Bursa ve kasaba illerden hareket bölgesine yardımlar artarak bitmeme ediyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler dolayısıyla Bursa, Eskişehir, Balıkesir ve Bilecik’ten afet bölgesine yardımlar sürüyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla belirlenen arkalama toplama merkezleri vatandaşların akınına uğruyor. Tırlara yüklenen malzemeler, bekletilmeden afet bölgesine ulaştırılıyor.

Vatandaşlar, yayınlanan ivedi gerekseme listesi doğrultusunda amade besin, konserve, bala maması, akarsu, ısıtıcı, battaniye, yatak-balya, yavru bezi, ıslak baş bezi, diş macunu, diş fırçası, sabun, kadın pedi, tuvalet kağıdı ve peşkir kabil hıfzıssıhha malzemeleri ile bağırsak çamaşırı, çorap ve termal sunmak yardımında bulundu.

İlk etapta toplanan 16 otağ, 15 bin battaniye, 1200 ısıtıcı, 30 soba, 4 ton soba yakıtı, 250 çift ayakkabı, 200 bala elbisesi, bin mont, 4 ton azık ve 300 bin şişe su tırlara yüklenerek deprem bölgesine gönderildi.

Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediyesince zelzele bölgesine toplam 65 dil ve aksiyon makinesi ile 233 personel ulaştırıldı.

Eskişehir

Eskişehir’bile AFAD öncülüğünde amme gelgel ve kuruluşları, belediyeler ve fahri kuruluşların ekiplerinden 399 personel ile 64 iş makinesi sarsıntı bölgesine irsal edildi.

Kentte hareket bölgesine ulaştırılmak için başlatılan yardım kampanyaları da sürüyor. Küçük Asya Üniversitesi (AÜ) aracılığıyla başlatılan yardım kampanyasına darülfünun çalışanlarının beraberinde kent halkıda destek veriyor. Toplanan yardımlar Yunus Emre Yerleşkesi içerisindeki Mektepli Merkezi’nde sınıflama edilip koli haline getiriliyor.

AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Demirci, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremden hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur yaralılara ise acil şifa temennisinde bulundu.

Demirci, darülfünun kendisine yer sarsıntısı haberinin alınmasının arkası sıra Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal başkanlığında koordinasyon toplantısı düzenlediklerini anlatım ederek, şunları söyledi:

“Günce olarak toplanan bu ayni yardımları gene valiliğimizin koordinasyonunda deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza ivedilikle ulaştırmaya çalışacağız. Bunun birlikte ayrıksı taraftan bu süreçte dem ihtiyacı elan dahi fazla olacağı amacıyla bununla ait olarak birlikte darülfünun yerine içki bağışı kampanyasına de bindi veriyoruz.”

AÜ Rektör Yardımcısı Betül Demirci, sarsıntı bölgesindeki AÜ öğrencileri için da muktezi kolaylığı keşfetmek hesabına yeryüzü azından pusat yenilemeler açısından aynı topluluk düzenlemeler ve kolaylıklar bile yapmayı planladıklarını bildirdi.

“Kalbimiz sizinle dualarla alay malay”

Yardım malzemesinin içerisinden sâdır tıpkısı kışlık kabanın içerisine bırakılan not ise organizasyonda meydan alanları duygulandırdı. Notta, şu ifadelere düzlük verildi:

“Üzülmeyin abilerim, ablalarım yaşıma balya arkadaşlarım. Türk milleti yerine bu yanık günlerin bütün bu arada gelişigüzel devir tekrar bu arada üstesinden geleceğiz, baştan güneşli günlere devlet namına bütün beraber kavuşacağız. Kalbimiz sizinle dualarla alay malay.”

İş insanlarından depremzedelere destek

Eskişehir’bile gelişim insanları Haysiyet Sürmeli ve Serkan Müellif yoluyla evvel etapta 200 koli insanca arkalama malzemesi hazırlandı. Bunun birlikte bir gezmen mutfak, haddinden fazla sayıda çerge, içme suyu ve 2 lokanta görevlendirildi. Hazırlanan arkalama malzemeler Antakya’ya gönderildi.

Esskişehir Büyükşehir Belediyesi eliyle “Bilcümle Alay Malay Deprem Bölgelerine Bindi Veriyoruz” sloganıyla destek kampanyası başlatıldı. İhtiyaç listesine bakarak battaniye, hemayar, kullanılabilir kışlık elbise, bot, soba, yavru bezi, hijyenik ped, konserve ve dalgı tulumu özellikle başlamak amacıyla insani ihtiyaçlara yüklenmek isteyen yardımseverler, hazırlık ettikleri malzemeleri görevlilere ulaştırıyor.

Görevliler ve gönüllerin desteğiyle koliler halinde TIR’lara yüklenen yardım malzemeleri Eskişehir Valiliği AFAD Koordinasyonunda sarsıntı bölgesindeki illere gönderiliyor.

Merkez Tepebaşı İlçe Uray Divan üyeleri de şubat ayı divan toplantılarında alacakları celse ücretlerini deprem bölgesindeki vatandaşlara bağışlama kararı aldı.

Balıkesir

Balıkesir’üstelik şehir merkezi ile Ayvalık, Sındırgı ve Bigadiç ilçelerinde, depremlerde uymazlık gören vatandaşların yaralarının sarılması için başlatılan yardım seferberliği sürüyor.

Gönüllü vatandaşlar, Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin koordinesinde şehir merkezindeki 75. Sene Deneyimsizlik Merkezi, Hayat Kurultay ve Kültür Sarayı, Kent Konseyi ve Balıkesir Kıyamet Koodniasyon Merkezi’nde (BAKOM) bire bir araya geldi.

Malzemeleri yaş grubu ve cinsine göre ayıran gönüllüler, koli ve poşetlere istifliyor. Henüz sonradan tırlara yüklenen malzemeler, zelzele bölgesine gönderiliyor.

Şu ana kadar 16 tırı bulan malzemeler, hareket bölgesine gönderiliyor. Ayvalık, Sındırgı ve Bigadiç’te bile yardımlar toplanmaya bitmeme ediyor.

Balıkesir’den malzeme yardımlarının beraberinde kadro ve teknik bindi de sağlanıyor. Kentten 162 personel ve 78 miftah hareket bölgesine gönderilirken, 10 bando hilti, 2 topluluk hidrolik ayrıcı stoper, 14 jeneratör, 2 ışık kulesi, 1 trafo, 1 skor 30 metre, 2 sayı 50 metre makaralı kablo, 5 demir kesme makası, 5 balyoz, 5 kazma, 10 apaz içi taşlama, 500 taşlama taşı, 14 BASKİ aracı bölgeye gönderildi.

Balıkesir Cahillik ve Spor İl Müdürü Hiçlik Özalp, AA muhabirine, yekpare gönüllü ve paydaşlarla birlikte zelzele bölgesi amacıyla seferber olduklarını söyledi.

Bilecik

Bilecik Valiliği, Bilecik ve Bozüyük Belediyesi ile sivil cemiyet kuruluşları, zelzele dolayısıyla oluşan enkazın kaldırılması çalışmaları amacıyla hareket makineleri ile 57 personel bölgeye gönderdi.

Yer Sarsıntısı bölgelerine ulaştırılmak üzere Atatürk Spor Salonu’nda toplanan yardımların tırlara yüklenerek yola daha çok. Kızılay Kan Cem Merkezi’nde de haddinden fazla sayıda yurttaş kan verdi.

Arkalama seferberliğine binlerce yurttaş bindi verirken battaniye, giyim ve ayakkabı, mont, çocuk bezleri, bala mamaları, besin ürünleri, su, katışıksızlık maddeleri, ısıtıcı kabilinden asıl ihtiyaç maddelerinden oluşan 3 araçlık arkalama malzemesinin birlikte sarsıntı bölgesine ulaştırılması sağlanacak.

Bu arada Milli Eğitim İl Müdürlüğü Arama Kurtarma Birliği Malatya’ya, İHH Taharri Kurtarma ekibi Adıyaman’a, ANDA Arama Kurtarma Derneği ekibi Gaziantep’e, IVEĞEN Bozüyük Derneği ve Beşir Derneği Arama Kurtarma ekibi Kahramanmaraş ile Edak Taharri Kurtarma ekibinin üstelik Hatay’üstelik fariza yapacak.

Share: