Banal yaşlarda tanıdık diş hastalıklarına özen

Pespaye yaşlarda görülen diş hastalıklarına özen

Diş Doktoru Hatır Rahat:

“Yavru gelişimini kontra etkiliyor”

BATMAN – Batman’bile hususi tıpkısı hastanede görevli Diş Doktoru Sevgi Rahat, diş sağlığı üstüne uyarılarda bulundu. Dr. Bayındır, “Sıradan yaşlarda tanıdık diş hastalıkları çocukların gelişimini menfi etkilemektedir” dedi.

Batman’bile özel bir hastanede görevli Diş Hekimi Kalp Şen, dişler ağıza sürmeye başladığı ahit derhâl çocukları etüt etmeye başlamadıklarını söyledi. Çocuklarda, bebeklerde diş rastık 6 aydan itibaren başladığını ifade fail Dr. Rahat, “Bu az buçuk henüz er yahut geç olabiliyor. Ortalama 3 gözyaşı civarı benzin dişleri tamamlanıyor. Üstteki 10 parça, altta 10 devam peynir dişi oluşuyor. Bu dönemde 6. aydan itibaren diş sürmeye başladıktan sonra alelhusus emzik kullanan ebeveynler amacıyla genelde biberonun emziğini lezzetli şeylere bandırma, şekerli şeylerle ıslatıp o şekilde şeb uykusuna daldırıyorlar. Bu çok kusurlu tıpkısı molekül. Bu kesinlikle istemediğimiz bir öz” dedi.

Bu konuda ebeveynler özellikle 6 aydan sonraları yani diş ağza sürdükten itibaren bu tür şeylere çok dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çekici Dr. Bayındır, “Kendileri fırçalaması geçişsiz. Sonuçta çocuk 3 yaşına büyüklüğünde motor gelişimleri umum sağlanamıyor. Bu süreçte fırçayla yaş aralığına bakarak, ayına bakarak hele 0 – 2 gözyaşı bundan sonra flörsüz diş macunları öneriliyor. Ama literatürde bu bilgiler her an değişebiliyor. Cesim olan bizim ebeveynlerden istediğimiz şey tamamen çocuklarının dişlerini fırçalamaları. Burada ebeveynlerin faktörleri afi oynuyor. Zira ara sıra ebeveynler müfrit hassasiyetli davranabiliyor. Bazılarının dallar üzerinde haddinden fazla kısıtlayıcı rolleri var. evet da ağız ağıza değme şeyi çokça rahata bıraktıkları dönemler da var ama tığ burada imdi ebeveynleri ile iş birliği içerisinde otama uygun görüyoruz” şeklinde konuştu.Share: