Akşehir Gölü’ndeki kuraklığın etkileri alınacak tedbirlerle azaltılabilir

Fıkralara konu olan Afyonkarahisar- Konya sınırları süresince yer alan ve kurumuş görüntüsüyle dikkati calip Akşehir Gölü’nde, alınacak tedbirlerle kuraklığın etkisinin azaltılabileceği bildirildi.

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Uygulamalı Jeoloji Anne Vukuf Dalı Akademisyen Prof. Dr. Tahir Nalbantçılar, AA muhabirine, sabık sene Konya havzasında canlı olan almanak ortalamanın üzerindeki yağışlarla yüzlerin aynı parça de olsa güldüğünü ancak Akşehir Gölü’nde şimdilerde yağışsızlık yaşandığını söyledi.

Akşehir Gölü’nün tıpkısı geçmiş yıl tamamen kuruduğuna değinen Nalbantçılar, şimdilerde gölü yeniden incelediklerinde suyunu yeniden kaybettiğini gördüklerini dile getirdi.

Su seviyesinin gölün tahminî 1,5 metre altına indiğini, yüzeyde meydana gelebilecek yağışın kayran altına sızacağını nâkil Nalbantçılar, meydan altında oluşan düzem farkı tamamlanmadan, kayran üstünde su birikmesinin bahis konusu olmayacağını dile getirdi.

“Elan önceki yapılmış kusurlu uygulamaların sonlandırılması gerekiyor”

Nalbantçılar, akarsu birikmesinin kalımlı olmayacağını, “Göl suya kavuştu” denileceğini ancak bunun eğreti tıpkısı boyut olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Akşehir Gölü’nün etrafında serencam yıllarda gösterişli oranda mütezayit sulama kuyusu sayısı hücre çarpıyor. Daha önceki yapılmış yanlış uygulamaların sonlandırılması gerekiyor. Yer incelemelerinde gördüğümüz, 7/24 ve 365 devir esasına dayalı çalışan pompalama kuyuları var. Maatteessüf tarih enerjisine bağlanmış kuyularla akarsu sürekli çekilmekte ve gerekseme olmadığı zamanlarda da güneşi gördükçe pompa çalışmakta, su tüketimi bitmeme etmekte. Bunların denetlenerek, arz azından ihtiyaç kadar suyun çekilmesini bulmak geçişsiz. Rüçhan yerine gölün etrafında yapılan kontrolsüz akarsu çekiminin sonlandırılması ve bu bağlamda değişik akarsu tüketimlerinin daha dikkatli sürdürülmesi gerekmektedir. Akşehir Gölü bu noktada çokça elan çok öneme sahip.”

Beklenti ediyoruz ki tıpkı zaman ilk Akşehir Gölü’müzü sakat günlerine kavuştururuz”

Gölün bir nice noktada sağladığı su beslenimini yıllar içre kaybettiğini vurgulayan Nalbantçılar, “Akşehir Gölü, zaman can kavga noktasında bire bir durumla karşı karşıyadır. İçinde bulunduğumuz iklimsel etkilerle, yağışların gitgide azaldığı tıpkısı devir içindeyiz ” ifadesini kullandı.

“Konunun aciliyeti var”

Nalbantçılar, Akşehir Gölü’ne ilgili yorum çalışmalarının yapılması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Suyla ilgilendiren kamu birimlerimizle bu gölümüzü kurtarmalı, arz azından muhtemelen benzeri dirim öyküsüne sahip olmasını sağlamalıyız. Bu bağlamda tığ jeoloji mühendisleri adına konunun aciliyeti olduğunu söyleyebiliriz. Akşehir Gölü’müzün kurtulması hepimiz amacıyla tıpkı mutluluk olacaktır. Kâin durumda de bu işin haddinden fazla çetin tıpkı safhada olduğunu, olumsuzluğun bitmeme ettiğini, edeceğini bildirmek bile tür. bu bakımdan duyarlık göstermemiz gerekmekte. Ümit ediyoruz kim bir dakika geçmiş Akşehir Gölü’müzü eski günlerine kavuştururuz.”Share: