Bingöl haberi: Gailesiz yay sanatçısı arsıulusal yarışmada Grand Prix’e layık görüldü

Alışılmış çalgı aleti sanatçılarının katıldığı arsıulusal yarışmada Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı öğrencisi Hüseyin Turna, Grand Prix’e (Iri Ödül) müstahak görüldü.

İslam ülkeleri arasında planlı 11. Uluslararası Klasik Çalgı Sanatçıları Yarışması ilkgüz ayının böylece Azerbaycan’ın başkenti Bakü’bile gerçekleştirildi.

Farklı ülkelerden haddinden fazla sayıda sanatçının katıldığı yarışmada, Hacettepe Üniversitesi Ankara Şevket Konservatuvarı öğrencisi Hüseyin Turna yarışmada Grand Prix’in sahibi oldu.

Aynı yarışmada 13 yaşındaki Neris Ece Atış birlikte yay kategorisinde 23 sanatçının içre ilk 5’te kayran alarak balaban aynı başarıya imza attı.

“Ailemden ve hocamdan büyük bindi gördüm”

Grand Prix ödülünün sahibi Turna, duygularını ve geleceğe ilişkin hedeflerini AA muhabirine anlattı. Kestirmece 10 yıldır yay eğitimi aldığını belirten Turna, eğitimi süresince ailesinden ve eğitmeninden şişman bindi gördüğünü söyledi.

Birçok sanatkâr arasından seçilerek şişman ödüle müstahak görülmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Turna, ödülün kendisini hırslandırdığını ve farklı yarışmalara birlikte katılmayı düşündüğünü anlattı.

Çok çalışması gerektiğini tamlayan Turna, gelecekte ayrımsız orkestrada düzlük ahzetmek, eğitimci kalkışmak evet da solist gelmek istediğini bildirdi.

Turna, “Solist olmak istiyorum. Print hedefler amma kendime güveniyorum.” dedi.

“Ev dışı eğitimiyle kendimi alıştırmak istiyorum”

Neris Kraliçe Atış bile 10 yaşında başladığı keman eğitimini ailesinin desteğiyle 3 yıldır bitmeme ettirdiğini söyledi.

Yarışmada evvel 5’te meydan almasının kendisi üzere güzel bire bir birikim olduğunu tabir eden Atış, “Ensiz dışında de iyicene bire bir terbiye alıp kendimi alıştırmak istiyorum.” diyerek konuştu.

“Çalışmamız ve destek görmemiz gerekiyor”

Turna ve Atış’ın eğitimini üstelenen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) keman sanatçısı Tuğba Tamer Türeli dahi Grand Prix’in bütün yarışmacılar içerisinde alınan yeryüzü faziletli armağan olduğunu anımsatarak, Türkiye hesabına bunu nail olmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Öğrencilerinin konkur için yoğun ayrımsız iş sürecinden geçtiğini nâkil Türeli, destekleri için Ekin ve Turizm Bakanlığı ile Iyicene Sanatlar Umumi Müdürlüğüne teşekkür etti.

Türkiye’nin temas alanda var olduğunu kaydeden Türeli, “Türk milleti namına biz çok yetenekliyiz. Tek devlet vatandaşlarından ayrımımız bulunmayan yemeden içmeden çalışmamız ve bindi görmemiz gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: