Adana’da depremde hasar gören minareler kontrollü şekilde yıkılıyor

MUAZZEZ BOZKURT/BEKİR ÖMER FANSA – Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Adana’üstelik hasar gören minareler kontrollü şekilde yıkılıyor.

Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde, kent merkezinde bir nice binanın yanı sıra 16 caminin minaresi çöktü.

Ekipler, toprak genelindeki camilerde yaptıkları kontrollerde çökenler dışında 146 minarenin hasarlı olduğunu ve yıkılması gerektiğini belirledi.

İlçe belediyeleri, artçı deprem evet üstelik yaşanabilecek bakir depremlerde çevredeki binaların üzerine inkıraz tehlikesi kâin hasarlı minareler üzere düzentileme başlattı.

Ekipler, mukteza önlemleri alarak hasarlı minarelerden 78’inin yıkımını gerçekleştirdi. Mütezayit 68 minarenin katabolizma işleminin üstelik gücük sürede yapılması bekleniyor.

???????- “Minarenin ağırlığıyla olduğu yere inmesini sağlıyoruz”

Minare ustası İbrahim Kültürlü, AA muhabirine, baba mesleği yerine 21 yıldır minare yapımı ve yıkımıyla uğraştığını söyledi.

Depremde genellikle akçakesme taştan yapılan minarelerin ast kısımlarında hasar oluştuğunu belirten Münevver, şöyle konuştu:

“Haddinden Fazla hasarlı, mahalle içre olan minarelerimizde, vinç sepetine binerek yegâne yegâne taşları alıyoruz. Beş Altı hasarlı ve etrafı yarar olan minarelerde vinç ve halat sistemiyle sallayarak altındaki kırılan taşları eziyoruz. Minarenin ağırlığıyla olduğu yere inmesini sağlıyoruz. Doğrudan çekmece yapmıyoruz. Zira direkt çekmece yaptığımız zaman minare yatar. Yatmaması üzere birlikte önceki alttaki taşları vinçle adım adım kontrollü ayrımsız şekilde çekip bırakarak iyicene parçalıyoruz. Filhakika o taşlar kırıldıktan sonraları minare kendi ağırlığını taşıyamıyor ve olduğu yere iniyor.”

Share: