Adale hastası taze depremzedelere “ilgiyle” arkalama ediyor

Umum ortada adale erimesi olarak aşina Limb Girdle Musküler Distrofi (LGMD) hastası baytar hekim Mustafa Münevver, bir yardım kuruluşunda fahri olarak fariza alarak yardımları paketliyor.

Altı yaşında LGMD hastası olduğunu öğrenen Ziyalı, yüzme kursları ve türlü spor aktivitelerine katılarak hastalığının artma hızını düşürdü.

Uludağ Üniversitesinde eğitim bilimi görürken tehlikeli dahi olsa yürüyebilen Aydın, üniversite yıllarında bir nice müzaheret kuruluşunda fahri olarak fariza aldı.

Kastamonu İl Ekincilik Müdürlüğüne 8 ay önceki veteriner hekim yerine atanan 29 yaşındaki Münevver, iki yıl ilk hastalığı ilerlediği için akülü açar kullanmaya başladı.

Akrabalarında da LGMD hastası mevcut Kültürlü, yardımseverliği ve faaliyet azmiyle yakınlarına kat sayı oluyor.

Mesai saati bitince depremin ilk gününden bu yana Kastamonu İnsan Türe ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Müzaheret Derneği’ne giden Kültürlü, tün geç vakitlere kadar depremzedeler için yardımları paketleyip ürünleri ayrıştırıyor.

Görgülü, AA muhabirine, iki yıldır yürüyemediğini söyledi.

Gönüllü yerine faaliyetlerde bulunmaya çalıştığını belirten Kültürlü, “İşten çıktıktan sonradan eve geçiyorum. Evden sonra İHH’nın oluşturduğu ekibe karışma oluyorum. Elimden geldiğince müzaheret ediyor ve ekip arkadaşlarımla evire çevire arkadaşça ediyoruz. Dostça ederken depremzede kardeşlerimizin ihtiyaçlarına dayanarak burada çabuk aynı şekilde paketlemelerimizi yapıyoruz.” dedi.

“Depremzede kardeşlerimiz bizden yardım bekliyor”

Işıklı, iki yıldır akülü dil kullanmasına karşın kendini mânialı hissetmediğinin altını çizerek, “Elimden geleni yapmaya çalışıyorum ve bu şekilde insanlara müfit olabileceğimi hatta yaşıt olabileceğimi düşünüyorum. İHH’nın gönüllüsü değilim ancak yürekten fahri namına geldim ve faaliyetlere katılıyorum. Elimden geldiğince bile müzaheret etmeye çalışacağım zira oradaki kardeşlerimiz bizden müzaheret bekliyor.” ifadesini kullandı.

İHH Başkanı Kıymet Horuz ise afetin meydana geldiği günden bugüne bölgeye arkalama faaliyetlerini bitmeme ettirdiklerini kaydetti.

Kastamonu’üstelik balaban tıpkı müzaheret seferberliği oluştuğuna aksan fail Horuz, “Tekerlekli sandalyeli Mustafa ağabeyimiz hareket çıkışlarında bizlere koruyucu oluyor. Gücünün yettiğince lüzumlu sahada lüzum vakfımıza gelişim çıkışlarında geliyor. Cenabıhak ondan razı olsun. Mustafa kabilinden birçok kardeşlerimiz, ağabeylerimiz sebebiyle tıpkısı rağbet zinciri oluşuk oluyor afetzedelere. Bu kabil ağabeylerimiz yardımıyla bu afeti da inşallah atlatacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: