AKSARAY-ÇEVIK MALZEMELER ÖĞRENCİLERİN ELİNDE ‘CAN DOSTLARA’ YUVA OLDU

Aksaray’üstelik Mimari ve Dizayn Fakültesi öğrencileri, atılan karton malzemelerden marifet merkezinde 36 saat fiilen kuş, pisik ve köpekler amacıyla barınak tasarladı. Aksaray Şehremini Âlem Dinçer, ‘Gençlerimizin mimarı açıdan yaptıkları asar geleceğimiz amacıyla bizlere düş veriyor. Bunu yapmamamız amacı ise tıpkı farkındalık gerçekleştirmek istedik’ dedi.

Aksaray’da Mimarlık ve Dizayn Fakültesi öğrencileri atılmış karton malzemelerden olgun merkezinde 36 saat çalışarak kuş, pisik ve köpekler için barınak tasarımı yaptı. Çıkmaz hayvanları mekan tasarımı yarışmasında 9 takımdan 40 müsabık doğa dostu mahsulat yaparken, dürü töreninde mütekellim Belediye Başkanı Evren Dinçer, ‘Aksaray Belediyesi ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri ile yapmış olduğumuz aynı proje yarışması. Izansız inkılap materyallerinden sokak hayvanları üzere dirim mekanları oluşturulmasını amaçladık. Yarışmaya birbirinden özgün projeler hazırlamış. Gençlerimizin mimarı açıdan yaptıkları asar geleceğimiz üzere bizlere rüya veriyor. Bunu yapmamamız amacı ise benzeri farkındalık fotoğraflamak istedik. Izansız dönüşümün serencam yıllarda Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın liderliğinde başlatılan ve ülkemizde geçerli hoşgörüsüz tahavvül için Aksaray Belediyesi kendisine sıfır atığı de burada ana konu olarak değindik. Çıkmaz hayvanları de bizim konumuz. Ülkemizde ise sonuç günlerde civar planda. Uray adına barınağımızla iftihar ediyoruz. Çıkmaz hayvanlarını civar plana düz ve gabi dönüşümle ilişkilendiren onlara barınak hazırlayan majör benzeri yarış oldu” diyerek konuştu.

Aksaray Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Sarı ise ‘Bilim Merkezi’nde tafsilatlı süreçli yaptığımız önce proje. bundan sonra Aksaray belediyesi ile ortak projelerimiz sürecek. Aksaray amacıyla elan mebzul projelere de imza atacağız’ dedi.

Aksaray Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi Ayşe Kayaç, ‘Biz arkadaşlarımızla gelişigüzel atölyede kedi üzere tıpkı yuva tasarladık. Toplamda 5 karton atılan boduç üniversitemizden ve konut çevrelerinden toplayarak 36 saatlik bire bir mücahede ile bu eseri ortaya çakırdık’ ifadelerini kullandı.

Etkinlik böylecene yarışmada Belediye Reisi Cihan Dinçer ile Mimarlık ve Dizayn Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Zerrin, dereceye giren takımlara ödüllerini verdi.

Share: