Ahali Oyunları Erkân Kategorisi Türkiye Finali Utku Kupası, Kütahya’da yapıldı

Nazik Taarruz’un 100. yılı dolayısıyla planlı Ahali Oyunları Kulüpler Arası Erkân Kategorisi Türkiye Finali Galebe Kupası, Kütahya’bile gerçekleştirildi.

Türkiye Ahali Oyunları Federasyonu (THOF) ile Kütahya Belediyesi hisse senedi birliğiyle Kütahya Kullanılmamış Spor Salonu’nda planlı şampiyonaya Türkiye’nin ayrımlı illerinden 14 pakt katıldı.

Kulüpler, “anadan görme düzenlemesiz arka” ve “anadan görme düzenlemeli üst” kategorilerinde yarıştı.

Kıyasıya güzeşte yarışmalarda düzenlemesiz dal kategorisinde Diyarbakır Berrak Gökalp Lisesi Cahillik ve Spor Kulübü bir numara, Gaziantep Halk Oyunları Topluluğu ikinci ve Balkı Karaköse Musahabe Kulübü üstelik üçüncü oldu.

Düzenlemeli art kategorisinde ise İzmir Egezade Hars ve Nutuk Deneyimsizlik Spor Kulübü birinciliği, Kars Dore Cahillik Spor Kulübü ikinciliği ve Kocaeli Halkiyat Bilgisizlik ve Spor Kulübü üstelik üçüncülüğü elde etti.

THOF Başkanı Suat Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, El Oyunları Erkân Türkiye Finali’ni Balaban Yengi’in 100’üncü yılında Kütahya’bile gerçekleştirmekten bahtiyarlık duyduklarını söyledi.

Kütahya’nın aile sahipliğinden dahi berenarı mutlu olduklarını belirten Aksu, şunları kaydetti:

“Bizler Türkiye’mizin kültür elçileri kendisine Nazik Galebe’in gülen yüzleri adına sahnedeyiz. Kulüplerimiz Türkiye’mizin farklı yörelerine ilişkin el oyunlarını burada sergiledi. Hepsine değişik teşekkür ediyorum. Şampiyon olan ve merhale alan kulüplerimizi da kutlama ediyorum.”

Murahhas kulüpleri tebrik eden Belediye Başkanı Bilici Işık birlikte “100 sene geçmiş sunulan aynı mücadelenin sene dönümünde böylesine iyicene aynı etkinliğe sülale sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Ekiplerimiz, Türk kültürümüzün ayrımlı değerlerini burada sergiledi. Her birini hayranlıkla izledik. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra aşama düz kulüplerin kupa ve madalyaları tören düzeni üyelerince ikram edildi.Share: