi yatmaktadır. Kadı Vecheddin Nazik 1553 Yılında Kanuncu Melik Süleyman’ın Bağdat seferinde buradan geçerken 17 dönüş boyunca Bolvadin’üstelik ağırlamıştır. Bu sağlıklı tarafta yatan onun başucunda dahi zat ağacının üzerinde oluşuk olan tıpkı destar vardır. Bu destar Kadı Vecheddin Nazik’nin sarığını kumar fail bire bir sarıktır. Bazen insanlar bunun ağacın ayrımsız uru (dokularda oluşan ve sürekli büyüme eğilimi gösteren ukde) olduğunu söylerlerse birlikte bu Kadı Vecheddin Kibar’nin bire bir kerameti kendisine zikredilmektedir. Kadı Vecheddin Nazik Bolvadin’i yönetmiş ve Bolvadin’in Kadısı’dır. Adı Vecheddin Nazik kendisi faziletkâr tahsilini Bağdat’ta tamamladıktan sonradan Bolvadin Kadılığına atanmış ve Bolvadin’i yönetmiş kadıdır” dedi.

Share: