Türk profesör, PRP yöntemini ayrımsız art seviyeye çıkaran “PvRP”yi dünyaya duyurdu

Esas hücreyle tedavi üzerine geliştirdiği yenilikçi yöntemleri acun çapında mergup Prof. Dr. Eray Copcu, PRP yerine tanımlanan kandan elde edilen plazma ile tedavi yöntemini zenginleştirerek tıpkı aşama öteye taşıdı.

İnsan vücudundaki yağlardan enzim kullanmadan töz göze elde etmeyi sağlayıcı SARHOŞ adı sunulan tedavi yöntemiyle 2019’dahi nişancı alan Copcu’nun bu yöntemi ESIR, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya ilkin görünmek üzere 20’den fazla ülkedeki estetik uygulamalarında kullanılmaya başlandı.

Amerikan Azık ve İlaç Dairesi (FDA) belgesi, Avrupa keyif ve düzenlilik işareti CE ile Kore Gıda ve İlaç Dairesi (KFDA) sertifikalarını alan yöntemin ardından araştırmalarına devam fail Copcu, kullanımı çok çok olan Platelet rich plasma (PRP) yöntemini ileri içki içmek amacıyla emek yaptı.

Kişinin zat kanından elde edilen plazma ile hücre yenilenmesini hızlandıran PRP yönteminde plazma yoğunluğunu zait benzeri yöntem geliştiren Copcu, “Platelet very rich plasma” (PvRP) yani “trombositten haddinden fazla ensesi kalın plazma” adını verdiği buluşu için FDA ve CE belgelerine başvurdu.

Tek aynı pratikte kireçleşme, iyileşmeyen yaralar, saç dökülmesi, kadınlarda ovaryen yetmezlik, erkeklerde disfonksiyon kabil hastalıkların tedavisinde müspet sonuçlar elde eden Copcu, yağ büsbütün SARHOŞ yöntemi ile nefes temelli PvRP yöntemini birleştiren çalışmalar birlikte yaptı.

Kovid-19’un dokulara verdiği hasarın illet olduğu bazen hastalıklarda birlikte bu yöntemin iyileştirici etkisini araştıran Eray Copcu’nun çalışmaları, Paris’te düzenlenen Arsıulusal Plastik ve Rejeneratif Cerrahlar Derneği (IMCAS) toplantısında 15 binden aşkın malumat insanına tanıtıldı.

İyileştirici hücreleri kullanıyor

Derneğin Türkiye temsilciliğini üstelik yürüten Prof. Dr. Eray Copcu, AA muhabirine, tıpta ilaçla tedaviden hücresel tedavi yöntemine geçişin yaşandığını, eskimemiş dönemde iyileştirici hücre ile vücudun kendini ıslah potansiyelinin göz önüne alındığına özen çekti.

İyileştirici hücrelerin vücutta onarım edilmesi müstelzim rastgele alanda başarıyla kullanılabildiğini dile getiren Copcu, şöyle konuştu:

“Elde ettiğimiz hücreleri saç restorasyonundan görmek amacıyla cümle estetik uygulamalarında, boyunda ve el rejenerasyonunda kullanıyoruz. Meme Başı konstrüksiyonunda berenarı kesif yararlanıyoruz. Kadınlarda ovaryen yetmezlikte, erkeklerde erektil disfonksiyon durumlarında kullanıyoruz. İyileşmeyen yaraların tedavisinde, umum arasında kireçleşme namına aşina osteoartrit tedavisinde yararlanıyoruz. İlaçla otama edilemeyen durumlarda en çokça ati vaat fail yaklaşım bu. Sonuçta üzeri kendini tamirat mekanizmasına ehil.”

10 dakikalık işlemle elde ediliyor

Copcu, bu tedavide kullanılan hücrelerin elde edildiği dem tamamen uygulama olan PRP tekniğini geliştirme çalışmaları sonucu aynı macun ve yöntem tasarladıklarını, PvPR adını verdiği yöntemin Fransa ile ABD’deki marifet dünyasında balaban yankı uyandırdığını kaydetti.

Prof. Copcu, PvPR’nin yönteminin PRP’nin bire bir girişim ilerisi olduğunu dile getirerek, “Paris’teki kongrede literatürde ilk kez tanımlanmış olan ‘trombositten haddinden fazla zengin plazmayı’ (PvRP) tanıttık. Çokça niteliksiz ayrımsız kit ile normalin 25 dinsiz kadar trombosit elde edebileceğimizi gösterdik.” diye konuştu.

Bu tedavi yöntemini saç restorasyonu, beniz, üzeri ve umum bölgesi beğenilen uygulamalarında kullanılabildiğini anlatan Copcu, plazmanın elde edilmesi ve tedavide uygulanmasının toplanmış kestirmece nakıs saat sürdüğünü aktardı. Tedavide sükse oranının yüzde 95 olarak ölçüldüğünü nâkil Copcu, kimyasal husus kullanmadığı amacıyla canip etkiye rastlanmadığını rapor etti.

Akciğer tedavisi üzere araştırma sürüyor

Tedavinin Kovid-19’a sadık hastalıkların tedavisinde da kullanıldığını kaydeden Copcu, şöyle konuştu:

“Kovid-19 insanı öldürmese da neredeyse tamlık dokularını etkiliyor ve tıpkı yaralanma yapıyor. Bunların düzeltilmesi, rehabilite edilmesi gerekiyor. Örneğin tüvana erkeklerde yüzde 60’tan aşkın saç kaybı oluyor. Takkadak bire bir uygulamayla saçlar yerine getirilebiliyor. Şu dakika araştırma namına deneysel devam eden ayrımsız formül var. Stromal hücreleri buhar haline getirdik, nebülizasyon ile akciğer parankimine girmesini ve tamamen düzeltmesini hedefliyoruz. Bu süfli çokça balaban bire bir bükülme olacak. Çünkü alelhusus akciğerde Kovid-19 dolayısıyla maslahat varsa bunun düzeltilmesi ancak ve fakat böyle ayrımsız yöntemle olacak.”

Share: