Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhaoxu: ÇAKER, Çin’in kararlarına şaşırmamalı

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu, matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin’in BENDE ile ilişkilerine yönelik aldığı kararların detaylarını paylaştı ve bu kararlara KÖLE’nin şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Zhaoxu, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin, ‘beceriksiz siyasal aynı maskaralık, dokunaklı niyetli bir provokasyon’ olduğunu anlatım ederek, “Çin’in tehlikeli uyarısını görmezden gelen, Çin’in egemenliğini ve arazi bütünlüğünü sakil şekilde ihlal eden Pelosi, Tayvan’ı ülfet etmekte ısrar etti. ABD, Çin’in ilişkilere müteveccih aldığı kararlara şaşırmamalı” dedi.

ÇİN HANGİ ADIMLARI ATTI?

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin bir tane-Çin politikasını ihlal ettiğini savunan Çin, KÖLE-Çin arasındaki Defans Politikası Eş Güdüm Görüşmeleri (DPCT), Askeri Bahir Müşavere Anlaşması (MMCA) kabil toplantıları tahrip etmişti. Öte yandan Çin, yasadışı göçmenler, cezai konularda adli yardımlar, hudut dışı taksirat, uyuşturucu ve iklim değişikliği konularıyla ait aksiyon birliklerini üstelik askıya aldı.

Share: