Bunlar de taksitli ayyar

Bunlar da taksitli dolandırıcı

Dolandırıcıların oyunlarına Ordu’bile bire bir yenisi daha eklendi: Senetle aldırdıkları ürünleri satıp ortadan kayboldular, mağdurlar ise seçkin ay tınlamalı kendisine takanak ödüyor

ORDU – Ordu’bile işlek Meral Çelebi, işyerlerine gelerek cüret kazandıran dolandırıcıların oyununa geldiğini iddia etti. Çelebi, kendilerine alışmışlık gösteren dolandırıcılara senetli taksit taksit 51 bin TL’lik monitör ve beyaz zehir eşya aldıklarını, borçlarını ise kendilerinin ödediklerini rapor etti.

Çeşitli yollarla insanları kıygın eden dolandırıcıların oyunları rastgele geçen ahit artarken, emniyet ve kurnaz ekipleri müdebbir olmalarına cebin insanları uyarıyor. Hele serencam günlerde artan telefon dolandırıcılığa karşı insanların şuurlu olmaları istenirken, bu konuda sıklıkla uyarılar bile yapılıyor. Ancak dolandırıcılar, insanların birikimleri ahzetmek üzere türlü yollara üstelik başvuruyor.

Ordu’bile dolandırıldığını kanıt fail bazı vatandaşlar, kendileri ile tanışan kişilerin önceki güven sağlayıp bacanak olduklarını, sonrasında ise ‘evimize haciz gelecek’ diyerek mal istediklerini, mal alamadıklarında ise senetle paraya dönüştürülebilecek ürünler aldırıp, ortadan kaybolduklarını sav ederek, borçlarını her kamer ödediklerini söylediler.

“Kendilerini mebzul ev tanıtıp, 51 bin TL dolandırdılar”

Dolandırıldığını9 encam süren mağdurlardan biri olan Meral Çelebi, “Bundan 5-6 ay evvel 51 bin TL dolandırıldım. Bizim işyerimize gelenler kendilerini tanıttılar ve unsur oldular. Sonrasında kendilerini gür benzeri aile üzere tanıttılar, sonrasında azar azar bizi işlemeye başladılar. Peşi Sıra bu kişinin annesi geldi ve yalvararak servet istedi. Olmadığını söyleyince evlerinin icrada olduğunu ve kendilerine namus borcu monitör almamızı istediler, meğerse arasında ev yokmuş. Benim kabilinden mağdurlar yine var, 30 çıngı dosya olduğu söyleniyor fakat ego o kadarını bilmiyorum” dedi.

“Evlerine haciz gitmesin diye niteleyerek kendi üzerime senetle televizyon aldım”

“Televizyonları aldıktan bilahare ben bunların hilekâr olduğunu anladım. Telefonlara bakmıyorlar ve rastgele taraftan engellemişler” diyen Çelebi, “Avukatımız bunları araştırdı ve ayyar olduklarını anladık. Bir mağazadan 17 bin liralık monitör, apayrı ayrımsız mağazadan 17 bin lira televizyon ve tıpkısı arkadaşımızın üstelik işyerinden dahi 17 bin lira monitör aldık ve toplamda 51 bin TL yapıyor. Bize, televizyonları satacaklarını ve evi icradan kurtaracaklarını söylediler. Annesi geldi ve ödeyeceklerini söyleyince inandım, kadının ağlamasına dayanamadım. Ant etmelerine ve annenin ağlamasına alın bu işe kalkıştım fakat nazik ayyar temel imiş” diyerek konuştu.

“30 pasaj daha kıygın olduğu söyleniyor”

Kendilerinin televizyon aldığını ancak ayrıksı ailelerin da farklı ürünler alarak dolandırıcılara tasdik ettiğini sav fail Meral Çelebi, “Tıpkısı temel ayyar imkânsız, çocuklarına iyice denk olması geçişsiz. Ayrıksı dolandırdıkları kişilere ise tuvalet taşı, doğalgaz tesisatı almışlar ve bunları satmışlar. Kurgu almışlar ve parasını ödememişler, benzeri yakınımız olan ailede hem damadı, hem dahi damadın annesini dolandırmışlar. Kısaca 30 devam dosya olduğunu söylüyorlar” şeklinde konuştu.

Çelebi ile cep telefonu ile ulaştığı gayrı mağdurlar, dolandırıcılara tasdik ettikleri ürünlerin taksitlerini kendilerinin ödediğini ifade ettiler.

Share: