Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, SELIM Tümen Kars İl Başkanlığını ziyaretinde konuştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Ukrayna ile Rusya arasındaki esir değişimine ait “Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, artık bu sulh konusunda üstelik büyük bir sulh elçisi olduğunu esirlerin takasında ayrımsız yol elan göstermiş oldu.” dedi.

Vekil Kirişci, YANLIŞSIZ Parti Kars İl Başkanlığını ziyaretinde, ekincilik ve hayvancılık kentinde olmaktan bahtiyarlık duyduğunu belirterek, Kars’a bütün ekibiyle geldiğini söyledi.

85 milyon Türkiye nüfusu, 5 milyon civarında da bu ülkeyi tehlikesiz liman olarak görüp gelenler, 50 milyonu aşan de bir turisti dikkate alarak çokça balaban aynı sektöre bakım ettiklerini tamlayan Kirişci, “Hamdolsun son derece üreten, ürettiklerini birlikte sadece öz tüketen büyüklük değiliz. Türkiye İhracatçılar Meclisinin sonuç rakamlarına göre 8 maaş zirai ihracatımız 21,5 bilyon dolar. Bu, yıl sonu 30 bilyon doları aşacağız demektir.” dedi.

Kirişci, 2002’üstelik SELIM Fırka kudret olduğunda Türkiye’nin ekincilik ürünleri ihracatının 3,7 milyar dolar, mecmu ihracatının ise 36 bilyon dolar olduğuna işaret ederek, “Şimdi bir tane başımıza göz kendisine o ihracatı geliştirmeye ramak kaldı. Cumhuriyetimizin 100. yılında bunu de gerçekleştirmiş olacağız. Türkiye yerine Avrupa’dahi zirai hasılada birinciyiz. Demin dünyada de önce 6’larda olan ülkeyiz.” ifadesini kullandı.

“Öbür dünyaya gittiğimizde bizden bu mazlum milel amacıyla ne yaptınız diyerek soracaklar.” şeklindeki ifadesinin çarpıtıldığını vurgulayan Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Onlar tabi calip çekene, kendilerine bakarak başka yönlere çekmişler. Mazlum milletlere benzeri numunelik teşekkül gitmek yerine ilk duruşumuzla, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda kalkıp tıpkı futbol taraftarı kabilinden ‘Rusya yanlısıyız’ ya de ‘Ukrayna yanlısıyız’ demedik. Kendimize bakarak ibdai politikamız olmalı. Politikanın gereğini Cumhurbaşkanımız ortaya koydu. Herhangi Bir iki ülke bizim arkadaş ve komşu ülkelerimizdir. İyi ki böyle demişiz. Cenabıhak himaye bunlardan birini tutmuş olsaydık bu belli başlı çevreler bize diz çöktürürlerdi. Hamdolsun bunu başaramadılar. Onlar bizim önümüzde diz çökmeye başladılar. Gelip bize ‘Ya ne evet Putin’e söyleyin da tabii gazımızı kesmesin’, ‘İlham Aliyev ile aranız dolgunca, arkadaş cömert talih, siz onlara söyleyin birlikte bizim şu akaryakıtla ilgilendiren vanayı kapatmasınlar’ derdindeler. Bu temas iki tarafla birlikte olan güzelce ilişkilerimizin sonucudur. Bunu çokça önemsiyorum. Bu ihtimal üstelik bizim tarihte attığımız çokça heybetli ayrımsız kadem. Bu adımın devamı geliyor.”

“Tahıl koridorundan 3 milyon tona mail hububat artık”

Kirişci, İstanbul’da imzalanan hububat koridoru anlaşmasının de önemine dikkati çekerek, “Tahıl koridorunda 3 milyon tona andıran hububat daha çok bu koridordan artık, bibi üstelik çıkmaya devam ediyor. çabucak dünya tıpkısı çağ aldı.” dedi.

Gıda krizine makul çabuk ilerlenen dönemde Türkiye’nin öneminin ayrımsız defa daha ortaya çıktığını vurgulayan Kirişci, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmiş BM’birlikte bilahare birlikte nida edildiği Şanghay Zirvesi’nde dünyaya yanlışlarını belirten, doğrusunun da hangi olduğunu söylemekten tırsma etmeyen ve bunu de “Dünya beşten büyüktür” diye domuzuna sembolleştiren ayrımsız reis olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın ayrımsız adım elan attığını tamlayan Kirişci, “Şimdi bu önder aynı girişim daha attı. Hani bunlar hazar yanlısı evet, sanki bütün barıştan bahsederler ama hangi büyüklüğünde cidal varsa dünyada irili ufaklı bu savaşların altını kaldırdığınızda bunlar altından çıkarlar ya. Ara Sıra de açık yüreklilikle kendilerini da gösterirler, setir ihtiyacı de hissetmezler. Demincek böyle hazar yanlısı görünenlerin bu konuda hangi büyüklüğünde izansız kaldıkları ve samimiyetsiz oldukları ortaya bundan sonra.” değerlendirmesinde bulundu.

“Erdoğan, barış elçisi olduğunu esirlerin takasında ayrımsız misil daha göstermiş oldu”

Kirişci, Ukrayna ile Rusya arasındaki hava takasına değinerek, “Esbak esirlerin takası gerçekleşti. Bu, cidal döneminde bulunmaz ülkelerin yapabilecekleri işlemler. Genellikle bu kabil yerler amacıyla ülke kendisine İsviçre, hükûmet merkezi yerine da Cenevre seçilirdi ama daha çok bu Türkiye oldu. Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, daha çok bu hazar üstüne birlikte nazik benzeri sulh elçisi olduğunu esirlerin takasında ayrımsız öğün daha göstermiş oldu.” dedi.

2023 seçimlerine üstelik değinen Nazır Kirişci, sözlerini şöyle tamamladı:

“2023 hepimiz amacıyla kritik bire bir seçme dediğimde benim aynı endişem, korkum namevcut. Zira o masa diyorlar, sandık diyorlar bunlardan tıpkısı özdek çıkmadığını hep görüyor. ve ellerindeki oyuncaklar bile adım adım gine düşmeye başladı. Dolayısıyla onlarda büyük ayrımsız panik var. Ama bizde bunun rehavetine düşmememiz, çalışmamız lazım. Bu iktidara dünyadaki bütün mazlum milletlerin ihtiyacı var. Eğer ‘Dünya beşten büyüktür’ demeye devam edeceksek bu iktidarın bu görevi sürdürüyor olması lazım. Bu, Erdoğan’ın, saylav arkadaşlarımızın kişisel meselesi değil. Bu maslahat, dünyada kimin barıştan kimin savaştan, kimin açılıktan, kimin tokluktan ve doyumdan yana olduğunu de haddinden fazla belirtik aynı göstergesi haline geldi.”Share: