Afyonkarahisar’da cephane deposundaki patlamada martir olan askerler anıldı

AFYONKARAHİSAR’dahi 5 Eylül 2012’de cephane deposunda meydana mevrut patlamada martir olan 25 asker, olayın 10’uncu yıl dönümünde dualarla anıldı.

Ataköy Mahallesi’ndeki Martir Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda 5 Eylül 2012 tarihinde halk bombaları, obüs külliyen mermileri ve havan mermilerinin bulunduğu depoda patlama oldu. 25 askerin şehit düştüğü, 3’ü leşker, 8 kişinin bile yaralandığı patlamanın üzerinden 10 sene geçti. Yaşanan elem olayın sene dönümünde kışla içerisine yapılan şehitlikte yâd töreni düzenlendi. Törene askeri erkan ile Afyonkarahisar Ilbay Yardımcısı Kübra Teymur, Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Yazıhane Başkanı İsmail Kumartaşlı, protokol üyeleri ve martir yakınları katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından şüheda üzere Kur’an-ı Koçak tilaveti okunurken, İl Müftüsü Sinan Ateşçi bile yakarış etti. Martir yakınları şehitlikteki mezarlara karanfil bıraktı.

Tören çıkışında mütekellim Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, “25 vatan evladı şehit oldu. Bugün gelişigüzel yıl olduğu kadar ailelerimizin açılarını tesahup etmek amacıyla burada toplandık. Türkiye’mizin değişik illerinden mevrut yekpare şehit ailelerimizi burada misafir ettik komutanlarımız ve yetkililerle bu arada. Ailelerimizin acılarına ortak olduk, eksiksiz şehitlerimizi rahmetle andık, ülke iyi olsun” dedi.Türkiye Harp Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Bursa Büro Başkanı Zorlu Şenol, acının önce günkü üzere taze olduğunu söyledi. ‘ALLAH HİÇBİR CANLIYA ENIK ACISI TATTIRMASIN’Patlamada martir olan Miğfer Taştan’ın babası Yüksek Taştan üstelik şöyle konuştu:

“Motamot zaman o haset yaşamış durumdayım. Ülkemizde değme aktarılma şehitlerimiz, gazilerimiz gelmektedir. Şunu bildirmek istiyorum, birlik şehitler, kül gaziler, kül canlılar, bütün askerimiz, tam polislerimiz ve hayatı bitmeme ettiren canlılarımıza şurası tercüman olmak isterim. Adi çocuk acısı çok zor arkadaşlar. Rabbim Allah hiçbir canlıya bala acısı tattırmasın. Ruhları cıvıl cıvıl olsun diyorum. Herhangi Bir yıl inanın 10- 15 gün kaldığında ayaklarım titriyor. O dönme yaklaştığında zira, biz çocuklarımızı görmedik ihvan aynı tabut koyduk. Bunları bire bir ağababa kendisine kilitsiz küreksiz söylerken, yara veya gerçekleri üstelik izah etmek istiyorum. ya bu kollar o dolaşma ne oldu, yeniden soruyorum, o dolaşma hangi oldu, o gün hangi oldu? Bittabi oldu üstelik bu patlama oldu? Amma şunu birlikte söyleyeyim, Rabbim Cenabıhak’ın takdiridir diyorum, Cenabıhak yağmur eylesin diyorum.”Share: