ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık arkalama

ESIR Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insancasına konularda bindi amacıyla 89 milyon dolarlık arkalama yapılmasının planlandığını duyurdu.

ÇAKER Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan bağlanmış açıklamada, “Vekillik, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın merhametsizce savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının kat açtığı evgin insani zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak üzere 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı sağlama niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VARAçıklamada, savaş dolayısıyla bir nice bölgede aktif mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu anlatım edildi. Açıklamada şu ifadelere meydan verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve sebepsiz yere Ukrayna’yı engelleme etmesi, ülkenin büyük tıpkı bölümünü kara mayınları, patlamamış mühimmat ve el yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Moskof aktörler eliyle Ukrayna’bile gördüğümüz şekilde ahali yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, daha önceki Suriye’de takkadak DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar verimli ekincilik arazilerine erişimi engelliyor, baştan inşa çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve masum Ukraynalı sivilleri öldürmeye ya birlikte hastalıklı bırakmaya bitmeme ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin kısık olabileceğini durum ediyor. Bu kabaca Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı büyüklüğünde ayrımsız alana mukabele etmektedir.”

Share: