Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

‘Pembe Kod Takip Sistemi’ bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiyor

Adana Kent Yetişek ve Araştırma Hastanesi Destek ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu:

“53 bin bebek doğumu oldu, herhangi bir menfilik yaşanmadı”

ADANA – Adana Şehir Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde ‘Pembe Kod Izlem Sistemi’ ile kullanılmamış doğan bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiliyor. Adana Site Yetişek ve Araştırma Hastanesi Destek ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, şuana büyüklüğünde herhangi bir bebek kaçırma vakasının olmadığını belirtirken kullanılmamış veladet yapan Ayşe Orhan ise dizge sebebiyle erinçli olduğunu söyledi.

Adana Kent Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde Ilkgüz 2017 yılında eskimemiş doğan bebeklerin kaçırılmasına ve karışmasına alın çipli ‘Pembe Strateji Harf Sistemi’ uygulanması başlatıldı. Türkiye’dahi önce Adana’da makbul tümce 2018 yılında, Amerika’da ‘Sağlıkta Arz İyi RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisi) Çözümü’ ödülü dahi aldı.

Kapılar kapanıyor, güvenlikler bölgeye tefehhüm ediyor

‘Pembe Harf Strateji Sistemi’ ile bakir doğan bebeklere ve annelerine çipli bileklikler takılıyor. Bilekliğin takılmasıyla çağa, anneden 1 buçuk metre uzaklaştırıldığı zaman cereyan sensörlerinin devreye girmesiyle alarm çalıyor, servis kapıları resen kilitleniyor, güvenlik güçlerine giden acil kodlu tasarı ile güvenlikler alarm araklayan servise yönlendiriliyor.

Ayrıca hastanede ‘Pembe harf’ tatbikatı yapıldı ve tatbikat gerçeğini aratmadı.

“Tatbikatlarımızda müspet sonuçlar alıyoruz”

Adana Şehir Yetişek ve Araştırı Hastanesi Bindi ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, sistemin Adana’da uygulanıp muvaffakiyetli sonuçlar alındıktan sonraları Türkiye geneline yayıldığını belirterek, “Bugüne büyüklüğünde hastanemizde 53 binin üzerinde süt kuzusu doğumu gerçekleşti. Bugüne büyüklüğünde doğan değme bebeğe güvenliklerini uydurmak üzere çipli bilekliklerden takıldı. Ana ile bebeğim kestirmece 1 buçuk metre ayrılması durumunda ‘Pembe harf’ dediğimiz tümce devreye girmektedir. Bütün devreye girdiği zaman düzenlilik odasına harf düşmektedir ve bölgenin güvenliği, bebeğin kaçırılmaması açısından havza izole edilmektedir. Sistem yardımıyla anne ve bebeğin güvenliği sağlanmaktadır. Açılışımızdan bu yana hakeza benzeri olayla karşılaşmadık. Tatbikatlarımızda müspet sonuçlar almaktayız” diye konuştu.

Yeni veladet özne ve ana Ayşe Orhan (24), “Henüz geçmiş hakeza bir uygulamayı duymamıştım. Şuanda bire bir husus olduğu ahit hep şifahane devreye gireceği için çokça memnunum. Henüz şen ve huzurluyum” dedi.

Share: