Almanya Başbakanı Scholz: “Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Ukrayna’yı desteklemeye bitmeme edeceğiz. Rusya, savaşın yazdırım edilmiş tıpkısı barışla sonlanmayacağını anlamalıdır” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, payitaht Berlin’da düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Scholz, toplantıda Covid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında küsurat fiyatlar ve erdemli erke faturalarıyla savaşım eden insanlara yardım etmek için kazanç indirimi da dahil kalkmak amacıyla yeni tıpkı tılsım paketi sözü verdi. Maliye Bakanı Lindner’ın rüşvet planlarını çok hayır adına nitelendiren Scholz, kâin erke ve pahalılık krizinde vatandaşları desteklemeye devam etmek istediklerini açıkladı. Hem arkalama alanlarının hem bile bağan yahut ölçülü gelirli kişilerin desteklendiğini belirten Scholz, ayrıksı kullanılmamış yardım paketlerinin olacağını ve paketlerin mecmu tutarının 30 bilyon euro olduğunu duyurdu.

“Amacımız tek kimsenin çözülemeyecek sorunlarla karşı karşıya kalmamasıdır”

Hartz IV sisteminin adına elan faziletli minimal sevap, hane yardımlarında iyileştirmeler, ati yıl amacıyla planlanan yurttaş yardımları gibi önlemler alınacağından bahseden Scholz, “Amacımız on paralık kimsenin çözülemeyecek sorunlarla yüz yüze kalmamasıdır” dedi. Scholz, küsurat erke fiyatlarına rağmen Almanya’daki müspet istihdam durumuna birlikte atıfta bulunarak, “Zorlaşsa de bu dönemi ongun aldatmak için gelişigüzel makule şansımız var. Vatandaşları serbest bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“LNG terminalleri kış aylarında devreye girecek”

Sıvılaştırılmış gaz (LNG) terminallerinin kışın faaliyete geçmesinin planlandığını söyleyen Scholz, ilk sıvılaştırılmış gaz terminallerinin ati yılın başında bağlanacağını açıklayarak, “LNG terminallerinin devreye alınması alelacele ilerliyor. Amaç, gelecek sene boyunca benzer olduğunca çok sayıda terminali çalışır duruma tebliğ etmek” dedi.

Şu anda doğal gaz temininin fiyatlı olduğunu belirten Scholz, Acımasız petrolü amacıyla tavan denk görüşmelerinde çoğalma olduğunu söyledi. Böyle bire bir kıymet sınırının yalnızca

küresel olarak birleştirme edildiğinde işe yarayacağının altını çizen Scholz, Portekiz’den İspanya ve Fransa üzerinden Ilımlı Avrupa’ya geçecek yeni tıpkısı borazan hattından yana olduğunu açıkladı. Çağ enerjisinden rüzgar enerjisine yenilenebilir enerjinin genişletilmesi gerektiğini vurgulayan Scholz, müstehase kaynaklardan mutlak olmak için gerekli endüstriyel modernleşmeyi sağlamanın yegâne yolunun bu olduğunu söyledi.

“Ukrayna’yı desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Ukrayna-Rusya savaşına da değinen Scholz, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşı bildirme nazik düzlük kıraat yerine nitelendirerek, Almanya’nın Ukrayna’yı mali ve askeri yerine desteklemeye bitmeme edeceklerinin altını çizdi. Scholz, savaşla ait olarak, “Rusya Izzet Başkanı ve politik liderleri savaşın dikte edilmiş ayrımsız barışla sona ermeyeceğini anlamalıdır” ifadesini kullandı. Rusya’nın cidal suçu işlediğini belirten Scholz, sorumluluğu Rusya izzet başkanının taşıdığını söyleyerek, “Bu ayrımsız yanlışlık savaşıdır, buna on paralık tereddüt namevcut” dedi.

“Warburg Bank’ta siyasal iktidar bulunmayan”

Scholz, Hamburg Warburg Bank’ın karıştığı cum-ex rüşvet skandalında siyesi sorumluluğu reddederek, “seçme siyasal ağırlık olduğuna dayalı tıpkı tez namevcut” dedi. Scholz, Bundestag’ın eski SPD üyesi Johannes Kahrs’ın kasasındaki mal karşı ise hiçbir husus bilmediğini söyledi.

“Gidiş Geliş ışığı çalışıyor”

Scholz, “gidiş geliş ışığı koalisyonu” namına adlandırılan koalisyon hükûmeti hükümetinin akıbeti üstüne ittifakın dönüş sonuna kadar süreceğine inandığını ve antrparantez teferruatlı vadeli planların olduğunu söyledi. Hükümetin öngörülemeyen bir nice sorunla yüz yüze olduğunu tamlayan Scholz, “Üç partili hükümetlerin realist olduğunu akseptans ediyorsanız, ülkenin geleceği için üç partili önerilerin yapıldığını da akseptans etmelisiniz. Gidiş Geliş ışığı çalışıyor” şeklinde konuştu. – BERLİN

Share: