Borçka’da 44 afetzede aileye bakir konutlarının anahtarları verildi

Artvin’in Borçka ilçesinde yapımı tamamlanan 44 afet konutunun anahtarları, düzenlenen törenle türe sahiplerine teyit edildi.

Vali Yılmaz Şahika, Artvin Çoruh Üniversitesi Borçka Acarlar Meslek Yüksekokulu’ndaki törende, kıyamet öncesi tedbir, kıran yadigâr müdahale ve kıyamet sonrası iyileştirme kalkışmak için üç kademeli tümleşik bire bir kıyamet yönetim sisteminin uygulandığı Türkiye’nin, bu noktada çok meydanlık katettiğini söyledi.

“Tanrı ülkemizi ve milletimizi seçme makule afetten vikaye eylesin.” ifadesini kullanan Zirve, konutların eskimemiş sahiplerine iyi olmasını diledi.

AFAD İl Müdürü Eksiksizlik Şenlioğlu, Borçka’nın Alaca, Avcılar, Civan, Literatür, Maral, Güzelyurt ve Kaleköy köylerinde ayrışık tarihlerde meydana mevrut kayşa ve feyezan nedeniyle adalet sahibi akseptans edilen 44 ocak amacıyla Katarakt Mahallesi’nde 44 kıyamet konutunun yapımının tamamlanmak amacıyla olduğunu belirterek, dairelerin kâtibiadil huzurunda yapılacak kurayla belirleneceğini aktardı.

Şenlioğlu, 2021 yılında yapımına başlanan konutlara ilişkin vukuf vererek, şunları kaydetti:

“Konutlarımızın emniyet et kafalı ödeme bilgileri değişmez borçlandırma işlemleri yapıldıktan bilahare ortaya çıkacaktır. Kesin borçlandırma bedelleri önceki 2 sene gabi ödemesiz, 18 yıl faizsiz hoşgörüsüz ödemelidir. Konutların yapımında bizlere destek olan Sayın Valimize, emeği güzeşte alım ve kuruluşlarımıza, yüklenici firmaya ve çalışanlarına teşekkürlerimi sunarım. Konutlarımızın afetzede türe sahiplerine berceste olmasını murat valör, afetsiz eyyam dilerim.”

Konuşmaların ardından ad çekme çekimi yapılarak anahtarlar tasdik edildi.

“Haddinden Fazla mutluyuz ve heyecanlıyız”

Civan köyü sakinlerinden Şeref Çavdar, 1987 yılında köylerinde yaşanan heyelanda evlerinin kullanılamaz hale geldiğini belirterek, “O günden beri yıpranmamış evimize kavuşmanın beklentisi içerisindeydik. Eşimle gelişigüzel kura çekimine geldik. Kullanılmamış evimizi ad çekme çekimi sonucunda aldık. Çok mutluyuz ve heyecanlıyız. Devletimizden ve hükümetimizden Tanrı razı olsun. Bu evlerin yapılmasında emeği geçenlere çokça teşekkürname ediyoruz.” diye konuştu.

Kadir Erdoğan ise Mebde köyünde 2002’de meydana gelen yeğin felaketinde hep servet varlığını kaybettiğini anlatarak, “Evimizi, ahırımı ve 40 hayvanı yeğin alıp götürdü. Yıllar sonradan yıpranmamış evimize kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Allah razı olsun, devletimiz bizlere erbap daha çok ve bugün evlerimize kavuştuk.” dedi.

AFAD İl Müdürlüğünce düzenlenen törene, Borçka Kaymakamı Melik Contarlı, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Acarlar Meslek Okulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Ardıç, davetliler ve doğruluk sahipleri katıldı.

Share: