7 yıllık diyaliz tedavisinden nakille kurtulan Ardıl: Artık canım yanmayacak

KONYA’birlikte kıpırdak Ardıl İşkal (11), 10 yıldır yaşadığı böbrek yetmezliği nedeniyle 7 yıl boyunca periton diyaliz tedavisi gördü. Antalya’üstelik 6 yaşında kanı ölümü gerçekleşen çocuktan alınan böbrekle birey tutunan Arda, “Diyalizdeyken çok canım yanıyordu. İğne vuruyorlardı. Daha Çok canım yanmayacak” dedi.

Konya’nın Hamam ilçesinde ailesiyle zinde Ardıl İşkal, 1 yaşından itibaren böbrek yetmezliği zımnında tedavi görmeye başladı. Hemolitik üremik emare (HÜS) tanısı koyulan Arda’nın durumu ahit geçtikçe kötüye gidince akıl boşluğuna kateter yerleştirilerek periton diyalize başlandı. 7 yıldır günde 4 defa karın zarı diyalize giren Ardıl, Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Aktarımı Merkezi’ne organ nakli üzere kaydedildi. Antalya’de 6 yaşında us ölümü gerçekleşen çocuğun organlarının bağışlanması konusunda 18 Eylül’bile Akdeniz Üniversitesi’nden mevrut telefonla hayatı değişen Arda, Konya’dan Antalya’ya getirildi. Merkezde böbrek nakli olan Ardıl, hayata tutundu.

‘DİYALİZDEYKEN ÇOK CANIM YANIYORDU’Hastalık ve nakil sürecini anlatan Arda İşkal, “Diyalizdeyken çok canım yanıyordu. İğne vuruyorlardı. Kötüydü. Sevmiyordum hastaneyi. Arkadaşlarımla oyun oynamak istiyordum. Demincek nakil oldum. Sağlığıma kavuştum. Okula gideceğim. Arkadaşlarımla oynayabileceğim. Canım yanmayacak çıktı” diye konuştu.Asıl Elif İşkal (40) ise 10 yıldır oğlu Ardıl’nın böbrek nakli olmasını beklediklerini anlattı. Kendisinin ve eşinin böbreklerinin Arda’ya ahenkli olmadığını tamlayan İşkal, “Benim için şişman tıpkısı olağanüstü oldu. Özge ailenin başı sağ olsun. Allah sabır versin. Diyalizdeyken çok zorlanıyordu. İlacını, suyunu somurmak istemiyordu. Aşındırmak yemek istemiyordu. Bağırıyordu, daima sinirleniyordu. Tansiyonu yükseliyordu, ağlıyordu. Sürekli ‘Bıktım, usandım’ diyordu. Okula başvurmak istiyordu. Okula götüremedim. Arkadaşlarıyla oynayamıyordu. Ana adına haddinden fazla üzülüyor, ağlıyordum. Dayanamıyordum. Nakil daha çok. Buraya geldik. Aktarım olduğuna bibi daha inanamıyorum” dedi.’DİĞER DALLAR GİBİ IHANET ETMEK İSTİYORDU’Baba İsmail İşkal (46), Arda’nın böbrek yetmezliği dolayısıyla çok print yıllar geçirdiklerini anlattı. Arda’nın yaşaması amacıyla çekişme verdiklerini nâkil İşkal, “Çok zorluklara göğüs gerdik ama Tanrı’ın izniyle insanoğlunun bir bölüm yüzü gülermiş. Diyalizde haddinden fazla güçlükler yaşadık. Ayrıksı torunlar üzere bilcümle akın etmek ve düdüklemek istiyordu. Tığ üstelik müsaade vermiyorduk. Cümle 10 sene oldu. Bu zamana büyüklüğünde zorluklara döş gerdik. Allah’ın izniyle yüzümüz güldü. Bizim kabilinden haddinden fazla hayat organ bekliyor. Organı bağışlayan ailenin başı sağlıklı olsun. Tanrı onlardan razı olsun” diyerek konuştu.NAKİL SONRASI GENEL SAĞLIK DURUMU İYİArda’nın esenlik durumu karşı hikmet veren Akdeniz Üniversitesi Tababet Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Esas Bili Dalı Pediatrik Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Sema Akman bile şunları kaydetti:

“Hemolitik üremik karine dediğimiz kalıcı böbrek yetmezliğiyle sonuçlanan bir hastalıkla bize geldi. Böbrek yetmezliği idraksiz dönüşsüz hastalarda yaptığımız kabil diyalize başladık. Karından değiş şeklinde olana karın zarı diyalizi, deriz. Tığ bile Ardıl’ya karın zarı diyalize başladık. Onu hayatta tutabildik amma normal bir hayat yaşayabilmeleri çabucak diyalizle kip türlü olmuyordu. Vücuttaki bazen maddelerin hesabına konulabilmesini elden diyalizle bulmak benzer değil. Böbrek nakli ise bilcümle istediğimiz. Ardıl’nın ailesinden uyan böbrek olmadı. Oylumlu gönüllü ana ve babanın us ölümü gerçekleşmiş 6 yaşındaki çocuğunun böbreklerini bağışlamasıyla Arda baştan hayata döndü. Onun için yeniden ayrımsız hayat başladı. Ameliyat haddinden fazla fena hâlde geçti. Ameliyattan sonradan tekrar ilaçlarına devam edecek. Umumi afiyet durumu gani. Yakın zamanda taburcu etmeyi düşünüyoruz. İlaçlarını kullanarak tamamen normal tıpkı avlu sürdürmesini bekliyoruz.”Share: