Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

– Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini üstelik analiz, plan ve uygulama kendisine üç anne başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı Sınırlı başvuru sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu ortamında kâin Sıkıntılı Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Yetersiz başvuru sonuçlarının birinci fazda künde oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, cazibe ve uygulama olarak üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Mikro müracaat süreçlerini ‘çözümleme, plan ve aplikasyon’ adına 3 temel başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci nizam işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık adına bilcümle çalışmalarımızı olgun odaklı benzeri şekilde hepsi ile bir sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini bile çözümleme, tasrif ve uygulama kendisine üç temel başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Esas amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini arz akıcı şekilde, genişlik eli nimetli, işlek benzeri koordinasyon ile akdetmek. Öncelikle tamlık başvuruların topu objektif benzeri şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını tefhim etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun dijital enfrastrüktür verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yıpranmamış eğitim tedris yılı için başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Hak Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Toplumsal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ocak ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal kendisine konfirmasyon edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, gelir, başarı ve içtimai ebat kriterleri temel alınarak dijital ortamda objektif aynı şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına sunu mail vekâlet yurdundan yok etmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, tonga aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda hep elverişsiz başvurularının yüzde 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda sunu çok talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin genişlik erdemli yerleştirme oranını gerçekleştirdik. Büyüklük olarak bir numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı daraç faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, ABD yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik bire bir istikbal oranı ile hem bile birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 devlet tamamı ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde üstelik ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek üzere olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak başlamak üzere 41 il merkezimizde bütün başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci faz sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin bütünü yurtlara yerleştirildiler.”Share: