Ereğlili Esnaflar Fahiş Zamlı Faturalardan Dert Yandı: “12 Bin Lira Faaliyet Faturası Geldi. Elbette Ödeyeceğiz?”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Konya’nın Ereğli ilçesinde esnaf ve yurttaşlar ile bire bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Aynı esnaf, sabık sene bin 300 liralık gelen cıvıltı faturasının bu yıl 6 bin 300 liraya yükseldiğini belirterek “Faturalarımız katlanırken gelirimiz düşüyor. Daha Çok faturaları ödeyemez haldeyiz” diye niteleyerek aksülamel gösterdi. Şarküteri işletmecisi Saygınlık Ezeroğlu de benzen ve benzen ürünlerindeki artan maliyetten ve faziletkâr gelen faturalardan şikayet ederek “12 bin lira hayatiyet faturası geldi. Elbette ödeyeceğiz?” dedi.

CHP Adana Saylav Ayhan Barut, CHP Umumi Merkezi’nin görevlendirmesiyle 2 zaman boyunca Konya’nın Ereğli ilçesinde esnaftan çiftçiye, köylüden demokratik kitle örgütü temsilcisine bir nice musahabe yaptı. Barut ile dertleşen esnaf ve yurttaşlar, konuşu akse nedeniyle yaşamın çokça zorlaştığına dikkat çekerek mütezayit fiyatlar ve fahiş zamlardan şikayet yazar çözüm istedi. CHP Konya İl Başkanı Hazar Bektaş, Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal ve partililerin birlikte haremlik ettiği Barut, AKP’nin hatalı politikaları nedeniyle yurttaşların balaban sorunlarla boğuştuğunu ifade etti. Halkın iktidarında sorunlara tılsım bulacaklarını tamlayan Barut, nüfuz amacında yurttaşlardan destek istedi.

“12 BİN LİRA ELEKTRİK FATURASI GELDİ. NASIL ÖDEYECEĞİZ?”

Barut’un müzakere ettiği şarküteri işletmecisi Öz Saygı Ezeroğlu, “Peynir ve benzin ürünleri işiyle uğraşıyorum. Ürünler zamlandı, aldığımız vergiye, elektriğe gidiyor. Çoluk çocuğumuza aynı özdek kalmıyor maalesef. Tekmil ürünler 3 ikmal arttı. Vatandaş alamıyor. Ben utanarak söylüyorum, vaktiyle 3-5 kilo kayran yurttaş çıktı fire kilo alıyor veya alamıyor.  Şimdi 12 bin lira zindelik faturası geldi. Pekâlâ ödeyeceğiz?” dedi.

“GÜZEŞTE SENE BİN 300 LİRA OLAN ELEKTRİK FATURASI BU YIL 6 BİN 300 TL GELDİ”

Etçi Bedel Öztürk üstelik icar parasını ödediğini, neşelilik faturalarının ise çokça faziletli geldiğini söyleyerek ilk özellikle bin 800- bin 900 liralık gelen ruh faturasının artık 3 bin lirayı geçtiğini anlattı. Öztürk, “Güzeşte seneye göre bu sene arasında çok ayırt var. Vatandaşın kurum gücü haddinden fazla düştü. Güzeşte sene 55 liraya verdiğim kıymanın fiyatı 140 liralık. Çıktı vatandaş alamıyor” diye konuştu. Sabik sene bin 300 lira cümbüş faturası öderken bu sene 6 bin 300 teklik cıvıltı faturası ödediğini tamlayan bambaşka bir esnaf ise, “Bu giderler ve bulunan aksiyon durumu nedeniyle taşkın zorlanıyoruz” şeklinde konuştu.Share: