Adli sicil kayıtlarını sildirmede kullanılmamış dolaşma! Hak Bakanı Bekir Bozdağ anlattı

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Hakimevi’nde planlı “Adli Sicil Hikmet Sistemi Lansman Töreni”nde benzeri istişare gerçekleştirdi. Adli sicil kayıtlarının hukuka makul toplanmasının, korunmasının ve ilişik yerlere yiğitlik içinde iletilmesinin önemine dikkati çekici Bozdağ, bu alanda bugüne kadar çokça sayıda say yapıldığını belirtti.

Adli sicil sisteminin, adli istatistiklerin dünyaya emsal arkaç geldiğini rapor eden Bozdağ, kullanılmamış “Adli Sicil Vukuf Sistemi”nin çabukluk ve kolay sağlayacağını dile getirdi. Bozdağ, esbak dönemlerde sabıka kaydı almak ve eksantrik hizmetlerden yararlanmak için vatandaşların teferruatlı müddet kuyruklarda beklediğini hatırlattı. DOĞRU Tümen iktidarlarında hizmet kabul etmek için kuyruğa giriş döneminin sona erdirildiğinin altını çizen Bozdağ, amme hizmetlerinin tamamına vatandaşların erişiminin kolaylaştırıldığını anlattı. Icra Vekili Bozdağ, Adli Sicil Bilgelik Sistemi ile iri dönüşümün hayata geçirileceğini vurguladı.

“ANKARA’YA GELME DÖNEMİ KAPANDI”

Adli sicil kayıtlarının, sürelerin dolmasından ya birlikte yasaların sunduğu imkanların kullanılmasıyla silindiğini anlatan Bozdağ, şöyle bitmeme etti: “Hayata geçirdiğimiz kullanılmamış Adli Sicil Hikmet Sistemi’yle bu arada ülkemizde insanlarımızın adli sicil kayıtlarını sildirmek için bundan sonra Ankara’evet hulul dönemi kapandı. Edirne’den Kars’a, Hakkari’den Sinop’a ülkenin ciharıyek yanından adli sicil kaydını sildirmek talip insanlarımız zamandan tasarruf ediyor, masraftan kurtuluyor.

“RASTGELE YERDEN ADLİ SİCİLİN SİLİNMESİNİ ISTEK EDEBİLECEKSİNİZ”

Bundan hakeza herhangi bir Türk vatandaşı e-Ululuk üzerinden usulüne akıllıca başvurduğu devir evinden, iş yerinden, arabasından, nerede bulunursa bulunsun oradan Adli Sicil Hikmet Sistemi’ne erişme ve adli sicil kaydını öğrenme, alma ve oradaki kayıtların, şartlar oluştuğunda silinmesini irade etme hakkına topluluk olacaktır. Dakikalar içerisinde taşıt sildirme başvurusu belirgi yerine dönecektir. SMS’le dahi kaydının silindiği kendisine bildirilecektir.”

“BÜROKRASİ ÇEVRIM CERRAR KALACAK”

Yeni uygulamayla bürokrasinin baypas olacağına bel fail Bozdağ, ivinti ve hamaset içerisinde işlemlerin yapılacağını bildirdi. Adli sicil kayıtlarının mukannen tıpkısı müddet dolduktan bilahare silinebildiğini nâkil Bozdağ, “Zaman devreye sokacağımız bakir pratikte yasal sürelerin dolması konusunda vatandaşın talebi olmaksızın araçsız Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğümüz, adli sicil kayıtlarını silecektir.” bilgisini paylaştı.Share: